دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

تاریخچه کایروپراکتیک چیست ؟


 

                 دستکاری ستون فقرات از هزاران سال پیش تا کنون انجام می شود و نوشته هايي مبنی بر آن در مصر باستــان و چين وجود دارد. گرچه ،اغلــب تاریخ پیدایش کايروپراکتــيک مدرن را 18 سپتامبر 1895 ذکر می کنند .در این روز، دانيل ديويد پالمر (Daniel David Palmer)يک عطار و کار آموز درمان مغناطيسی در Iowa ،شنوایی مردي را که به مدت 17 سال ناشنوا بود، فقط با تنظيم کردن ستون فقرات از محور خارج شده (misaligned)  به حالت اول بر گرداند. 

 
      در سالهاي بعد ، پالمر اولين مدرسه کایروپرکتیک را بر پا کرد و آن را با نظم خاصی آراست . این مدرسه در حال حاضر معتبرترین آموزشگاه کایروپراکتیک موجود است و هنوز توسط خانواده پالمر اداره می شود . کارها و نوشته های پالمر در جنبه های مختلف کايروپراکتيک امروزي به چشم می خورد. برای مثال او به اين باور رسيده بود که تنگ شدن و جابجايي مسیر رشته های عصبی بعلت خارج از راستا بودن (
misalignment) ستون فقرات ، موجب بوجود آمدن تقريباً تمام بيماريها است.. 
 
اين شيوه چگونه عمل مي كند ؟ 
      رويكرد کايروپراکتيک  به بحث سلامتی، شامل جنبه های مختلفی نظیر ساختاري ، غذايي و معنوی است. هدف یک درمانگر کايروپراکتیک اين است که به آرامي، تعادل ذاتی طبيعي و ظریفی که در همه افرادسالم وجود دارد را به حالت اولیه برگرداند. براي انجام اين کار، کايروپراکتور استخوانهاي ستون فقرات را معاينه مي کند و آنهايي که به طور صحیح حرکــت نمي کنند و يا سر جای خود نیستند را، شناسایی می کند. اين مناطــق که  مبتلا به نیمه دررفتــگی (
subluxation) می باشند، نه تنها در رشته های عصبی و ماهيچه هاي مجاور آن نیمه دررفتگی ،بلکه در اعضاي داخلي بدن که با آن رشته های عصبی مرتبط هستند نیز، باعث ایجاد درد و عدم کارآیی می شوند. 
 
  درمانگر کايروپراکتیک اين  نیمه دررفتگي ها (همچنین ماهيچه ها ، تاندونها و رباط هاي مرتبط) را به آرامی و ملایمت با دستهایش، توسط منظم و متعادل کردن ستون فقرات درمان مي کند. طبق تئوري کايروپراکتيک ، هنگامی که اين بی نظمیها برطرف مي شوند سلامت سيستم عصبي باز مي گردد و عملکرد بهینه کل بدن را تضمین می کند . 
 
از این روش چه انتظاري مي توان داشت ؟
 
      کايروپراکتور پس از مرور سابقه پزشکی بیمار در مورد وضع کلي سلامتي او سؤال می کند و يک تست فیزیکی کامل شامل ارزیابی ارتوپديک (
orthopedic) و اعصاب و روان (neurological)  انجام مي دهد .جلسه مي تواند شامل يک بازبيني از راديولوژيهاي گذشته باشد یا ممکن است راديولوژي جديدی درخواست شود . دوره درمان بيشتر شامل يک سري تنظيمات براي متعادل کردن مهره های ستون فقرات ، گردن و ديگر مناطق مشكل دار بدن است. 
 
     کايروپراکتور ممکن است براي رديف کردن ستون فقراتتان از شما بخواهد که روي يک تخت ماساژ تشك دار دراز بکشید يا روي یک چارپایه يا صندلي بنشينيد بطوری که دسترسي به پشت شما امکانپذیر باشد.شما مي توانيد لباسهای خود را بر تن داشته باشید يا لباس بيمارستان را بپوشيد . 
 
     قبل از شروع هر کاری روی بدن، کايروپراکتور بايد دقیقا کل فرایند را توضيح بدهد.تکنیکهای کايروپراکتيک با فشار بسیار کمی انجام مي شود، هر چند تنوع آنها زیاد است. در حين اينکه کايروپراکتور به ستون فقرات شما فشار وارد مي کند ، ممکن است صداي (
pop) مانند صدای ترق تروق بشنويد ، اما نبايد از اين صداها احساس ناراحتي کنید. اگر چنين بود، مهم است که فورا کايروپراکتور را مطلع کنید .بسياري از بيماران، کايروپراکتيک را بسيار آرامش دهنده مي دانند. پس از آن بسياري راجع به احساس کم شدن درد و گرفتگی کمتر و انعطاف پذیری بيشتر در محلهايي که روی آنها کار شده است، توضيح مي دهند. 
 
     بعضــي از کايروپراکتــورها (آنهايـي که بعنوان کايروپراکتــور مستقيم (
straight)  شناختــه مي شوند ) بطور اکید به تئوري پالمر وفادار هستند و فقط از تنظيمات ستون فقرات براي درمان مشکلات استفاده مي کنند. ديگـران با عنــوان ترکیبی ها (mixers) ،تنظيمات ستون فقرات را با درمانهاي کمکی مثل ماساژ ، گرما درمانی، سرما درماني، تمرينات توانبخشي، ورزش،طب سوزنی،کرانیوساکرال و مشاوره غذايي ترکيب مي کنند. 
 
  جلسه آغازين معمولاً حداقل يکساعت طول مي کشد ولی جلسات بعدی ممکن است 10 تا 30 دقيقه طول بکشد . گاهی اوقات فقط يک جلسه با  کايروپراکتور براي از بين بردن درد کافي است. براي مشکلات شديد ، يک دوره متوسط 3 تا 5 جلسه در هفته بمدت 2 هفته نیاز است . 
 
     کايروپراکتورها اصولاً رابطه هاي کاري با
M.D ها (پزشكان طب رایج)و D.O ها ( دکترهاي استئوپاتي ) دارند و اگر وضعيت شما بدون تغيير بماند یا تستها و درمانهاي بیشتری لازم باشد، اغلب شما را به یک متخصص داخلي يا متخصص اعصاب(نورولوژیست)، ارجاع مي دهند. 
 
منافع کایروپراکتیک برای سلامتي چیست ؟ 
     کايروپراکتيک به عنوان يک درمان مؤثر براي از بين بردن دردهاي شديد يا موقتي ناحیه تحتانی کمر شناخته شده است. در سال 1994 آژانس تحقيقات و قانون نويسي سلامتي آمريکا کايروپرکتيک را به عنوان يک درمان بی خطر براي دردهاي شديد پايين کمر در بزرگسالان پيشنهاد کرد.اين آژانس از بيماران خواست تا در ابتدا قبل از استفاده از درمانهاي خشن مثل داروها و جراحي ها، درمانهاي سنتي مثل کايروپرکتيک را امتحان کنند.
 
 همچنين کايروپراکتيک مي تواند درد در ناحيه وسط  کمر، گردن، مفاصل دست و کف دست و پاها را تسکین دهد. با وجود اينکه تحقيقات علمي هنوز تاثير قطعی این روش را تائيد نکرده، بسياري از افراد اظهار می کنند که کايروپرکتيک درد ناشی از ميگرن و سردردهاي ديگر ، اسپاسمهاي ماهيچه ای و التهاب اعصاب که باعث بي حسي و يا سوزش مي شود را رفع مي کند . 
 
از کایروپراکتیک برای درمان چه بیماریهایی استفاده می شود ؟ 
- اسپاسم عضلانی و در رفتگی مفاصل
- آرتریت ، بورسیت ، تاندونیت ،فاسئیت
- التهاب اعصاب محیطی(
Peripheral neuritis)
- اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات)و کیفوز(قوز ستون مهره ها)
- نشانگان تونل مچ دستی(
Carpal tunnel syndrome)
- آسیبهای ناشی از ضربه نظیر آسیب گردن(
Whiplash injury)
- سردردها
- اختلالات تنفسی
- بیش فعالیتی(
Hyperactivity)
- نشانگان دردهای حاد و مزمن 
 
آموزش کایروپراکتیک شامل چه مراحلی است ؟ 
    کایروپراکتیک در 65 کشور دنیا به علاقمندان آموزش داده می شود . آموزش کایروپراکتیک در 16 کالج ویژه این رشته در سراسر ایالت متحده انجام می شود و تعداد ساعات مورد نیاز برای دریافت مدرک 4800 ساعت می باشد . پزشكان کايروپراکتیک معمولا باید 4 سال (شامل سه سال تئوری و يک سال عملی) در این رشته آموزش ببینند. در ضمن اکثر بیمه ها این روش را پوشش می دهند.
 
موارد احتياط در کایروپراکتیک چیست ؟  
     اگر براي شما تشخيص رماتيسم ،  اختلال سياتيك و پوکی استخوان(
osteoporosis) داده شده، از کايروپراکتور خود بخواهيد تا قبل از شروع درمان با پزشک شما مشورت کند. زیرا انواع خاص دستکاری ستون فقرات مي تواند این شرايط را بدتر کند . 
   اگر پشت درد شما به همراه تب است باید با پزشک خود مشورت کنيد يا اينکه از کايروپراکتور خود بخواهيد اين کار را انجام دهد.

     

 مكانيسم تاثير كايرو پركتيك

  بيش از 24 قرن است كه انسانها براي شفاي مشكلات سلامتي خود به پزشكان وابسته اند با اينحال بسياري از افراد دنيا هنوز بيمار هستند و تعداد آنها نيز رو به افزايش است. اما امروزه بيشتر از چهل ميليون آمريكايي به پزشكان كايروپركتيك روي آورده اند و هر ساله افراد بيشتري به درمان با اين روش علاقه مند مي گردند.

 با پيدايش علم باكتري شناسي (bacteriology )  پزشكي رايج به يك علم تبديل شد. پس از آن آموزش پزشكان بر نظريه ميكروبهاي بيماري زا متمركز شد و فقط ميكروب به عنوان عامل ايجاد بيماري مورد توجه قرار گرفت.

 هر چند كه علم پزشكي در مبارزه با ميكروبها پيشرفت نموده ، اما اكنون در آغاز درك اين مسئله است كه در حقيقت ميزان ايمني طبيعي، دفاع طبيعي بدن و انرژي حياتي است كه موفقيت يا شكست در درمان را تعيين مي نمايد.

 به دليل اينكه پزشكان غربي بر ميكروبها، ويروسها و سرايت بيماريها متمركز شده اند دلايل اصلي بيماريها كه باعث آزار انسان است ناديده گرفته شده است.

 15 ميليون آمريكايي از سردردهاي مزمن رنج مي برند، 28 ميليون نفر ديگر مبتلا به آرتريت هستند و بيماريهاي قلبي هنوز اولين عامل مرگ و مير است. خستگي مزمن، فشار خون بالا، زخم معده، اختلالات عصبي، تب يونجه، آسم، مشكلات سينوسها  و درد سياتيك صدها هزار نفر را درمانده كرده است و  موارد كمردرد مزمن هر روز بيشتر مي شود. پزشكي رايج در مواجه با اين مشكلات موفق نشد تا اينكه گروه جديدي از پزشكان (پزشكان كايروپركتيك) پديدار شدند .

 كايروپركتيك بيماران را درمان مي كند و از بيمار شدن افراد سالم جلوگيري مي نمايد.

 معجزه اي پر از نظم به نام انسان    

هيچ يك از عملكردهاي بدن شما تصادفي نيست. قلب شما تصادفي نمي طپد. ريه هاي شما تصادفي دم و بازدم را انجام نمي دهد. معده شما تصادفي غذا را هضم نمي كند. همه پزشكان مي دانند كه مغز و سيستم عصبي اين اعمال را هماهنگ مي كند، و نتيجه آن زندگي به جاي مرگ است و سلامتي به جاي بيماري.اين مغز و سيستم عصبي شما است كه سبب مي شود قلب شما 72 بار در هر دقيقه، و 60 دقيقه در هر ساعت و 103680 بار در هر شبانه روز بزند و 4320 گالن خون را در تقريبا 100000 مايل رگهاي خوني پمپ كند، كه در نتيجه آن، اكسيژن و غذا به همه سلولهاي بدن ( تقريبا 75-50 تريلون سلول) مي رسد.

 بدليل دستور مغز و سيستم عصبي ، امروز شما مي توانيد 23040 بار نفس بكشيد، حدود ¼3 پاوند غذا را هضم نماييد، حدود 3 ليتر آب بنوشيد ، با 4800 كلمه صحبت نماييد، بيشتر از 600 ماهيچه را حركت دهيد و ميليونها سلول مغري خود را به كار بگيريد. هيچ كدام از اينها تصادفي نيست. سيستم عصبي كه اغلب سيستم مدير ناميده مي شود همه عمليات بدن شما را مستقيم يا غير مستقيم كنترل مي نمايد. اين امر نشان مي دهد شما به جاي مجموعه اي از اعضا ، يك مجموعه كامل و نظام مند هستيد .

داستان كايروپركتيك    

  اصول كايروپركتيك در 18 سپتامبر 1895 توسط دكتر دانيل پالمر كشف شد. يك روز دكتر پالمر در مطب خود مشغول صحبت با سرايدار تقريباً ناشنواي ساختمان Harvey Lillard بود. Lillard داشت با فرياد براي او توضيح مي داد كه حدود 17 سال قبل هنگاميكه در حال كار با فشار در يك وضعيت خم شده يود، يك شيء محكم روي كمرش مي افتد و بعد از آن واقعه شنوايي او رو به كاهش گذاشته و دائم بدتر شده است. دكتر پالمر كه يك مرد كنجكاو و باهوش بود كمر Lillard را معاينه كرد و در همان محل ضربه 17 سال قبل، يك مهره دردناك را كه از جاي طبيعي خود خارج شده بود پيدا نمود. او به ارتباط بين اين مهره كه از جاي خود خارج شده بود و معيوب شدن شنوايي  Lillardمشكوك شد و نتيجه گرفت اگر اين مهره كه از محل طبيعي خود خارج شده باعث ناشنوايي اين مرد باشد تصحيح آن بايد شنوايي او را برگرداند.

   دكتر پالمر با استفاده از دستانش و با فشار ملايم مهره را به جاي اصلي خود برگرداند و بلافاصله شنوايي  Lillardبهبود پيدا كرد. در اين لحظه پالمر يكي از بهترين روشهاي درماني طب مكمل را ابداع نموده بود.

 در طول چند روز بعد ، پالمر به درمان ستون فقرات Lillard با دست ادامه داد. بعد از يك هفته Lillard به خوبي سايرين قادر به شنيدن بود و موضوع درمان ستون فقراتش با دست توسط دكتر پالمر را براي همه بازگو مي كرد. آوازه دكتر پالمر به عنوان فردي كه ادعا مي كند درمان با دست براي همه نوع بيماري و اختلال موثر است، به سرعت در همه جا پيچيد. پالمر به يك متخصص مشهور و جهاني در درمان ستون فقرات و سيستم عصبي بدل شد. تحقيقات او در زمينه علت بيماريها ، وي را به اين نتيجه رساند كه نامنظم بودن ستون فقرات ، در عملكرد طبيعي اعصاب اختلال ايجاد مي كند و در نتيجه درماني با يك رويكرد و روش متفاوت را پايه گذاري نمود.

 

 


برچسب‌ها: کايروپراکتور, طب فيزيكي و توانبخشي, بيماري هاي استخوان, مفاصل, عضلات ودردهاي اعصاب, دكتر عباس دقاق زاده متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي, رنامه آموزشي وحدود كاري رشته طب فيزيكي وتوانبخشي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  |