دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

انحراف ستون فقرات

اگر انحراف ستون فقرات قبل از سن بلوغ درمان نشود،فرصت را برای درمان از دست خواهیم داد.

اسکولیوز به انحراف جانبی ستون فقرات گفته می شود که عدم درمان به موقع آن منجر به بروز مشکلاتی در نخاع و ریشه اعصاب می شود. انحراف ساختار استخوانی نقص عصبی به وجود می آورد.

بسیاری از این انحرافات در نوجوانی بروز می کند که اگر در این زمان درمان نشود فرصت را برای درمان از دست خواهیم داد، وقتی شخصی از سن نوجوانی یا بلوغ اسکلتی بگذرد درمان اسکولیوز تنها با جراحی محقق می شود.

علت اسکولیوز بطور مشخصی وجود ندارد ولی در برخی موارد عوامل ژنتیکی نیز تاثیر دارد. درمانهای غیر جراحی آن شامل استفاده از حرکت های اصلاحی، حرکت درمانی، استفاده از اورتز(آتل هایی که ستون فقرات را اصلاح می کند) است.

انحراف ستون فقرات اول باید توسط والدین تشخیص داده شود، وقتی نوجوان در حال لباس عوض کردن است باید به ستون فقرات وی کاملا دقت شود. در صورت مشاهده بیرون زدگی یکی از کتف ها و یا حالت گوژپشتی باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنند. این انحراف علاوه بر تاثیر روی ساختارهای عصبی به قفسه سینه که متصل به ستون مهره ها است نیز فشار آورده و ظرفیت تنفس فرد را پایین می آورد.

بیماری اسکولیوز در بخش عمده نوجوانان در مدرسه و توسط مربیان بهداشت تشخیص داده می شود، اگر نیاز به درمان انحراف ستون فقرات احساس شود باید توسط والدین پیگیری شود.

 

منبع: پزشکان ایران


برچسب‌ها: انحراف ستون فقرات, بیماری اسکولیوز, درمان انحراف ستون فقرات قبل از سن بلوغ, علت بیماری اسکولیوز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دکتر عباس دقاق زاده  | 

وقتي ستون فقرات به ستوه مي‌آيد.

كارهاي روزانه ما مي‌تواند روي ستون فقرات اثرات منفي داشته باشد، مثلا يك كارگر در محل كار خود با انجام غلط حركات مي تواند به ستون فقرات خود صدمه بزند.

اين صدمه مي تواند با يك حركت ناگهاني با فشار زياد ايجاد شود، مانند بلند كردن ناگهاني يك جسم سنگين از روي زمين، يا مي‌تواند در اثر تکرار حركات غلط و با فشار كم روي ستون فقرات، به مرور زمان ايجاد شود.

هميشه درد يك علامت خطر است و بايد به آن توجه كرد.

درد ستون فقرات نشانه به ستوه آمدن ستون فقرات از كارهاي غلط شماست.

اكنون بايد ياد بگيريم چگونه كارهاي روزانه خود را به طور صحيح انجام دهيم تا كمترين فشار را به ستون فقرات وارد کنيم.

جلوگيري از صدمه كمر با انجام حركات مناسب

براي در امان بودن از صدمات كمر، بايد خطرزايي هر فعاليت را با به‌كارگيري اصول ساده ي زير به حداقل برسانيم:

1- هيچ‌گاه خميده راه نرويد. زماني كه ايستاده يا نشسته‌ايد، انحناي پايين كمر را به حالت طبيعي خود نگه داريد.

2 - براي بلند كردن يا برداشتن اجسام از روي زمين هرگز كمر خود را خم نکنيد، بلكه زانوها را خم کنيد و آن جسم را از زمين بلند كنيد. با اين كار مركز ثقل بدن از ناحيه كمر به آرنج انتقال مي‌يابد و با برداشتن جسم، كمترين فشار به ستون فقرات تحميل مي‌گردد.

3 - وقتي مي‌خواهيد باري را حمل كنيد، بار را به بدن خود نزديك كنيد. در صورتي كه مجبوريد باري را در يك سمت خود به وسيله دست حمل نماييد، سعي كنيد چرخشي روي ستون فقرات ايجاد نكنيد.

4 - براي مدت طولاني در يك وضعيت ننشينيد، به خصوص رانندگان و كارمندان پشت ميزنشين بهتر است پس از مدتي كار كردن، 12 دقيقه راه بروند و دوباره به كار مشغول شوند.

در هنگام نشستن پشت فرمان سعي کنيد قوس كمر در حد مطلوب حفظ شود و از خم شدن روي فرمان اتومبيل يا ميز كار خودداري نماييد.

5 - حتي‌الامكان سعي کنيد از تشك‌هاي طبي مناسب براي خوابيدن استفاده نماييد، طوري كه كمر در حالت صاف باقي بماند.

6 - زماني كه مي‌خواهيد داخل خودرو برويد، ابتدا روي صندلي بنشينيد و سپس پاها را به داخل خودرو ببريد. صندلي خودرو را طوري تنظيم كنيد كه زانوها بالاتر از لگن قرار بگيرند. فاصله صندلي طوري تنظيم شود كه زاويه آرنج در هنگام گرفتن فرمان كمي بيشتر از 90 درجه باشد. هنگامي كه مجبوريد براي زمان طولاني رانندگي كنيد، بهتر است هر 2 ساعت يك بار توقف كرده و از اتومبيل پياده شويد و چند قدمي راه برويد و حركات كششي انجام دهيد.

7 - براي قرار دادن اشيا در قفسه‌ها بهتر است كه اشياي سبك در قفسه‌هاي پايين و اشياي سنگين در قفسه‌هاي بالايي قرار گيرند تا فشار كمتري بر ناحيه كمر وارد شود. براي گذاشتن اشياي سنگين در قفسه‌هاي بالا يا برداشتن آنها، روي پنجه‌هاي پاهايتان بلند نشويد، بلكه از يك چهارپايه استفاده كنيد.

8 - براي ورزش كردن، ابتدا از حركات كششي سبک شروع نماييد و بدن خود را گرم کنيد. سپس ورزش‌هاي سنگين را انجام دهيد.

روش‌هاي درماني دردهاي ناحيه ستون‌‌فقرات

درمان دردهاي ستون فقرات شامل درمان‌هاي دارويي، فيزيكي و جراحي مي‌شود.

درمان‌هاي دارويي

درمان‌هاي دارويي شامل داروي اختصاصي بر اساس نوع بيماري و در صورت لزوم تجويز مسكن جهت کاهش درد است.

هدف اصلي در درمان‌هاي دارويي، درمان علت بيماري است و چنانچه علت بيماري قابل درمان نبوده، يا جزو علل مكانيكي كمردرد باشد، مي توان به طور موقتي داروي مسکن تجويز نمود، ولي انجام درمان هاي فيزيكي مانند فيزيوتراپي حتما ضروري است.

درمان هاي فيزيکي كمردرد

درمان‌هاي فيزيكي تنوع زيادي دارند و از قديمي‌ترين روش‌هاي درماني كمردرد تا متدهاي جديد درماني در اين گروه جاي مي‌گيرند.

برخي از روش‌هاي فيزيوتراپي در درمان كمردرد عبارتند از:

حرارت‌درماني: گرم كردن يا سرد كردن عضو دردناك جهت كنترل درد از ديرباز استفاده مي‌شده است. گرمادرماني امروزه به دو صورت سطحي (براي پوست) و عمقي (براي مفاصل يا عضلات) توسط دستگاه‌هاي پيشرفته فيزيوتراپي انجام مي‌شود.

الكتريسيته‌درماني: طول موج و فركانس‌هاي خاصي از جريان برق براي كنترل درد، ترميم زخم، تقويت عضلات و بسياري موارد ديگر به کار مي رود و امروزه دستگاه‌هاي پيشرفته الكتريكي به اين منظور طراحي شده است.

ليزردرماني: استفاده از ليزرهاي كم‌توان نظير ليزر آرگون هليم و ياقوت با هدف كاهش درد، افزايش روند ترميم زخم، كاهش التهاب و بسياري از موارد ديگر موثر بوده و امروزه توسط فيزيوتراپيست‌ها استفاده مي‌شود.

آب‌درماني: شامل يك سري حركات ورزشي در داخل آب مي‌باشد و از آنجايي‌كه در اين وضعيت بيمار درد كمر را كمتر احساس مي‌كند، بسيار مفيد است. البته اين روش بعد از برطرف شدن مرحله ي حاد كمردرد توصيه مي‌شود.

تمرينات ورزشي: يكي از مفيدترين روش‌هاي درماني درد است. ورزش‌درماني بايد توسط پزشك متخصص پس از معاينه بيمار و معين كردن علت درد بيمار تجويز شود. ورزش‌ها تنوع زيادي دارند و بسته به محل و علت درد و وضعيت ستون فقرات نوع خاصي از ورزش توصيه مي شود.

هميشه درد يك علامت خطر است و بايد به آن توجه كرد.

درمان‌هاي ارتوپدي: درمان‌هاي ارتوپدي فني شامل استفاده از يك سري ابزارهاي كمكي است كه توسط كارشناس ارتوپد فني جهت بيمار ساخته مي‌شود، مانند كرست‌هاي ستون فقرات (كرست‌هاي كمر و گردن) كه به طور شايع استفاده مي‌شوند.

اين وسايل مي‌توانند به طور موقت در كاهش درد و گرفتگي عضلات مفيد باشند، ولي استفاده طولاني‌مدت و مستمر از آنها مضر است و سبب آتروفي (لاغر شدن) عضلات شده و پس از مدتي نتيجه ي معكوس مي‌دهد.

جراحي‌‌، ايستگاه آخر درمان

دردهاي ناحيه ستون فقرات معمولا‌ با درمان هاي دارويي و فيزيكي بهبود مي يابند، ولي به عنوان آخرين راه و آن هم در شرايط خاص مي توان از جراحي استفاده كرد.

امروزه در مورد ديسك كمري فقط در 5 تا 15 درصد موارد جراحي توصيه مي‌شود و آن هم در صورتي است كه درد بيمار با استراحت كاهش نيابد و به دارو جواب ندهد، يا بيماري فرد طوري پيشرفت نمايد كه منجر به فلج اندام، يا كاهش حس، يا احتمال بي اختياري دفع ادرار و مدفوع گردد. در مواردي مثل شكستگي يا چسبندگي مهره‌ها، وجود توده چركي در اطراف ستون فقرات يا وجود تومورهاي نخاع، عمل جراحي توصيه مي‌شود و در غير اين موارد انجام جراحي در ستون فقرات قابل توصيه نمي‌باشد.

براي حفظ سلامتي ستون فقرات بهترين راه، رعايت نكات گفته شده در بالا براي پيشگيري از ابتلا به كمردرد مي‌باشد، ولي در صورت ابتلا به اين دردها سعي كنيد تحت نظر پزشک بهترين راه درماني را كه با شرايط شما سازگار است انتخاب كنيد تا در كمترين فرصت بهبود يابيد و دچار عوارض ناگوار نشويد.

 

 منبع: تبیان


برچسب‌ها: وقتي ستون فقرات به ستوه مي‌آيد, روش‌هاي درماني دردهاي ناحيه ستون‌‌فقرات, روش‌هاي فيزيوتراپي در درمان كمردرد, حرارت‌درماني, الكتريسيته‌درماني


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دکتر عباس دقاق زاده  | 

فيزيوتراپي وورزش براي كمر درد

ورزشهاي مفید برای درد پشت و کمر

 


اگر کمر درد شدید و یا پوکی استخوان دارید، قبل از انجام این ورزش ها با پزشک خود مشورت کنید.

 


ورزش درد پشت و کمر

1- کشیدن زانو به طرف سینه

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. با استفاده از دو دست، یکی از زانوهای خود را بگیرید و به طرف سینه بیاورید. 15 تا 30 ثانیه در همین حالت بمانید. سپس به حالت اولیه فیزیوتراپی کمر درد برگردید.

با زانوی دیگر همین حرکت را انجام دهید. بعد به حالت اولیه برگردید. این بار، هر دو زانوی خود را به طرف سینه بکشید.

هر حرکت را 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید. صبح و شب، این حرکت را انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

2- چرخش پشت

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. شانه ها باید ثابت باشند.

زانوهای خمیده خود را به یک طرف بچرخانید. 5 تا 10 ثانیه در همان حالت بمانید. سپس به حالت اولیه برگردید و همین حرکت را در طرف دیگر بدن تکرار کنید.

هر حرکت را 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید. صبح و شب، این حرکت را انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

3- انعطاف پشت

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. کمر خود را قوس دهید و کمی به بالا بکشید. 5 ثانیه در همین حالت بمانید.

بعد، پشت تان را صاف کنید و شکمتان را به داخل بکشید. 5 ثانیه به همین حالت بمانید.

هر روز 5 بار این حرکت را تکرار کنید و به تدریج تا 30 بار در روز برسانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

4- ورزش پل

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. شانه ها و سر، باید آزادانه روی زمین باشد. عضلات شکم و باسن خود را سفت کنید. سپس باسن خود را از زمین بلند کنید و بالا ببرید. در این حالت بمانید و سه بار تنفس عمیق انجام دهید. بعد به حالت اولیه برگردید.

هر روز 5 بار این تمرین را تکرار کنید و به تدریج تا 30 بار در روز برسانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

5- کشش گربه ای

بر دو دست و زانوها تکیه کنید (حالت چهار دست و پا). به آرامی، پشت و شکم خود را به طرف زمین بیاورید. سپس به آرامی، شکم خود را به طرف بالا ببرید و پشت خود را قوس دهید. بعد به حالت اولیه برگردید.

این تمرین را  تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

 

ورزش برای درد پشت و کمر

 

6- چرخش پشت (به صورت نشسته)

بر روی صندلی بنشینید. پای راست خود را بر روی پای چپ خود بگذارید. آرنج دست چپ را روی زانوی راست خود قرار دهید. بدن خود را به سمت راست بکشید. 10 ثانیه در همین حالت بمانید.

سپس، در جهت مخالف همین حرکت را انجام دهید.

این تمرین را 3 تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

7- فشردن شانه ها

بر روی یک صندلی صاف بنشینید و هر دو شانه را با هم به سمت عقب دهید. 5 ثانیه به همین حالت بمانید و سپس شل کنید.

این تمرین را  تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

 

8- روی شکم دراز بکشید. ساعد دست هایتان را روی زمین قرار دهید و سر و سینه خود را از زمین بلند کنید. چند دقیقه در این حالت بمانید، سپس به حالت اولیه برگردید. این ورزش را می توانید هر دو ساعت یکبار انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

9- روی شکم دراز بکشید. کف دست ها را روی زمین قرار دهید. دست ها را صاف کنید و بالا تنه را به سمت بالا بکشید و از زمین بلند کنید. بازدم کنید و پایین تنه خود را شل کنید. در این حالت به مدت 1 تا 2 ثانیه بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

 

10- به پشت دراز بکشید. عضلات شکم را تو بدهید. در این حالت نباید فشاری به ریه ها و ارد شود. باید به راحتی نفس بکشید. 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 3 تا 5 بار انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

11- بایستید. پاشنه پاها را کمی از زمین بلند کنید. کف دست ها را روی کمر قرار دهید. به آرامی به عقب خم شوید. 2 تا 3 ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را یک تا 3 بار انجام دهید.

 

12- به پشت دراز بکشید. پای راست خود را با زانوی خمیده بالا بیاورید و پشت ران خود را با دو دست بگیرید. زانوی پای راست را به طرف چپ ببرید تا جایی که احساس کشش کنید. 10 تا 15 ثانیه در این حالت بمانید و بعد پای خود را به حالت اولیه برگردانید.

این حرکت را بر پای چپ نیز انجام دهید. توجه کنید که در تمام این حرکت، پشت باید چسبیده به زمین باشد.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

13- در مقابل دیوار بایستید. پای راست باید 50 سانت پشت پای چپ باشد. پای راست باید صاف و زانوی پای چپ خمیده باشد.

کف دو دست خود را به دیوار فشار دهید. به جلو خم شوید تا کشش را در ساق پای راست خود احساس کنید.

2 تا 6 ثانیه در این حالت بمانید و سپس رها کنید. برای پای دیگر هم این حرکت را انجام دهید. برای هر پا، 5 بار این حرکت را انجام دهید.

 

14- به پشت دراز بکشید. زانوها خم و کف پاها روی زمین باشد. دست ها موازی بدن و کف دست ها روی زمین باشد. پای چپ را صاف بالا بیاورید تا با بدن شما زاویه 90 درجه بسازد.

در این حالت 5 ثانیه بمانید و درحالی که پای چپ بالا است، پای راست‌تان را بالا بیاورید و 5 ثانیه نیز در این حالت بمانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

 

15- بایستید. پای راست خود را روی یک بلندی قرار دهید. بدن خود را به سمت پای راست کمی خم کنید و سعی کنید انگشتان پا را لمس کنید، اما نباید فشار وارد کنید. هرگاه در عضلات عقب ران احساس کشیدگی کردید، این حرکت را متوقف کنید.

 

ورزش برای درد پشت و کمر

 

 

 

 

16- چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. عضلات شکم خود را سفت کنید. دست چپ و پای راست خود را بالا ببرید و صاف کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید. سپس به آرامی، به حالت اول برگردید. این بار با دست راست و پای چپ این حرکت را انجام دهید. هر حرکت 10 بار تکرار شود.

 

 

 

ورزش برای درد پشت و کمر
 

 

 

17- به یک طرف بدن (مثلا سمت راست بدن) دراز بکشید. پا، باسن و شانه باید در یک راستا باشند.

ساعد دست خود را روی زمین قرار دهید. باسن خود را از زمین بلند کنید. 15 ثانیه به همین صورت بمانید. سپس، به آرامی باسن خود را پایین بیاورید.

به طرف دیگر بدن خود برگردید و این حرکت را تکرار کنید.

 

 

 

 

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: فيزيوتراپي وورزش براي كمر درد, فيزيوتراپي, تمرين درماني, ورزشهاي ويليامز ومكنزي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

مدرسه ستون مهره‏ها وكمر

مدرسه ستون مهره‏ها


پیشگفتار

+ زندگی ماشینی روح و جسم انسان را می‏فرساید.

+ انسان را دچار خستگی و افسردگی می‏کند.

+ بیماری‏های قلبی- عروقی را افزایش می‏دهد.

+ سبب افزایش وزن، چاقی، مرض قند، افزایش فشار خون و بالا رفتن چربی‏های خون می‏شود.

و همچنین:

- ستون مهره‏ها که در واقع تکیه‏گاه اصلی بدن انسان است را دستخوش فرسایش زودرس می‏سازد.

- شکی نیست که رعایت اصول صحیح نشستن، ایستادن، خوابیدن و کارکردن در حفظ سلامت ستون مهره‏ها نقشی مهم دارد.

- برای اینکه بهتر با این اصول آشنا شویم با هم سری به مدرسه ستون مهره‏ها می‏زنیم.


زنگ سر و گردن


1) برای زمان طولانی مثلاً در زمان کار کردن در یک حالت قرار نگیرید.

2) صندلی کار خود را به میز نزدیک کنید و آن را دور از میز قرار ندهید.

3) روی پشتی و دسته صندلی تکیه ندهید.

4) روی صندلی بدون پشتی ننشینید.

5) روی میزی که ارتفاع آن کوتاه یا بلند است کار نکنید.

6) در موقع کار در ارتفاع بالای سر، مواظب باشید که سرتان برای مدت زیاد به پشت خم نشود.

7) هنگام رانندگی در زمان عقب رفتن فقط سر و گردن را نچرخانید بلکه بطور همزمان از چرخش تنه نیز استفاده کنید و مدت این وضعیت را کوتاه کنید.

8) با پریدن بدون علت از روی ارتفاع، خصوصاً از روی ماشین یا وسیله در حال حرکت به مهره‏های خود فشار وارد نسازید.

9) از بلند کردن اجسام در ارتفاع و دور از تنه خودداری کنید.

10) سعی کنید انعطاف و قدرت عضلات سر و گردن را حفظ کنید.

11) اگر از عینک‏های دوکانونه استفاده می‏کنید در مواقع خواندن سر و گردن را در حالت خم به جلو نگه ندارید.

12) از گذاشتن بالش سفت و بلند زیر سر خودداری کنید.

13) مراقب حوادث در محیط کار خود باشید. این حوادث می‏تواند صدمات جبران‏ناپذیری به شما وارد می‏سازد.

14) سعی کنید آمادگی فیزیکی خود را حفظ کنید. اشخاص با وزن بالا و فیزیک بدنی ضعیف مستعد صدمات بیشتری هستند.

15) نشستن صحیح با تغییراتی در محیط کار می‏تواند از دردهای پشت گردن شما جلوگیری کند.

16) خم نگه داشتن گردن، فشاری حدود سه برابر وزن سر روی مهره‏ها اعمال می‏کند و می‏تواند باعث صدمه به مهره‏های گردن شود.

17) در مسافرت‏های طولانی موقع خواب از بالشتک‏های بادی به شکل U استفاده کنید.

18) از نگه داشتن گوشی تلفن با گردن و شانه خودداری کنید.


زنگ کمر


1) هنگامی که مدتی به صورت یکنواخت روی کمر فشار آمده، ضمن استراحت در خلاف جهت عضلات کمر را تحت کشش قرار دهید.

2) همیشه سعی کنید ستون فقرات را در حالت متناسب، متعادل و آماده قرار دهید.

3) کار در ارتفاع پایین باعث کمر درد می‏شود.

4) بلند کردن و بالا بردن اجسام به بالای سر ضمن زیاد کردن قوس کمر، فشار زیادی به کمر وارد می‏کند، در چنین مواقعی حتماً از یک چهارپایه یا نردبان استفاده کنید.

6) از وضعیت‏هایی که باعث کمر درد می‏شود اجتناب کنید.

7) هل دادن و کشیدن اشیاء سنگین بهتر از بلند کردن آنهاست.

8) سفتی مفاصل و کوتاهی عضلات از علل عمده کمر درد است.

9) هر کاری نیازمند وضعیت نشستن خاصی است توجه داشته باشید که حالت مناسب و صندلی و میز استاندارد برای سلامتی کمر ضروری است.

10) در بلند کردن اشیاء کمر باید مستقیم باشد هر چه که اشیاء به بدن نزدیکتر باشد، فشار کمتری به کمر وارد می‏شود.

11) یک زیرپایی در مواقع ایستادن طولانی مثل کار در پشت میز نقشه‏کشی یا ایستاده اتو زدن برای جابه‏جایی و انتقال وزن و کاهش قوس کمر ضروری است.

12) در موقع حمل اشیاء به وسیله دو یا چند نفر، آنها باید پیشاپیش از موانع موجود در مسیر حرکت اطلاع داشته باشند.

13) در موقع حمل اشیاء سنگین روی شانه، از دست مقابل برای کاهش انحراف استفاده کنید.

14) در جابه‏جایی اشیاء به جای حرکت ناگهانی و چرخش محوری کمر، با برداشتن قدم‏های کوچک به سمت مقابل بچرخید.

15) بلند کردن چند مرحله‏ای اشیاء سنگین از صدمه به کمر جلوگیری می‏کند.

16) سطح توانایی فیزیکی خود را افزایش دهید.

17) در مواقعی که مجبور هستید برای مدت طولانی در جایی بنشینید، با جابه‏جایی لگن از خستگی عضلات جلوگیری کنید.

18) یک تشک خیلی سفت باعث می‏شود زیر کمر شما خالی بماند.

19) بهتر است که روی شکم نخوابید اما اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید، از گذاشتن بالش زیر سر خودداری کنید.

20) تخت‏ خواب و تشک‏های نرم و زاویه‏دار برای ستون فقرات مناسب نیستند.

منبع:مركز جامع توانبخشي اميد


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكي, مدرسه كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  |