دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

منوال تراپی

روش های درمانی فیزیوتراپی


1) الكتروتراپي( Electrotherapy ):

     استفاده از دستگاههای پیشرفته الکتروتراپی جـهت تسهیـل و تسـریع رونـد بهبود به عنوان جزئی از برنامه درمانی و توانبخشی بیماران می باشد. بخش مجهز به دستگاه‌هاي الكتريكي مانند TENS ، فاراديك ، IDC , MWD ، اينتر فرنشيال ( IF) )، اولتراسوند, ( US ) مادون قرمز( IR )،ليزر،دستگاه های وازوپنومتیک و...می باشد كه در آنها از سيگنال‌هاي الكتريكي، مغناطيسي، امواج الكترومغناطيسي و امواج صوتي استفاده مي‌گردد ، كه در جهت كاهش درد ، التهاب، اسپاسم، تسريع ترميم بافت، تحريك فيبرهاي عصبي و عضلاني موثر می باشد.


2) مكانوتراپي Mechanotherapy) :)

     حرکت درماني ، حرکت دادن قسمتهاي مختلف بدن بوسيله خود بيمار يا متخصص فیزیوتراپی حرکت درماني ناميده مي شود اين روش درماني مورد استعمال وسيعي براي معالجه ضايعاتي بدن دارد خصوصاْ مدت زماني که بيمار بستري است بايستي حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهاي جلوگيري نمود. منظور از اين درمان استفاده از وسايل مكانيكي از قبيل وزنه، فنر، دوچرخه ثابت، تخته تعادل، شولدر ويل و دستگاه هاي ورزشي و ... مي‌باشد كه براي افزايش قدرت، استقامت عضلاني و افزايش يا حفظ دامنه حركتي مفاصل بدن بكار مي‌رود.

3)تمرين درماني (Exercise Therapy) :

     با بكارگيري اين روش درماني فيزيوتراپيست به بيمار جهت بدست آوردن عملكرد و حركات بدون درد، انعطاف پذيري بافت‌هاي نرم انقباضي و غيرانقباضي ثبات و قدرت و هماهنگي و تعادل و الگوهاي حركتي صحيح و در نهايت افزايش قدرت و تحمل عضله به بيماركمك مي‌نمايد. در این بخش برای افراد با توجه به ضایعه خاصی که دارند برنامه تمرینی طراحی می شودوتوسط فیزیوتراپیست آموزش و نظارت می شود . در انتهای جلسات درمانی برنامه ورزشی جهت استفاده در منزل به صورت مکتوب و با تصاویر گویا به بیمار ارائه می شود.


4)منوال تراپي( Manual Therapy ):

     اين نوع درمان بوسيله تكنيك‌هايي كه با دست انجام مي‌شود براي كاهش درد، اسپاسم عضله و بهبود محدوديت‌هاي قابل برگشت و اختلالات عملكردي در مفاصل و برطرف كردن Trigger Point ها انجام مي‌شود . MLD یکی از تکنیکهای تخصصی ماساژ میباشد که دراین مرکز درمانی جهت درمان عارضه لنف ادم متعاقب درمان سرطان پستان به عنوان قسمتی از درمان ترکیب CDT برای این بیماران انجام میشود.


5) فیزیوتراپی بیماران بستري دربخش ها 

     شامل فيزيوتراپي تنفسي و اندام‌ها مي‌باشد. فيزيوتراپي بعد از عمل جراحي جهت پيشگيري از عوارض بستري بودن بيماران از قبيل محدود شدن مفاصل، تحليل عضلات، خطرات گردش خون در اندام‌ها و همچنین كاهش درد و اسپاسم عضلاني، كاهش ادم، حفظ دامنه حركتي، جلوگيري از عوارض ناشي از اختلالات ريوي و گردش خون، كاهش آتروفي، حفظ تحرك و قدرت نواحي فوقاني و تحتاني منطقه عمل شده، بهبود حركات عملكردي بيمار(در صورت نياز توصيه و آموزش استفاده از وسايل كمكي)، بهبود ثبات مفصل در بخش‌هاي مختلف انجام مي‌شود. علاوه بر بخش‌ها ، فيزيوتراپي در بخش‌ ICU توسط فيزيوتراپيست‌هايي كه به بخش مراجعه مي‌نمايند انجام مي‌شود. فيزيوتراپي تنفسي(chest physiotherapy) با هدف برقراري تهويه ريوي كافي و كامل براي بيمار توسط تصحيح الگوي تنفسي بيمار و همچنين كمك به تخليه ترشحات ريه و تميز نگاه داشتن راه‌هاي هوايي صورت مي‌گيرد.

 


منبع: وبلاگ دکتر بیدکی


برچسب‌ها: منوال تراپی, روش های درمانی فیزیوتراپی, فیزیوتراپی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, متخصص ارتوپد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم فروردین ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان پارکینسون باطب سنتی چین

متخصصان هنگ کنگی در یک مطالعه جدید دریافته‎اند که طب چینی می‎تواند برای درمان پارکینسون مفید باشد.

 

بر اساس نتایج این مطالعه طب چینی برای مقابله با علائم خاص از بیماری پارکینسون موثر است و در عین حال عوارض جانبی ناشی از داروهایی را که برای درمان این بیماری مصرف می‎شوند، کاهش می‎دهد. 

این متخصصان بر آنند که نوعی گیاه سنتی چینی با نام محلی "کوتنگ" که برای درمان فشارخون بالا مورد استفاده قرار می‎گیرند به بیماران مبتلا به پارکینسون کمک می‎کند که بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همچنین کمتر با مشکلاتی همچون افسردگی و اختلالات خواب مواجه شوند.

 

طبق این مطالعات در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد، اما طب چینی می‎تواند به بهبود این بیماری کمک کند.

 

منبع: پزشکی

 


برچسب‌ها: پارکینسون, درمان پارکینسون با طب سنتی چین, تشخیص و درمان پارکینسون, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, طب سنتی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

بیماری پارکینسون و تغذیه

 

تغذیه و بیماری پارکینسون

 

بيماري پارکينسون يا فلج رعشه‌اي اختلال مغزي است که موجب لرزش، سفتي و ضعف عضلات مي‌شود. علائم زودرس بيماري پارکينسون شامل: سفتي عضلات، خستگي زودرس نسبت به حالت معمول، رعشه که به طور معمول با لرزش خفيف در يک دست، بازو و يا پا شروع مي‌شود. اين لرزش زماني که بدن در حال استراحت است تشديد مي‌شود، اما عموما وقتي که بدن در حال انجام فعاليت است، متوقف مي‌گردد به عنوان مثال زماني که دو انگشت شست و سبابه به هم ماليده مي‌شود، لرزش وجود ندارد.

با پيشرفت بيماري علائمي مانند: ريزش آب دهان، کاهش اشتها ، سفتي عضلات در طرفين بدن، ضعف، لرزش ماهيچه‌ها، سخت ايستادن، حرکت آهسته، بي قراري، قدم‌هاي نامتعادل، لرزش مداوم دست‌ها و سر و به سختي خم شدن بروز مي‌کند. در مراحل بعدي بيماري، شخص توانايي کنترل حرکات خود را از دست مي‌دهد، فعاليت‌ها به سختي صورت مي‌گيرد و به تدريج قوه ادراک نيز تحت تاثير بيماري قرار مي‌گيرد. حدود يک سوم از افراد مبتلا به پارکينسون از افسردگي رنج مي‌برند. معمولاً اين بيماري حدود ده سال ادامه دارد و سرانجام به مرگ منجر مي‌شود که علت به‌طور عمده عفونت و يا پنوموني ناشي از آسپيراسيون است. شيوع اين بيماري در مردان بيشتر از زنان است.

 

چه مواد مغذي در اين بيماري موثر هستند؟


- ويتامين‌ها


ويتامينC : يک آنتي اکسيدان است که احتمالا پيشرفت بيماري را کند کرده و نياز به دارو درماني را به تعويق مي‌اندازد. در يک مطالعه در سال 1979 با تجويز توام 3000 ميلي‌گرم ويتامين C و 3200 واحد بين‌المللي ويتامين E در روز، براي بيماراني که در مراحل اوليه بيماري بودند، پيشرفت بيماري تا بيش از سه سال کندتر شد.

 

ويتامين E : اين آنتي‌اکسيدان به عنوان از بين برنده راديکال آزاد، سلول‌هاي مغز را از آسيب‌ حفظ مي‌کند. مصرف مقادير زياد ويتامين C و E براي اين بيماري پيشنهاد مي‌شود. اين مقادير به‌طور معمول از طريق مواد غذايي تامين نشده و بايد مکمل ياري صورت گيرد.


ويتامين‌هاي گروه B : نقش بسيار مهمي در عملکرد مغز و فعاليت آنزيم‌ها دارند.

ويتامين B5 : در انتقال سريع پيام از يک سلول عصبي به سلول ديگر دخالت دارد.

ويتامين B3 : گردش خون را در مغز بهبود مي‌بخشد، ولي در صورت ابتلا به اختلالات کبدي ، نقرس و يا فشار خون بالا نبايد از اين ويتامين استفاده کرد.

ويتامين B6 : توليد دوپامين در مغز بستگي به وجود اين ويتامين دارد، اما در صورت مصرف لوودوپا نبايد اين مکمل را مصرف کرد.

 

- مواد معدني


سلنيوم: يک آنتي اکسيدان قوي است.

کلسيم: همراه با منيزيم عمل مي‌کند و براي انتقال تحريک عصبي مورد نياز است.

 

- اسيدهاي آمينه

تيروزين: براي تنظيم و بهبود حالات و رفتار فرد مفيد است.

 فنيل آلانين: علائم را کاهش داده و در بهبود افسردگي موثر مي‌باشد. در افراد باردار و يا شيرده در موارد اضطراب بي‌مورد، ديابت، فشارخون بالا و يا فنيل کتونوري نبايد مصرف شود.

گلوتاميک اسيد: براي انتقال تحريک عصبي مفيد مي‌باشد.

- Ginkgo Biloba : اين عصاره از برگ‌هاي خشک درخت جينگو به دست مي‌آيد که بومي ايران نيز هست. اثرات بسيار مفيدي از اين گياه ديده شده، از جمله بهبود گردش خون و اکسيژن براي بهتر شدن عملکرد مغز، کاهش کرامپ‌پا، لرزش، رعشه و افزايش احساس بهبودي.

 

توصيه‌هاي تغذيه‌اي


تاکيد بر مصرف منابع خام مواد غذايي در رژيم غذايي: مطمئن شويد که سه چهارم دريافت غذايي شما از مواد غذايي خام مانند دانه‌ها و مغزها است.

تاکيد بر مصرف مواد غذايي حاوي فنيل آلانين: از آنجا که اسيد آمينه- L فنيل آلانين ممکن است به کاهش علائم بيماري پارکينسون کمک کند، مواد غذايي مانند بادام، مغزها، ماهي، گردو، کدوتنبل، کنجد، لوبيا، نخود و عدس را در رژيم غذايي خود بگنجانيد.

پروتئين رژيم غذايي بايد محدود شود: مقدار پروتئين رژيم غذايي بايد به هفت گرم در روز کاهش يابد به جاي مصرف گوشت و ماکيان، ساير منابع پروتئين مثل: جو، سويا، ماست، لوبياها و عدس استفاده شود. در بيماراني که لوودوپا مصرف مي‌کنند، پروتئين بايد بعدازظهر مصرف شود زيرا اسيدهاي آمينه‌ در اين مواد غذايي ممکن است از رسيدن لوودوپا به مغز جلوگيري کنند.

در صورت مصرف لوودوپا بايد دريافت ويتامين B6 کنترل شود: ويتامين B6 ممکن است با اثرات اين دارو تداخل پيدا کند.

بنابراين در صورت استفاده از اين دارو بايد ميزان دريافت مواد غذايي حاوي ويتامين B6 مانند: موز، ماهي، گوشت، جگر، جودوسر، بادام‌زميني، سيب‌زميني و غلات کامل کنترل شود.

تاکيد بر مصرف کربوهيدرات: ميزان دريافت کربوهيدرات به پروتيين 7 گرم به يک گرم است. از مصرف باقلا خودداري شود. باقلا حاوي دوپامين است و خوردن بيش از يک دوم ليوان آن به همراه دوز روزانه لوودوپا مي‌تواند سبب بروز علائم ناشي از مصرف زياد دوپامين گردد. باقلا به‌طور عمده در رژيم غذايي مديترانه‌اي مصرف مي‌شود.
تغيير سبک زندگي

ورزش: فعاليت جسماني و داشتن تمريناتِ متوسط روزانه مي‌تواند به عملکرد طبيعي عضلات کمک کند. تمرينات انتخابي مثل قدم زدن ، آهسته دويدن، شنا و حرکات کششي سبب حرکت عضلات و پمپ قلب مي‌شود.

سموم: آفت کش‌ها، پاک‌کننده‌ها و ساير ترکيبات شيميايي که به‌طور معمول در محيط زندگي استفاده مي‌شوند، با بيماري پارکينسون ارتباط دارند. اگر چه ممکن است قرار گرفتن در معرض چنين موادي مکرر نباشد، ولي حتي مقادير کم آنها هم مي‌تواند مشکلاتي را در بچه‌ها، کهنسالان و افراد بيمار ايجاد کنند.

 

منبع: پارسی طب

 


برچسب‌ها: پارکینسون, بیماری پارکینسون و تغذیه, تشخیص و درمان پارکینسون, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تشخیص و درمان بیماری پارکینسون

 

 

بیماری پارکینسون چگونه درمان می شود؟

 

درمان بیماری پارکینسون علامتی است، یعنی فرد تا زمانی که دارو مصرف می کند علامتش کنترل می شود ولی اگر قطع کند بیماری باز می گردد و این طور نیست که علائم رفع شود و بهبودی کامل داشته باشد.

 

داروی اصلی پارکینسون که در کشور ما تولید می شود دارویی در دسترس وموثر است ولی داروهای تکمیلی فرآورده هایی هستند که اکثر بیماران به آن نیاز دارند از خارج از کشور وارد می شود که گران قیمت است.

 

 

تشخیص:

 

تشخیص این بیماری بالینی است یعنی با روش های تشخیصی مثل mri ،تصویر برداری رادیوایزوتوپ ،بیماری تایید می شود ولی تشخیص اصلی بالینی است .

 

 

منبع: پزشکی

 


برچسب‌ها: پارکینسون, تشخیص و درمان پارکینسون, علت بیماری پارکینسون, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

علت بیماری پارکینسون

 

معمولا علت بیماری پارکینسون ناشناخته است ، ولی در بعضی از شرایط افرادی که ضربه مغزی می شوند مثل بوکسورها ، مسمومیت با فلزات به ویژه در معادن منگنز ، یا سکته های مغزی در ایجاد این بیماری بسیار موثر است.

در افراد جوان کمتر از 50 سال معمولا زمینه ژنتیکی وجود دارد که از طریق وراثتی به پارکینسون مبتلا می شوند.

اگر فرد جوان باشد با تست های ژنتیکی می توان تشخیص داد که آیا به این بیماری مبتلا است یا خیر ؟ ولی معمولا وراثتی نیست.

در پاسخ به این سوال که آیا لرزش دست هنگام غذا خوردن ونوشتن از علائم این بیماری است یا خیر، باید گفت: در این بیماری لرزش دست هنگام غذا خوردن از بین می رود ولی افرادی که در هنگام غذا خوردن دستشان می لرزد بیماریهای دیگری را مطرح می کنند که بایستی بررسی شوند.

 

علت مکانیسم بیماری پارکینسون

علت مکانیسم بیماری پارکینسون، کاهش ماده شیمیایی موسوم به دوپامین است لذا برای درمان، فرآورده های دارویی استفاده می شود که سطح دوپامین مغز را بالا می برد.گر چه این دارو ممکن است پس از مصرف طولانی مدت اثر خود را از دست بدهد ولی اغلب در 8 سال اول، علائم بیماری را کنترل می کند.به همین دلیل دارو های شناخته شده ای وجود دارد که سطح دوپامین مغز را بالا می برد و باعث می شود علائم بیماری کاهش پیدا کند.

 

منبع: پزشکی

 


برچسب‌ها: پارکینسون, علت بیماری پارکینسون, علائم پارکینسون, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

بیماری پارکینسون چیست؟


بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون، بیماری است که اولین بار آقای پارکینسون در سال 1817 شرح داد و بعد از آن به نام این دانشمند نامگذاری شد .

این بیماری ، بیماری حرکتی است که 1 تا 2 درصد افراد بالای 65 سال را درگیر می کند ودر خانم ها و آقایان به یک میزان دیده شده است.همچنین اگرچه این بیماری در بزرگسالان دیده می شود ولی 5 درصد این بیماری در جوانان نیز مشاهده می شود.علائم:

بیماری پارکینسون، بیماری حرکتی است که با لرزش اندامها ، کندی حرکات، اختلال راه رفتن ،ناتوانی در حفظ وضعیت بدن و در مراحل بعدی اختلال شناختی نیزمشاهده می شود.

علامت مشخص در این بیماری لرزش دست ها است که اصطلاحا لرزش در هنگام استراحت به وجود می آید که معمولا به صورت حرکات متناوب انگشت ها ،نمایی شبیه شمردن پول است . معمولا علاوه بر لرزش دست ها، در پاها نیز گاهی لرزش مشاهده می شود ولی بر عکس بیماری های دیگر سر وگردن را دچار مشکل نمی کند.

در خصوص دیگر ویژگی این بیماری باید گفت: کندی حرکات از دیگر ویژگی های این بیماری است ، به عنوان مثال فرد برای انجام حرکتی که نیازمند زمان مشخصی است به 2 تا 3 برابر زمان نیاز دارد،به همین دلیل این بیماران در راه رفتن، غذا خوردن ، استحمام و فعالیت روزانه بسیار کند هستند و این کندی سبب می شود فرد از انجام برخی فعالیت ها باز بماند .

این اختلال در کندی پاها گاهی سبب زمین خوردن فرد، و باعث مشکلاتی همچون شکستگی پا، لگن و سر می شود. مشکل دیگر در این بیماری ، اختلال در حفظ وضعیت بدن است چرا که این بیماران نمی توانند درست بایستند و معمولا قامتی خم شده رو به جلو دارند،پاهایشان را به زمین می کشند وقدم های بسیار کوتاهی بر می دارند که سبب می شود در فعالیت های روزانه دچار مشکل شوند.


منبع: پزشکی


برچسب‌ها: پارکینسون, بیماری حرکتی, علائم پارکینسون, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی, طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چگونه برای کودکان کفش و لباس بخریم؟


خرید کفش و لباس برای کودکان:

خرید پوشاک برای کودکان، کلا یک پدیده است؛ هم می تواند لذت بخش باشد و هم دردسرآفرین ! لذت بخش چون یک سری کالاهای جدید و نو وارد چرخه پوشاک فرزندتان می شوند که می توانند کلی انرژی بخش باشند. از جایی دردسرآفرین می شوند که با بی اطلاعی خرید کنیم و مجبور شویم گاهی تا چندین بار برای تعویض لباس به مراکز خرید مراجعه کنیم و یا حتی اینکه وقتی لباس را مورد استفاده قرار می دهیم با سایز، رنگ و یا دیگر المان های آن مشکل داشته باشیم.

1. قبل از هر چیز، بهتر است هنگام خرید لباس و کفش برای کودکان، سایز مناسب را برای آن ها انتخاب کنیدمطمئن شوید این سایزها، بر اساس واقعیت است، نه حدس و گمان؛ این مساله باعث می شود، لباس اندازه را انتخاب کنید و مجبور نشوید دوباره، به مغازه برگردید.

2. تاحدامکان فرزند زیر سه سال خود را برای خرید لباس و کفش، همراه خود نبرید. این کار موجب می شود که هنگام خرید، نتوانید لباس های مناسب و هماهنگ با هم را انتخاب کنید. زمانی که کودک را برای خرید، همراه خود می برید، معمولا چیزی را می خرید که او می خواهد.

3. می توانید زمان خرید برای فرزندتان را با زمان حراج های فصلی تنظیم کنید تا بتوانید با پول کم تر، لباس و کفش بیش تر و بهتری برای او تهیه کنید. حتی می توانید با کمی هوشیاری، لباس سال آینده فرزندتان را هم تهیه کنید و با این کار، به اقتصاد خانواده، کمک بیش تری بکنید.

4.  روزهای اولیه حراج را از دست ندهید و به محض شروع حراج، اقدام به خرید کنید چون در غیر این صورت، انتخاب های شما، بسیار محدود خواهند شد

5. یادتان باشد که چند هفته قبل از نوروز، برای خرید اقدام کنید تا هم پول کم تری صرف کرده باشید و هم انرژی کم تری! اگر همه با هم برای خرید بروند، سودجویان به فکر می افتند کالاهایی با قیمت بالا و کیفیت پایین وارد بازار کنند و این طوری سر شما را کلاه بگذارند.

6. اگر فرزندتان دوره خردسالی را پشت سر گذاشته، سعی کنید بدون حضور خودش، برایش لباس یا کفش نخرید؛ چون ممکن است در انتخاب رنگ مناسب با چهره فرزندتان یا قد و سایز لباس و حتی هماهنگ کردن لباس هایشان با هم، دچار اشتباه شوید.


پاپوش کودکانه


چه طور سایز جوراب فرزندمان را پیدا کنیم؟

جوراب ها می توانند زیبایی لباس کودکان را دوچندان کنند. معمولا سایز جوراب بچه ها، متناسب با سایز کفش و سن آن ها اندازه گیری می شود. جوراب ها، هم برای دختر و هم برای پسر، رنگ ها، مدل ها و طرح های گوناگونی دارند. در واقع، اندازه گیری سایز جوراب، بسیار متفاوت و سخت تر از سایز کفش کودکان است. سایز جوراب ها، بر اساس طول پا مشخص می شود، اما سایز کفش ها، بر اساس طول کفش مشخص می شود. بنابراین به این دو نکته، قبل از خرید جوراب برای کودک تان، حتما توجه کنید.


راه کار:

1. سایز کفش و سن کودک را مشخص کنید.

2. سایز جوراب کودکان، بر اساس سن و سایز کفش آن ها تعیین می شود. کودکان بین صفر تا ۹ ماه که سایز کفش شان تا سایز ۲۰ است، از سایزهای کودکانه استفاده می کنند. کودکان بین ۹ ماه تا دو سال که سایز کفش شان بیش تر از ۲۰ است، از جوراب هایی استفاده می کنند که برای کودکانی که تازه، راه افتاده اند، تهیه می شود. کودکان بین دو تا چهار سال، از جوراب های کودکانه سایز کوچک استفاده می کنند و زمانی که، بین چهار تا هشت سال هستند، باید از جوراب های سایز متوسط استفاده کنند.

3.  سایز جوراب کودکان بزرگ تر نیز بر اساس سایز کفش شان و روی آن ها درج می شود.منبع: برترینها


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چند نکته راجع به خرید کفش برای کودکان


والدین باید درموقع خرید کفش مدرسه به چه نکاتی توجه کنند؟


* هرگز برای خرید کفش مدرسه، بدون حضور کودکتان اقدام نکنید. حتما در هنگام خرید کفش، کودکتان باید هر دو لنگه کفش را امتحان کند.

 

* روزی را برای خرید کفش مدرسه کودکتان انتخاب کنید که صبر و فرصت کافی دارید.

 

* سکوت کودکان در هنگام به پا کردن کفش را به معنای مناسب بودن آن فرض نکنید.

 

* از کودک بخواهید با کفش چند قدمی راه برود. به نحوه راه رفتن او دقت کنید.

 

کفش مناسب مدرسه

* بهتر است در حالت ایستاده کودکتان، بین انگشت بزرگ پای او و نوک کفش به اندازه ضخامت انگشت شصت دستتان فاصله باشد.

 

* خرید کفش های بزرگ و نیز خرید کفش تنگ هر دو به یک اندازه، به سلامت پاهای کودک آسیب می زنند. اندازه شدن کفش به پای کودک را به ماه های آینده واگذار نکنید.

 

* با توجه به تغییر و افزایش سایز پای دانش آموزان بر حسب ضرورت، کفش جدیدی تهیه کنید. منتظر جدا شدن کف کفش یا پاره شدن آن نباشید.

 

* قبل از خرید کفش مدرسه، به کف آن هم توجه کنید. اگر کف کفش صاف باشد، دانش آموز در حین بازی و ورزش در معرض خطر لیز خوردن خواهد بود. این خطر در روزهای بارانی شدیدتر است.

 

* اگر دانش آموزان دختر به کفش های پاشنه دار علاقه مندند، حداکثر پاشنه دو و نیم سانتی متری را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

* کفش های با کفی و پاشنه بسیار نازک هم مورد تایید نیستند.

 

* بهتر است برای ساعت های ورزش دانش آموزان، کفش ورزشی جداگانه ای تهیه شود.

خرید کفش باید عصر انجام شود تا در صورت وجود ورم پاها، سایز کفش مناسب باشدکفش نامناسب چگونه کفشی است؟


-  کف کفش انعطاف پذیری بیش از حد دارد که منجر به پیچ خوردگی پا می شود.

 

- پاشنه های باریک مناسب نیست، چون کم بودن سطح اتکای پاشنه از عوامل تشدیدکننده خطر پیچ خوردگی پاست و نباید از آنها در محیط هایی نظیر مدرسه برای دویدن و بالا رفتن از پله استفاده شود.

 

- کفش های پاشنه بلند و بدون پاشنه، هر کدام باعث اختلالاتی در راه رفتن دانش آموز شده و در مواردی باعث خستگی زودرس و فشار بر ستون فقرات و زانوها می شود.

 

- اگر کفه داخلی کفش از برجستگی مرکزی که پوشش دهنده قوس داخلی پا است برخوردار نباشد، قوس کف پا را در طول دوران رشد تنظیم نمی کند. در این صورت باید از کفی طبی برای تنظیم قوس کف پا استفاده شود.

 

- کفش نامناسب علاوه بر اینکه عوارض مختلفی برای دانش آموز در پی خواهد داشت، می تواند او را به انواع بیماری ها مانند میخچه، حساسیت های پوستی، دردهای مفصلی و اسکلتی مانند درد پاشنه و زانو، خستگی، داغی و سوزش پا و شیوع انواع  ناهنجاری ها مثل انگشتان چکشی ، انگشت شصت کج، ناخن فرورفته، تاول، کف پای صاف، کف پای گود، پای پهن و احساس کمردرد مبتلا کند.

 

- اگر کفش بیش از حد بزرگ باشد، باعث فقدان تعادل در راه رفتن و زمین خوردن و بروز حادثه می شود از سوی دیگر کفش کوچک تر از اندازه پای دانش آموز، موجب فشردگی پنجه و ایجاد تاول و میخچه می گردد.

 

- وزن کفش ها نباید زیاد باشد. کفش سنگین ضمن اینکه خستگی دانش آموز را در پی دارد، پاهای او را هم خسته و زخمی می کند.


منبع: تندرستی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش برای کودکان, چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است؟


کفش مناسب دانش آموزان چه شرایطی دارد؟

1- رویه کفش: رویه کفش باید چرمی و دارای انعطاف پذیری متوسط باشد. رویه، نباید خیلی خشک و خیلی نرم باشد و باید دارای بند یا چسب باشد تا هنگامی که بر اثر پوشش مکرر و گرمای پا، تغییر شکل می دهد با تنظیم بندهای آن بتوان استحکام دیواره های کفش را تنظیم کرد.

 

2- پنجه کفش: پنجه کفش باید پهن باشد، به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند، زیرا انحراف انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفش های بسیار تنگ به وجود می آید که منجر به تغییر قوس کف پا می شود.

 

3- پاشنه کفش: پاشنه پا محل شایعی برای تغییر در اندام تحتانی است. دو لایه بودن و قوام دار بودن پاشنه کفش، دو خصوصیت کفش مناسب می باشد که از انحراف پاشنه در جهت داخل و خارج جلوگیری می کند. کفش مناسب باید در قسمت پاشنه ارتفاع 2 سانتی متر و در قسمت پنجه ارتفاع 5/1 سانتی متر داشته باشد.

 

4- کف کفش: کف کفش باید ضمن انعطاف پذیری، دارای استحکام باشد تا به عنوان ضربه گیر عمل کند، زیرا کف خشک کفش ضربه را مستقیما به مفاصل و ستون فقرات وارد می کند.منبع: تندرستی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش طبی, چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ویژگی های کفش از نظر طبی

 

ویژگی های کفش از نظر طبی

پا تکیه گاه بدن است که تمام نیروی وزن را به زمین منتقل می کند و با برخورد به زمین، این نیرو به صورت عکس العمل از طریق پا به زانو، ستون فقرات و مفاصل منتقل می شود. به همین دلیل مراقبت از سلامت پاها و کنترل نیروهایی که از بدن و زمین به آنها وارد می شود، حائز اهمیت است.

 

 

یکی از مسائل مهمی که سلامت کودکان را تضمین می کند و طی سال تحصیلی آسودگی را برایشان به ارمغان می آورد انتخاب کفش طبی مناسب است.

 

تهیه کفش نامناسب علاوه بر آنکه عوارض مختلفی بر جسم و روح کودک بر جای می گذارد، می تواند در پیشرفت تحصیلی و یادگیری او  آثار منفی داشته باشد.

 

 

چگونه پای دانش آموز را درست اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری صحیح سایز پای کودک پیش از خرید کفش مدرسه، چند توصیه ساده زیر را در نظر داشته باشید:

 

از کودک بخواهید که روی یک صفحه کاغذی بزرگ بایستد. بزرگ ترین اندازه پا را علامت بزنید. این اندازه، فاصله میان نوک بلندترین انگشت تا پشت پاشنه پا است. این فاصله را بر حسب سانتیمتر اندازه بگیرید.

 

اندازه‌گیری پای کودک هر یک تا سه ماه یک بار تکرار شود.

 

اگر دانش آموز معمولا جوراب حوله ای یا پشمی به پا می کند، در هنگام خرید کفش برای کودکتان به اندازه به دست آمده، نیم الی یک سانتی متر اضافه کنید.

پنجه کفش باید پهن باشد، به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند.

منبع: تندرستی

 


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کفش طبی کودک


سن مناسب برای تهیه كفش های طبی

از سنین خردسالی باید پای كودك را با كفشی مناسب آشنا كرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای كودك گوشتی است، او نیاز به كفشی دارد كه پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را بگیرد. بدین طریق كودك موقع راه رفتن محكم قدم برمی دارد.
از نظر پزشكان متخصص استفاده از كفی طبی در افرادی كه تغییر شكل آن ها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در كودكان با استفاده از كفی طبی می توان صافی كف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح كرد. در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهدارنده دارد.برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از كفی های طبی شامل موارد زیر می شوند:


1- افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی کف پا در كودكان).

2- افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار.

3- افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خارپاشنه و التهاب كیسه زلالی زیرپاشنه).

4- برای جلوگیری از تغییر شكل پا. اگر این كفی ها برای كودكان در سنین 7 تا 12 سال كه كف پای آن ها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از كف پایی استاندارد تا آخر عمر است. به علاوه این كفی ها درباره زنان بارداركه در یك دوره 6 ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود.منبع: وبلاگ دکتر بیدکی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی کودک, کمردرد در کودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کفش کودکان


کفش های کودکان:

کفشهای کودکان معمولا گران قیمت است و بسیاری از شرکتهای فروشنده کفش تبلیغات زیادی برای فروش کفشهای کودکان می کنند باید به چند نکته در این زمینه اشاره کرد. تحقیقات مزیت زیادی برای کفشهای گران قیمت کودکان نسبت به کفشهای معمولی نشان نداده اند. کفشهایی با طراحی های خاص با فشار بر پا می توانند مشکل ساز باشند بنابر این فقط با دستور پزشک استفاده شوند.

در کودکان سعی بر این است که هرچه کمتر از کفش طبی و بریس استفاده شود زیرا علاوه بر عوارض باعث اشکال روحی در کودک می شود. این عوارض شامل اشکال در تصور فرد از بدن خود، احساس متفاوت بودن و بیمار بودن و کاهش اعتماد به نفس در بزرگسالی است. بنابر این حتی در مواردی که بریس باید داخل کفش قرار گیرد توصیه می کنیم کفش مورد علاقه کودک تهیه شود.
 

اما عملا گاهی نه برای درمان کودک بلکه برای درمان وسواس پدر و مادر یا پدر بزرگ و مادربزرگ ناگزیر به تجویز کفش می شویم! در تحقیقی بر روی بالغینی که در کودکی کفش طبی داشتند، بخوبی به یاد می آوردند که در کودکی فعالیتشان محدود شده و توسط همکلاسیهایشان اذیت می شدند. این افراد تجربه منفی از پوشیدن کفش طبی داشتند.عوارض کفش یا بریس نامناسب شامل ضعیف شدن عضلات پا، اختلال رشد و اشکال در تحرک کودک می شود.

برخی از متخصصین طب فیزیکی و ارتوپدی معتقدند که بهترین رشد پا در حالتی است که پا بدون کفش باشد و کفش تنها برای پیشگیری از آسیب پا ، آلودگی و عفونت به کار رود.


منبع: وب سایت دکتر غلامرضا رئیسی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چشم مصنوعی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

انگشت مصنوعی

پروتز انگشت

 

هر بند انگشت از قسمت های متعددی تشکیل شده است. در مرکز آن استخوان قرار دارد. در اطراف استخوان، عروق و اعصاب، تاندون ها و در اطراف آنها بافت چربی زیر پوستی و سپس پوست قرار گرفته است.

از دهه های قبل عمل جراحی پیوند انگشت قطع شده در صورتی که انگشت در چند ساعت اول به دست جراح برسد انجام میشده است. در مواردی که مدتها از قطع انگشت گذشته باشد برای انگشتان بسیار مهم مانند شست دست گاهی عمل جراحی پیوند انگشت انجام میشود. در این جراحی انگشتی از پای فرد قطع شده و به دست وی پیوند زده میشود.

در هیچ کدام از این دو عمل انگشت دست مصنوعی بخصوص در عمل دوم شکل انگشت پیوندی مانند انگشتان دیگر نخواهد بود. این اعمال جراحی بیشتر از آنکه برای زیبایی دست انجام شود به جهت بهبود عملکرد دست صورت میگیرند.

ایجاد یک انگشت جدید با انتقال تک تک عناصر آناتومیکی که در انگشت قرار دارد هم یا غیر ممکن است و یا اگر بتوان استخوان و پوستی را به محل جدید منتقل کرد شکل زیبایی نخواهد داشت.

امروزه بهترین راه برای بهتر کردن شکل یک انگشت قطع شده استفاده از پروتز و انگشت مصنوعی است.

 

 

منبع: ایران ارتوپد

 


برچسب‌ها: پروتز انگشت, انگشت مصنوعی, پیوند انگشت, کلینیک اندام های مصنوعی, وسایل توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

پروتز چشمی و جراحی پلاستیک


استفاده از پروتز چشمی همراه با جراحی پلاستیک:


همانطور که می دانید افراد آسیب دیده از ناحیه چشم که به پروتز چشمی احتیاج دارند ابتدا باید توسط چشم پزشک یا اکولاریست معاینه شوند سپس در صورت نیاز به جراحی این عمل تشخیص داده شود و عمل مناسب انجام شود.

حتی ممکن است که شخص به جراح پلاستیک نیز احتیاج پیدا کند.

بعد از یک دوره زمانی که چشم آمادگی نصب پروتز را پیدا کرد به اکولاریست(سازنده چشم مصنوعی) معرفی میشود تا چشمی شبیه چشم طبیعی شخص ساخته شود. اما واقعیت آن است که اگر برای شخص بیمار برنامه ای مشخص وجود نداشته باشد و چشم پزشک، جراحان و اکولاریست با هم هماهنگ نباشند نتیجه کار چیز دیگری بدست خواهد آمد.

این کار حساسیت های فوق العاده بالایی دارد. زیرا اگر جراحان در کار خود چند میلیمتر اشتباه کرده و در عمل خود اصول استاندارد را رعایت نکنند هزینه پرداختی بیمار اتلاف شده و ممکن است اصلاح آن غیر ممکن باشد.

همان طور که استحضار دارید پروتز چشمی را می توان بر روی چشم زنده و یا چشم تخلیه شده نصب نمود.

در صورتی که بتوان پروتز را روی چشم زنده نصب نمود پروتز به صورت متحرک خواهد بود و به همراه چشم طبیعی حرکت خواهد کرد(وضعیت حرکت پروتز در حدقه بستگی به فیزیک حدقه شخص دارد که در بعضی مواقع موفقیت بالا بوده و در مواقع دیگر به علل یاد شده موفقیت کم خواهد بود).

همچنین پروتز را می توان روی چشم از بین رفته نصب نمود.

متاسفانه بعضی از چشم پزشکان به سرعت دستور به تخلیه چشم می دهند در صورتی که علم کنونی به سرعت در حال پیشرفت است و امکان بازسازی چشم در آینده نه چندان دور وجود خواهد داشت. می توان روی چشم زنده پروتز نصب نمود.

می توان در صورت امکان حتی بدون انجام عمل Flap روی چشم زنده پروتز نصب نمود. روند کار به این ترتیب است که بعد از مراجعه بیمار برای وی جلساتی همزمان با جراحان پلاستیک حدقه چشم و اکولاریست تشکیل می گردد تا نحوه درمان از طریق مشاوره مشخص شود. سپس طی یک برنامه زمان بندی شده تیم شروع به فعالیت می کند.


منبع: بینا بخش


برچسب‌ها: پروتز چشمی و جراحی پلاستیک, پروتز چشم, وسایل توانبخشی, کلینیک اندام های مصنوعی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تخلیه چشمتخلیه چشم:

تعریف :
خارج ساختن کامل کره چشم است. هنگامی که سایر درمان های چشمی موثر نباشد از این روش استفاده می شود و معمولا" برای جلوگیری از درد، بدشکلی و یا گسترش بیماری های بدخیم انجام می شود.

 

دو نوع پروسیجر وجود دارد:

1- خارج نمودن محتویات داخل چشم و قرنیه درصورتی که صلبیه باقی می ماند.

2- خارج نمودن پلک ها ، چشم و محتویات چشم. این پروسیجر رادیکال معمولا" در بدخیمی ها انجام می شود.

 

تخلیه چشم در موارد زیر انجام می شود:

- عفونت شدید

- تومورهای بزرگ و نفوذی

- بدخیمی ها

- تروماهای ( ضربه های) وسیع و شدید

- کوری همراه با درد شدید چشمی

- آب سیاه در مراحل آخر

- بصورت پروفیلاکسی در التهاب علامت دار چشمی


 

مروری بر مراقبت های بعد از پروسیجر:

- پزشک یک کره مصنوعی موقتی که از جنس تفلون یا پلاستیک است را در حفره چشم قرار خواهد داد.این کره به منظور حفظ شکل اوربیت گذاشته می شود تا زمانی که یک پروتز چشمی دائمی برای بیمار ساخته شود که معمولا" در حدود 14- 10 روز بعد از عمل تخلیه چشم است.

- یک پانسمان فشاری برای 2 تا 3 روز بعد از عمل برای به حداقل رساندن تورم و جلوگیری از خونریزی گذاشته خواهد شد.

- رژیم غذایی و میزان فعالیت او بر اساس میزان تحملش بعد از روز اول بعد از جراحی شروع خواهند شد.

- از لمس، مالش اوربیت یا فشار محکم پلک باید اجتناب کرد زیرا این اعمال می تواند سبب آسیب و عفونت شود.

- بعضی از دردها بعد از عمل طبیعی هستند و با ضد دردها کنترل خواهند شد هرچند که باید هرگونه سردرد و درد تیز را که می تواند نشانه خونریزی ، عفونت یا باز شدن بخیه ها باشد را بلافاصله گزارش دهد.

- به طرف جراحی نخوابید و ترجیحا" به پوزیشن پشت، در حالی که سر تخت با زاویه 30 درجه بالا آورده شده بخوابید تا فشار داخل چشم به حداقل برسد.

- از خم شدن ، بلند کردن اجسام سنگین، سرفه و عطسه با دهان بسته و زور زدن در هنگام دفع اجتناب کنید زیرا این اعمال می تواند سبب خونریزی شود.

 

عوارض :

- عفونت

- شوک

- تشکیل آبسه

- مننژیت

- عارضه خطرناک : خونریزی

 

علائم هشدار دهنده:

 

هشدار: درصورت درد یا سردرد مداوم حتما" به پزشک مراجعه کنید.

- علائم و شکایاتی را که باید به پزشک و پرستار گزارش شود مانند : خروج ترشحات چرکی یا خونریزی ، تورم چشم، قرمزی مداوم چشم، درد و تب را به یاد داشته باشید.

 

آموزش های ویژه:

- از مالش و لمس کاسه چشم و استفاده از لوازم آرایش چشمی بدون اجازه پزشک خودداری کنید.

- پلک ها را تمیز کنید.خارج کردن ترشحات بوسیله حرکات رفت و  برگشتی آرام سوآپ پنبه ای از کناره داخلی پلک به کناره خارجی آن.

- از شیلد یا پچ چشمی برای تمیز ماندن حفره چشم تا زمان تهیه پروتز مناسب ضرورت دارد.

 

داروها:

- هدف ، مقدار، زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی را که باید به پزشک یا پرستار گزارش شود، توضیح دهید.

- شستشوی کامل دست ها قبل از استفاده از داروهای چشمی اهمیت دارد.

- نگهداری مناسب داروها لازم است. ( بعضی ازقطره های چشمی باید در یخچال نگهداری شوند.)

 

مراقبت از افراد مسن:

- همراهان محترم لازم است قبل از برگشت به منزل ، محیط خانه را از نظر امنیت بررسی کنید.

- وسایل کافی  و کمکی مثل واکر، عصا و نرده جهت کمک در انجام فعالیتهای زندگی روزمره را تا زمان تطابق بیمار با فقدان بینایی تامین کنید.

- تغییرات مربوط به سن و ناخوشی خود بر میزان توانایی چشم دیگر (چشم سالم) اثر می گذارند، بنابراین لازم است که میزان بینایی چشم دیگر بررسی شود.

- ترتیبی دهید که وسایل شخصی و وسیله ای جهت زنگ زدن نزدیک به سمت غیر مبتلای بیمار وجود داشته باشد.

 

مراقبت های پیگیری:

- به اهمیت ویزیت های منظم و پیگیر توجه داشته باشید .

- پوشیدن دستبند پزشکی اهمیت دارد و یک کارت شناسایی که وجود پروتز چشمی را مشخص می کند را همراه خود داشته باشید.


منبع: پزشکی


برچسب‌ها: تخلیه چشم, پروتز چشم, توانبخشی عصبی, وسایل توانبخشی, چشم مصنوعی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تاریخچه ساخت چشم مصنوعی شیشه ای


مراحل ساخت چشم مصنوعی شیشه ای (glass)

اواخر قرن شانزدهم (ونیزی ها) ساخت چشم شیشه ای را شروع کردند، این چشهای اولیه خیلی ساده ، نا مناسب و خیلی شکننده بودند. با این وجود ونیزی ها به ساخت این جشم ها ادامه دادند و حتی روش ساخت آنها را تا اواخر قرن هجدهم مخفی نگهداشتند. پس از آن کانون ساخت چشم های مصنوعی به پاریس منتقل گردید. اما سازندگان آلمانی ، چشمهای شیشه ای فنون برترشان را توسعه دادند و کانون چشمهای مصنوعی شیشه ای به آلمان منتقل گردید.چشم پزشکان آلمانی به ایالات متحده سفر کرده و چشمهای شیشه ای را به سبک کشورشان ساختند و طی مدت استقرار چندروزه در یک شهر و انجام فعالیت فوق به شهر دیگر می رفتند آنها معمولا صدها چشم شیشه ای همراه خودشان داشنتد و بر حسب سایز و رنگ روی بیماران امتحان می کردند تا بهترین گزینه ها را انتخاب نمایند.


پلاستیک بکار رفته در ساخت چشم مصنوعی آکریکیلی چندین مزیت نسبت به چشم های شیشه ای دارند.مزیت چشمهای مصنوعی آکریلیکی نسبت به چشمهای مصنوعی شیشه ای

- چشمهای مصنوعی پلاستیکی ( آکریلیکی ) را می توان مکررا تمیز براق نمود، ضمن اینکه این چشمها عملا غیر قابل شکستن هستند.

- طول عمر چشمهای مصنوعی آکریلیکی تا پنج برابر بیش از عمر چشم های شیشه ای است . امروزه اکثریت عظیمی از بیماران از پروتزهای چشمی آکریلیک استفاده می کنند.

- چشمهای مصنوعی آکریلی با بافت حدقه ای (اوربیتالی ) و ضعف جسمانی در پلکها قابلیت سازگاری دارد.

قالبلیت قالب گیری و ساخت ایمپلنتهای متحرک ، بطوری که در اکثر مواقع قابل تشخیص با چشم طبیعی نیست . در صورتی که شیشه این قابلیت را ندارد.


منبع: پزشکی


برچسب‌ها: چشم مصنوعی شیشه ای, پروتز چشم, چشم مصنوعی آکریلیکی, توانبخشی عصبی, وسایل توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

پیوند بیوتیک چشم

پیوند بیوتیک

دانشمندن یک گام مهم برای کمک به افراد نابینا برداشته اند تا این افراد بتوانند با یک چشم بیونیک زندگی مستقلی داشته باشند.نمونه اولیه این چشم بیونیک توسط بیونیک ویژن استرالیا تولید شده است و براساس اعلام این گروه، آنها نخستین چشم بیونیک جهان را به طور موفقیت آمیز پیوند زده اند.


این چشم بیونیک با همکاری محققان استرالیایی و بودجه دولت استرالیا ساخته شده و با 24 الکترود مجهز شده که یک سیم کوچک به گیرنده ای که به پشت گوش قرار دارد، متصل شده است. این چشم بیونیک در نزدیک شبکیه داخل چشم کار گذاشته می شود و به طور الکتریکی شبیکه را تحریک می کند.

تحریکهای الکتریکی از دستگاه عبور می کنند و پس از آن شبیکه را تحریک می کنند. این ضربه ها به مغز می رسند و تصویر ایجاد می کنند.

این دستگاه دید اندکی برای بیمار ایجاد می کند و بیمار می تواند تضادهای رنگی و حاشیه ها را چون اجسام روشن و تیره تشخیص دهد.

محققان امیدوارند که این دستگاه را به نوعی توسعه دهند که بیمار با استفاده از آن بتواند به طور مستقل حرکت کند.


براساس اظهارت محققان عمل جراحی پیوند عمل ساده ای است که می توان آن را به جراحان چشم در سراسر دنیا آموزش داد؛ یکی از اهداف طراحی ساده این دستگاه بوده تا پیوند آن نیازمند فرآیند پیچیده ای نباشد.

تحقیقات مشابهی توسط محققان در دانشگاه کورنل نیویورک انجام شده که طی آن نیز از ضربات الکترونیکی به عنوان تحریک برای انتقال اطلاعات به مغز استفاده می شود.

چشم بیونیک پیوندی از عینکهای ویژه ای برای ارسال اطلاعات به مغز استفاده می کند.منبع: سلامت


برچسب‌ها: پیوند بوتیک, پروتز چشم, سنسورهای بینایی الکترونیکی, وسایل توانبخشی, توانبخشی عصبی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چشم مصنوعي و امنيت نابينايان


چشم مصنوعي و پكيج امنيتي نابينايان

هدف از انجام اين پروژه كه منجر به ثبت اختراع و گرفتن تاييديه از وزارت بهداشت و درمان ، پژوهشكده مهندسي وعلوم پزشكي جانبازان نابينا  و  خانه نور ايران شده است كمك به نابينايان، جانبازان نابينا ،نابينايان ناشنوا و جانباز نابيناي معلول با استفاده از جديدترين  فناوري روز به نام سايبورگ (Cyborg) بوده است، كه با تحقيق ،بررسي و پژوهش بر روي سايبورگ هاي مختلف در زمينه فناوري   Eyeborg  انجام شده است.


نابينايي يكي از بيماري هايي است كه پس از امـراضـي چـون سـرطـان و ايـدز مـردم بـيـشترين واهمه را از آن دارند.نابينايي عبارت است از:

كاهش بينايي به حدي كه مانع از اشتغال فرد با اتكاي به خويش  شود، يا فرد را  وابسته به ديگران يا وسايل كمكي كند.

در حال حاضر بيش از 180 ميليون نفر مبتلا به اختلالات بينائي در جهان زندگي مي‌كنند كه از آن ميان 45 ميليون نفر نابيناي مطلق و 135 ميليون نفر نيمه نابينا هستند و بيش از نود درصــد آن هــا در كـشـورهـاي در حـال تـوسـعـه زندگي مي كنند.

برخي هرگز نور را نمي بينند؛ بعضـي ديگـر فقـط مـي تـوانند نور را از تاريكي تـشـخـيـص دهنـد؛ عـده اي هـم از ديـد نـاچيـزي برخوردارند و فقط درصد اندكي از نابينايان كور مــادرزاد هـسـتـنــد.

امروزه براي نابينايان در سر تا سر جهان وسايل تـوانـبـخـشـي و كـمـك بـيـنـايـي زياد و گوناگوني طراحي و ساخته شده است كه آن ها نيز بتوانند مـانـنـد افـراد جـامـعـه خـود بـه صـورت عادي به زنـدگـي و فـعـاليت هاي روز مره خود مشغول باشند ولي متاسفانه هيچ يك ازاين وسايل و تجهيزات توانبخشي نمي تواند كمكي شايان و بي خطر ، با كمترين درصد خطا را به افراد روشندل برساند،در اين زمان است كه مي توان به قدرت كمك  بهرمندي وتوانمندي ماشين به انسان در تمامي سطوح پي برد كه استفاده از اين فناوري را مي توان سايبورگ معرفي كرد، كه ماشين ها را نسبت به نياز در هر زمينه مي‌توان انتخاب كرد (الكترونيك- نانو- مكانيك- نرم افزارهاو...) كه به بررسي چگونگي ادغام سنسورهاي بينايي الكترونيكي (دوربين، سنسور مادون قرمز، سنسورهاي فاصله ياب صوتي، ليزرها)   مدارات الكترونيكي و خروجي آن ها به صورت ويبره ،آلارم و صوت در قالب هشدار به فرد استفاده كننده و ارتباط آنلاين بين خروجي سيستم ذكر شده و سيستم  عصبي بينايي در مغز، اشاره مي‌کند.


منبع: سلامت


برچسب‌ها: چشم مصنوعی و امنیت نابینایان, پروتز چشم, سنسورهای بینایی الکترونیکی, وسایل توانبخشی, توانبخشی عصبی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

پروتز چشمی چیست؟


چشم مصنوعی یا پروتز چشم

در حال حاضر در کشور ما مبحث چشم مصنوعی به دو بخش تقسیم بندی می شود :

۱-چشم های مصنوعی پیش ساخته (آماده ساخت)

۲- چشم های مصنوعی سفارشی (Custom Made) که همگی از جنس آکریلیک ساخته می شوند که با توجه به چشم حقیقی بیمار قالب گیری و رنگ آمیزی می شوند.هشدار:

متاسفانه به دلیلی عدم  وجود نظارت کافی و استفاده از تبلیغات نادرست و سود جویانه همچون :

- ساخت پروتز  از مواد آمریکایی خاص که همان مواد PMMAموجود و رایج در بازار داخلی می باشد.

- استفاده از دستگاههای پیشرفته (CNC) که این دستگاهها به دلایل مستند هیچ کاربردی در این زمینه ندارند و استفاده از آنها در ساخت پروتز غیر ممکن می باشد.

- فقدان هر گونه مدرک دانشگاهی و تخصص کافی و علمی در این زمینه از جانب برخی سازندگان پروتز

اقدام به دریافت وجوه میلیونی از این بیماران نیازمند که علاوه بر مشکل جسمی و روحی با مشکلات عدیده ای همچون انجام مراحل درمانی و  عمل های جراحی تخلیه که مستلزم صرف هزینه بسیار سنگین می باشد، می نمایند. لزا توصیه می شود هنگام سفارش چشم مصنوعی به نکاتی چون جنس پروتز ،تخصص و سواد شخص سازنده ،و قیمت تمام شده و دستگاههای استفاده شده در ساخت پروتز دقت لازم به عمل آید.منبع: پزشکی


برچسب‌ها: چشم مصنوعی, پروتز چشم, جنس پروتز چشم, دستکاههای ساخت پروتز چشم, توانبخشی عصبی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چشم و بیماری های رایج آن


مقدمه

بینایی مهمترین حس آدمی است زیرا بیش از 80 درصد اطلاعاتی که از محیط اطراف حاصل می‌آوریم از راه چشم است. چشم انسان اندامی کروی به قطر 5/2 سانتیمتر است که بوسیله تعدادی رباط در حدقه استخوانی آویزان است. شش ماهیچه بیرونی حرکت کرده چشم را به عهده دارند غده اشکی بطور مرتب سطح جلویی چشم را مرطوب نگه می‌دارد اعصاب و رگهای خونی چشم و بافت چربی و بافت پیوندی قسمتهای دیگر حدقه چشم است پلکها روی چشم را می‌پوشانند و یک سیستم مجرایی بطور مداوم ترشحات غدد اشکی را به درون حفره بینی می‌ریزد. برخی بیماریهای مهم چشم عبارتند از:نزدیک بینی

معمولا در اثر زیادی تحدب عدسی ایجاد می‌شود در این حالت تصویر در جلو شبکیه تشکیل می‌شود شخص نزدیک بین ، بین اشیای نزدیک را به خوبی می‌بیند ولی اشیای دور را به وضوح نمی‌بیند نزدیک بینی را با استفاده از عینکهایی با عدسی مقعر اصلاح می‌کنند و در این بیماری کره چشم بیش از حد بلند است.


دوربینی

معمولا در اثر کاهش تحدب عدسی پدید می‌آید در چشم دوربین اشیای دور را به خوبی دیده می‌شوند ولی اشیای نزدیک به علت اینکه تصویر آنها در پشت شبکیه تشکیل می‌شود به روشنی دیده نمی‌شوند دوربینی را با استفاده از عینکهایی با عدسی محدب اصلاح می‌کنند. در این بیماری کره چشم بیش از حد کوتاه است.


گل مژه

گل مژه التهاب غده چربی کنار مژه‌های چشم است. برآمدگی قرمز دردناکی در کنار پلک ظاهر و به زودی به جوش چرکین تبدیل می شود. بسیاری از طریق تماس دست یا حوله آلوده با چشم حاصل می آید.ورم ملتحمه

پرده پیوندی که سطح داخلی پلکها را فرا گرفته است ملتحمه نام دارد این پرده به علت عفونت یا در نتیجه حساسیت قرمز و متورم شده با خارش همراه می‌شود گاهی ورم ملتحمه در فصل معینی مثلا بهار عود می‌کند دلیلش آن است که چشم شخص نسبت به بعضی بوها یا دانه گرده گلها حساس است این بیماری که ملتحمه بهاره نام دارد ممکن است سالها ادامه یابد اما بالاخره پس از طی دوره خود بهبود می‌یابد. ملتحمه عفونی در نتیجه ورود میکروب به پرده ملتحمه پدید می‌آید. در این صورت دستهای آلوده ، استفاده از حوله افراد دیگر و انتشار ترشحات اشک افراد مبتلا می‌توانند میکروب را به چشم انتقال دهند.


شب کوری

وقتی مقدار ویتامین A در شدت در بدن کم می‌شود عارضه‌ای به نام شب کوری پدید می‌آید در این حال شخص در نور کم قادر به دیدن نیست زیرا ماده ریتینال کافی در سلولهای استوانه‌ای وجود ندارد.


کورنگی

کورنگی عارضه‌ای است که جنبه ارثی دارد و در آن شخص یک یا چند رنگ ویژه را نمی‌بیند علت این است که پروتئین موجود در یک یا هر سه نوع مخروطی به درستی عمل نمی‌کند.منبع: دانشنامه رشد


برچسب‌ها: چشم و بیماری های آن, گل مژه, نزدیک بینی, پروتز چشم, توانبخشی عصبی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

جديدترين و مؤثرترين روش درماني براي رفع لكنت زبان


جديدترين و مؤثرترين روش درماني براي رفع لكنت زبان


لكنت زبان يك اختلال ارتباطي است كه طي آن رواني طبيعي و الگوي زمان بندي گفتار دچار آشفتگي مي‌‌گردد. بيش از 50 ميليون نفر در دنيا به لكنت زبان مبتلا هستند و شيوع آن در افراد مذكر تقريباً چهار برابر افراد مؤنث است.


معيار رواني گفتار براي بزرگسالان توانايي توليد 15 صدا در هر ثانيه مي‌باشد و چنانچه فردي از هر 100 كلمه‌‌اي كه سخن مي‌گويد، در 10 يا بيشتر از 10 كلمه دچار نارواني شود، لكنت دارد. لكنت زبان انواع مختلفي دارد. اولين علتي كه مي‌تواند باعث لكنت زبان شود، اشكالات نورولوژيك و ضربه‌هاي مغزي است. دومين عامل علل سايكولوژيك (رواني) است كه فرد بدليل يك بيماري رواني دچار لكنت مي‌شود و سومين دسته كه پيچيده ترين نوع هم مي‌باشد، لكنت رشدي است و در طول سال‌هاي اوليه رشد زبان يعني 2 تا 7 سالگي بوجود آمده و علت آن اختلال كاركرد عصبي، عضلاني است و نه يك اختلال عاطفي و رواني. در واقع با گذشت زمان و رشد لكنت، اضطراب و ضعف در خود باوري بوجود مي‌آيد.


در سال‌هاي اخير محققين نشان داده‌اند كه افراد لكنتي از نظر مشخصه‌هاي سيستم عصبي مركزي با ديگران متفاوت هستند.


 • در اكثر افراد، زبان در نيمكره چپ پردازش مي‌شود، در حاليكه در لكنتي‌ها هر دو نيمكره زبان را پردازش مي‌نمايند.

 • افراد لكنتي در انجام و هماهنگي فعاليت‌هاي حركتي ظريف مشكلي ندارند، اما نسبت به افراد عادي كندتر عمل مي‌كنند.

 • الگوي تنفسي افراد لكنتي هم با افراد غير لكنتي متفاوت است و همراه شدن اشكالات تنفسي و حنجره باعث بروز اختلال در مكانيسم گفتاري مي‌گردد. هر مكثي هم كه در گفتار پيش مي‌آيد، هماهنگي بين تنفس و اندام‌هاي گفتاري را بر هم مي‌زند و تلاش و تقلاي فرد براي از بين بردن اين وقفه‌ها منجر به بروز لكنت زبان مي‌شود.


پژوهش‌هاي ديگر هم نشان داده است كه فعاليت مغز افراد لكنتي در مناطق پردازشگر شنيداري و حسي و عضلات كاهش يافته و در نتيجه انتقال اطلاعات از مناطق حسي به مناطق گفتار و زبان كندتر صورت مي‌گيرد.

همچنين كاهش كلي جريان خون نيز در نيمكره چپ نسبت به جريان خون در نيمكره راست مشاهده مي‌گردد.


روش‌هاي درماني


تا كنون درمان‌هاي زيادي براي رفع لكنت ارائه شده است. بقراط خشكي زبان را علت بروز لكنت مي‌دانست و از طريق دارو آنرا كنترل مي‌كرد. در قرن 16 ميلادي در ايتاليا با ابزارهايي پشت گوش‌ها و گردن را سوراخ كرده و مي‌سوزاندند. در قرن 19 ميلادي نيز جراحي زبان، بند زير زبان و زبان كوچك معمول بوده است كه متأسفانه هنوز هم بعضي از پزشكان در قرن 21 با وجود دستيابي به امكانات جديد اين عمل‌ها را تكرار مي‌نمايند؛ كه بعضاً نقايص جبران ناپذيري براي افراد بوجود مي‌آورد.
 

 

مزایا روشهای درمانی مبتنی بر بیو فیدبک


بزرگترين مزيت استفاده از درمان‌هاي بيوفيدبك پايدار بودن آنهاست به اين صورت كه چون خود بيمار بطور فعال در درمان خود دخالت مي‌كند درمان حاصله به شكلي پايدار و دائمي باقي مي‌ماند.


منبع: سلامت


برچسب‌ها: وسایل توانبخشی, وسایل توانبخشی گفتار درمانی, گفتار درمانی, توانبخشی دست, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

وسایل توانبخشی نابینایانوسایل توانبخشی نابینایان


عصای سفید برای نابینایان نماد استقلال نابینایان می باشد.

عصا قرن‌ها است که به عنوان وسیله کمکی برای نابینایان، به کار می‌رود. امروزه عصای نابینایان به رنگ سفید است و رنگ سفید عصا، نمادی برای نابینایان است. استفاده از این رنگ عصا برای نابینایان برای اولین بار در سال ۱۹۲۱ در کشور انگلستان متداول شد. اندکی بعد و در پانزدهم اکتبر (۲۳ مهر) قانونی به نام قانون عصای سفید به تصویب رسید و این روز نیز به نام روز نابینایان نامگذاری شد.


عصای نابینایان

به طور کلی عصا از چهار قسمت تشکیل شده است :

1. بخش خمیده سر عصا : که به صورت هلالی یا قلابی شکل است

2. بخش گریپ : که از جنس چرم یا رزین بوده و به عصا متصل است

3. بخش میله ای عصا : که بخش اصلی عصا می باشد.

4. نوک عصا : که در انتهای پایینی عصا قرار گرفته و با زمین برخورد می نماید.


منبع: جامعه نابینایان و کم‌بینایان


برچسب‌ها: وسایل توانبخشی, وسایل توانبخشی نابینایان, وسایل کمک آموزشی نابینایان, توانبخشی دست, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

وسایل کمک آموزشی نابینایان


وسایل کمک آموزشی نابینایان


ما بیناها برای نوشتن هر چیزی از مداد و کاغذ استفاده میکنیم اما نابینایان برای نوشتن از چیزی به اسم لوح برای گذاشتن کاغذ و قلم برای نوشتن استفاده میکنند هر لوح شامل چند خط و خانه هایی است که هر خانه شامل ۶نقطه است. از کنار هم گذاشتن چند نقطه حرف تشکیل میشود. مثلا عدد ۱و۲ میشود حرف ب .

انشاءالله همین روزها نقاط خط نابینایان را با حرف قارسی آن در وبلاگ درج میکنیم.

 

                      

تصویر سمت راست لوح نام دارد.روی لوح یک قلم است که دارای نوک تیزی است.وقتی کاغذ را

لای لوح گذاشتند.با قلم نقاط مربوط به هر حرف را سوراخ میکنند.کاغذ که از لوح خارچ میشود کاغذ را برگردانیم.نقاط برجسته میشود حروف و نوشته های آنان.

اسم تصویر کنار آن ماشین پرکینز نام د ارد که سرعت نوشتن را بالا میبرد.


منبع: جامعه نابینایان و کم‌بینایان


برچسب‌ها: وسایل توانبخشی, وسایل توانبخشی نابینایان, وسایل کمک آموزشی نابینایان, توانبخشی دست, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

وسایل توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تنگی کانال نخاعی

یکی از علل شایع کمردرد تنگی کانال نخاعی است. تنگی کانال نخاعی بیماری افراد میانسال و مسن است.

میدانیم که نخاع در درون کانال استخوانی قرار دارد که از پشت سر هم قرار گرفتن مهره ها تشکیل شده است. اگر به دلایلی این کانال تنگ شود فضای مورد نیاز نخاع کم شده و به آن فشار وارد میشود.

این فشار همچنین به اعصابی که از نخاع خارج شده و به اندام تحتانی میرود وارد گشته که موجب بروز علائم بیماری میشود.

کانال نخاعی در هر قسمتی از مسیر خود میتواند تنگ شود. این تنگی در ستون فقرات گردنی و یا کمری علائم متفاوتی دارد.


تنگی کانال نخاعی کمری چگونه ایجاد میشود

تنگ شدن کانال نخاع به علت رشد استخوان و بافت های دیگر به داخل این کانال است و این رشد بافت های اضافی جزئی از روند پیری و مسن شدن است. در حقیقت این بیماری معمولاً در افراد بالای 60-50 سال دیده میشود.

در مرد و زن شیوع یکسانی دارد ولی معمولاً در خانم ها با علائم بیشتری بروز کرده و بیشتر نیاز به درمان پیدا میکند.

 شروع این بیماری با پیر شدن دیسک بین مهره ای است. با افزایش سن، دیسک بین مهره ای محتوای آب خود را از دست داده و چروکیده و کوچک میشود. کاهش ارتفاع دیسک موجب میشود مهره ها به یکدیگر نزدیک تر شوند و این نزدیک شدن مهره ها دو مشکل را ایجاد میکند.

یکی اینکه سوراخ یا دهانه ای که بین دو مهره مجاور هم و در دو طرف آنها قرار دارد تنگ میشود. این دهانه ها محل خروج ریشه های عصبی از نخاع هستند. پس به این اعصاب فشار وارد میشود. مشکل دیگر اینست که با نزدیکتر شدن مهره ها به هم فشار بیشتری به مفاصل بین مهره ها وارد میشود که آنهم به نوبه خود موجب آرتروز و سائیدگی مفصل میشود.199 1

کانال نخاعی طبیعی  


199 2

کانال نخاعی تنگ شده


 هر مفصلی که سائیده میشود شروع به ساختن استخوان های اضافه در اطراف خود میکند. همچنین لیگامان های اطراف مفصل هم کلفت تر میشوند.

مفاصل بین مهره ای هم همین کار را میکنند. این استخوان های اضافی و لیگامان های کلفت شده هم دهانه بین مهره ای و هم کانال نخاع را تنگ تر میکند.

مجموعه این عوامل موجب افزایش فشار بر روی ریشه های عصبی میشوند که در حال خروج از نخاع هستند. در بعضی افراد کانال نخاعی بصورت مادرزادی تنگ است.

این وضعیت در مردان بیشتر دیده میشود و علائم آن معمولاً در سنین 50-30 سالگی بروز میکند.


منبع : ایران ارتوپدبرچسب‌ها: تنگی کانال نخاعی, دیسک بین مهره ای, درمان تنگی کانال نخاعی, علل کمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

بیماری رفلاکس چیست؟

شما هم به رفلاکس مبتلا هستید؟

 

رفلاکس, علایم رفلاکس, درمان رفلاکس,

معده ام درد میکند،ترش کرده ام،اشتهایم یا کم است یا زیاد!نمیدانم چه کنم و چگونه مشکلم را حل کنم. اینها علایم بیماری شایع این روزهاست:رفلاکس
در این مطلب سعی میکنیم شما را با این بیماری اشنا کنیم و راههای درمان و رژیمهای غذایی مورد تائید آن را هم بیان کنیم.

رفلاکس چیست؟
غذایی که می خوریم از طریق لوله ای به نام مری وارد معده می شود. هضم غذا در معده توسط اسید و شیره معده آغاز می گردد. دیواره معده به دلیل تماس مداوم با اسید و شیره معده در مقابل اثرات مخرب آنها مقاوم شده است و بالعکس دیواره مری به دلیل اینکه بطور معمول در معرض تماس با اسید و شیره معده نیست دفاع مناسبی هم در برابر این عوامل ندارد. در حالت طبیعی دریچه ا ی بنام دریچه مری بین مری و معده قرار دارد که اجازه می دهد غذا از مری وارد معده شود، ولی از بازگشت غذا و شیره معده به مری جلوگیری می کند.
اگر دریچه مری وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، یعنی به خوبی بسته نشود یا بی موقع باز شود، اسید و شیره معده به داخل مری بر می گردند. همانطور که قبلا ذکر شد دیواره مری در برابر اسید و شیره معده آسیب پذیر است. بنابراین در شرایطی که دریچه مری کار خود را به درستی انجام ندهد، بازگشت اسید و شیره معده به داخل مری باعث آزردگی مری می گردد. به بازگشت غیر عادی اسید و شیره معده به داخل مری و آزرده شدن مری در اثر تماس با این عوامل، بیماری رفلاکس معده به مری یا اصطلاحاً رفلاکس گفته می شود.

علایم رفلاکس کدامند؟
مهمترین علایم رفلاکس عبارتند از:
1- ترش کردن: یعنی احساس بازگشت مایع تلخ یا ترش از معده به دهان
2- سوزش زیر جناغ سینه: احساس سوزش در ناحیه ای که در شکل صفحه قبل با حاشور سبز نشان داده شده است. علاوه بر اینها، بیماران مبتلا به رفلاکس ممکن است علایم دیگری هم داشته باشند. این نشانه ها عبارتند از: درد در زیر جناغ سینه، گیر کردن غذا، حالت تهوع (به خصوص هنگام صبح)، باد گلو و آروغ زدنهای مکرر، جمع شدن بیش از حد بزاق در دهان و سرفه های مکرر بدون علت، تلخ شدن دهان و برگشت آب و مواد غذایی از معده به دهان.
باید توجه داشت که اگر چه علایم مهم رفلاکس، ترش کردن و سوزش زیر جناغ سینه هستند، اما بسیاری از بیماران مبتلا به رفلاکس این علایم را ندارند و فقط از سایر علایم ذکر شده شکایت می ک

رفلاکس باعث چه مشکلاتی می شود؟
رفلاکس اصولا بیماری آزار دهنده ای است. علایم رفلاکس فرد مبتلا را آزار می دهند و می توانند در فعالیتهای کارهای روزانه او اختلال ایجاد می کنند. همچنین برخی علایم رفلاکس با بیماریهای دیگر اشتباه می شوند. مثلا درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس با دردهای قلبی اشتباه می شوند. مثلا درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس با دردهای قلبی اشتباه می شوند. در چنین مواردی حتما باید بیماری خطرناکتر (در این مورد بیماری عروق قلب) به دقت بررسی شود و از نبودن مشکل قلبی مطمئن شویم و سپس به رفلاکس بپردازیم چرا که همانطور که گفته شد رفلاکس عمدتا بیماری آزاردهنده ایست نه خطرناک.
از سایر عوارض رفلاکس بروز خراشیدگی و زخم در ناحیه مری می باشد. با تشخیص به موقع و درمان مناسب رفلاکس به راحتی می توان این عوارض را کنترل نمود.

چرا رفلاکس ایجاد می شود؟
هنوز به درستی علت ایجاد رفلاکس مشخص نشده اما به خوبی می دانیم که برخی عوامل باعث بروز و تشدید رفلاکس می شوند. مهمترین این عوامل عبارتند از:
1. پرخوردی
2. سریع غذا خوردن و کامل نجویدن غذا یا غذا خوردن با استرس و نگرانی
3. مصرف غذاهای بسیار چرب، تند و شور
4. مصرف ادویه و فلفل زیاد، سیب زمینی سرخ شده
5. مصرف غذاهای حاوی ادویه و سیر و پیاز و نگهدارنده های نظیر سوسیس و کالباس و سایر آنچه که به Fast food معروف هستند (ساندویچ و پیتزا و ...)
6. مصرف انواع سس های چرب و پرنمک (به خصوص سس قرمز)
7. مصرف مرکبات ترش (مثل پرتقال و نارنگی ترش)
8. مصرف کافئین زیاد (شکلات، قهوه، نسکافه)
9. مصرف زیاد چای به خصوص اگر پررنگ بوده و تازه دم نباشد (به مقدار زیاد)
10. مصرف نانهای که خمیر آنها به خوبی نمی پزد مثل نان باگت، نان سفید و نان بربری
11. چاقی و افزایش وزن
12. دراز کشیدن در فاصله کوتاه پس از غذا
13. سیگار کشیدن و مصرف دخانیات
14. مصرف الکل و نوشابه های گازدار
15. استرس و فشار روانی و عصبی
16. پوشیدن لباسهای تنگ     


چگونه می توان از بروز علایم رفلاکس جلوگیری کرد؟
پرهیز از مواردی که در بالا ذکر شده است می تواند به بهبود علایم رفلاکس و پیشگیری از بروز آن کمک کند. بنابراین خوردن غذا به اندازه، پرهیز از پرخوری، کاهش مصرف Fast food، نوشابه های گاز دار، سس آماده به خصوص سس قرمز و غذاهای سنگین و بسیار چرب، کم کردن نوشیدن چای، ترک سیگار و قلیان، کاهش وزن و داشتن برنامه منظم ورزشی (حداقل روزانه 30 دقیقه پیاده روی) در کاهش علایم یا پیشگیری از رفلاکس موثر هستند. همچنین کنترل استرس و تعدیل فشارهای روانی در کنترل رفلاکس بسیار موثر است. ممکن است آدامس جویدن در بهبود علایم در بعضی افراد موثر باشد.

روش مناسب در برخورد با رفلاکس کدام است؟
همانطور که گفته شد رعایت برخی توصیه های تغذیه ای، روش زندگی مناسب و کاهش استرس می توانند رفلاکس را کنترل کنند. اگر با این روشها در مدت کوتاه علایم بهبود چشمگیر نیابند بهتر است به پزشک مراجعه کنیم. پزشک معالج با توجه به علایم و انجام معاینات لازم بررسیهای مناسب را انجام خواهد داد و درمان را شروع خواهد کرد. براساس مطالعات انجام شده در کشور ما، حدود یک پنجم افراد مبتلا به رفلاکس همزمان زخم های معده یا اثنی عشر دارند و حدود نیمی از افراد مبتلا به رفلاکس روده تحریک پذیر نیز دارند. بنابراین بررسی و تشخیص و درمان مناسب بیماریهای همزمان از اهمیت به سزایی برخوردار است. همانطور که اشاره شد استرس و فشارهای روانی از عوامل مهم تشدید و بروز رفلاکس هستند. توجه کافی به این مطلب و در صورت لزوم برخورداری از کمک مشاورین و روانپزشکان میتوانند بسیار کمک کننده باشد. بیماریهای کمیابی هم هستند که می توانند با علایم رفلاکس خود را نشان دهند. پزشک شما می تواند در مواقع لزوم به بررسی و تشخیص این موارد نیز بپردازد.

درمان رفلاکس چگونه است و چه مدت طول می کشد؟
خوشبختانه امروزه داروهای بسیار موثری برای رفلاکس وجود دارند. مهمترین داروهایی که به این منظور به کار می روند داروی امپرازول و هم خانواده هایش نظیر پانتوپرازول، رابیپرازول و لانسوپرازول هستند. علاوه بر اینها داروهایی نظیر رانیتیدین و فاموتیدین نیز می توانند در برخی موارد موثر باشند. پزشک معالج درمان را شروع می کند و برحسب نیاز آن را ادامه خواهد داد. در بیش از نیمی از موارد فرد مبتلا به رفلاکس نیاز به درمان دراز مدت (سالها) با دارو دارد. داروهایی نظیر امپرازول را می توان برای مدت طولانی (حتی سالها) استفاده نمود. اگر چه عوارض معدودی با این داروها گزارش شده است، اما در مجموع کنترل علایم رفلاکس در دراز مدت با این دسته داروها بسیار موفقیت آمیز و مطمئن است.

آیا عمل جراحی برای درمان رفلاکس کمک کننده است؟
در بیمارانی که به خوبی به درمان با دارو جواب می دهند و علایم ایشان کنترل می شود اما با کم کردن یا قطع دارو علایم برمی گردد امکان انجام اعمال جراحی ضد رفلاکس وجود دارد. عمل جراحی برای افرادی که پاسخ مناسبی به درمان دارویی نداده اند مناسب نیست. امروزه این اعمال جراحی به روش لاپاراسکوپیک انجام می شوند. انجام عمل جراحی می تواند عوارضی داشته باشد که معمولا کوتاه مدت و گذرا هستند. در مورد میزان موفقیت عمل و نتایج درازمدت آن بطور خلاصه می توان گفت که حدود 75 % افرادی که عمل آنها موفقیت آمیز بوده باشد پس از ده سال نیز مشکلی نخواهد داشت. اما در حدود 30-20% افراد ممکن است پس از عمل نیز مجددا نیاز به مصرف دارو داشته باشند. ضروری است که قبل از تصمیم به عمل جراحی به پزشک متخصص گوارش مشورت شود.منبع:http://www.beytoote.com


برچسب‌ها: رفلکس چیست, علایم رفلاکس, رفلاکس باعث چه مشکلاتی می شود, پیشگیری از رفلکس, درمان رفلکس, درمان, عمل جراحی برای درمان رفلاکس


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

آرتریت روماتویید جوانان یا کودکان

آرتریت روماتویید جوانان یا کودکان

شرح بیماری

شرح بیماری


آرتریت‌ روماتویید کودکان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ بافت‌ همبند، عمدتاً بافت‌ مفاصل‌، که‌ در کودکان‌ رخ‌ می‌دهد. امکان‌ دارد با آرتریت‌ ناشی‌ از بیماری‌ لایم‌ اشتباه‌ شود. مفاصلی‌ که‌ درگیر می‌شوند معمولاً عبارتند از زانو، آرنج‌، مچ‌ پا، و گردن‌. التهاب‌ می‌تواند عضلات‌ نزدیک‌ مفصل‌، غضروف‌، و غشاهای‌ پوشانندة‌ مفصل‌ را نیز متأثر سازد. این‌ بیماری‌ بین‌ سنین‌ 5-2 سالگی‌ آغاز می‌شود، و اغلب‌ تا جوانی‌ بهبود می‌یابد. این‌ بیماری‌ در دختران‌ چهار برابر شایع‌تر از پسران‌ است‌. 


منبع:http://daneshnameh.roshd.ir


 به ادامه مطلب مراجعه فرمایید


برچسب‌ها: آرتریت, درمان آرتریت, علل آرتریت, پیشگیری و درمان, درمان با طب فیزیکی, متخصص فیزیوتراپی, عوازض بیماری ارتریت
ادامه مطلب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

بیماری‌ ناشی‌ از کاهش‌ ناگهانی‌ فشار

بیماری‌ ناشی‌ از کاهش‌ ناگهانی‌ فشار عبارت‌ است‌ از یک‌ وضعیت‌ همراه‌ با درد و گاهی‌ تهدیدکننده‌ زندگی‌ که‌ در آن‌ حباب‌های‌ کوچک‌ گاز در خون  تشکیل‌ می‌شود و دلیل‌ آن‌ کاهش‌ ناگهانی‌ در فشار محیط‌ است‌.

علایم‌ شایع‌

بلافاصله‌ یا تا 24 ساعت‌ پس‌ از تغییر ناگهانی‌ فشار علایم‌ زیر ممکن‌ است‌ ظاهر شوند: 
درد مفصلی‌ خفیف‌ تا شدید ، به‌ خصوص‌ در شانه‌ها ، آرنج‌ها ، و مفاصل‌ ران‌ و زانو 
درد قفسه‌ سینه‌ ، تنگی‌ نفس‌ ، احساس‌ سوزش‌ در جناغ‌ سینه‌ 
حالت‌ خفگی‌ (مشکل‌ شدید تنفسی‌ در غواصان‌ و کسان‌ دیگری‌ که‌ بسیار سریعتر از آنچه‌ که‌ باید، از یک‌ محیط‌ با فشار بالا به‌ محیط‌ با فشار طبیعی‌ هوا می‌روند. در این‌ حالت ‌، حباب‌های‌ نیتروژن  در جریان‌ خون‌ بوجود می‌آیند و خون رسانی‌ به‌ اعضای‌ حیاتی‌ را مختل‌ می‌کنند، که‌ گاهی‌ منجر به‌ آسیب‌ شدید یا مرگ‌ می‌شود). 
سرفه ، ضعف‌ ، از دست‌ دادن‌ حس‌ طبیعی ‌، فلج‌ ، از دست‌ دادن‌ هوشیاری ‌، و ندرتاً اغماء ، ناتوانی‌ در صحبت‌ کردن و نا بینایی یا نا شنوانی  
آسیب‌ دایمی‌ به‌ مغز و تخریب‌ دائمی‌ استخوان‌ در اثر نرسیدن‌ خون‌ به‌ حد کافی‌ از عوارض احتمالی بیماری می‌باشند.‌ 


علل

تشکیل‌ حباب‌های‌ نیتروژن‌ در خون‌. نیتروژن‌ یکی‌ از اجزای‌ طبیعی‌ خون‌ است‌. اگر فشار اطراف‌ بدن‌ به‌ سرعت‌ کاهش‌ یابد مثلاً به‌ هنگام‌ روی‌ آب‌ آمدن‌ سریع‌ پس‌ از غواصی ‌، یا صعود سریع‌ در هواپیمایی‌ که‌ فشار آن‌ تنظیم‌ نشود، نیتروژن‌ که‌ در حالت‌ عادی‌ در خون‌ حل‌ شده‌ است‌ به‌ حباب‌هایی‌ تبدیل‌ می‌شود که‌ رگهای‌ خونیرا مسدود می‌کنند و باعث‌ توقف‌ رسیدن‌ مواد غذایی‌ و  اکسیژن به‌ سلولهای‌ بدن‌ شوند. 

عوامل‌ افزایش ‌دهنده‌ خطر

غواصی‌ جهت‌ مقاصد تجاری‌ یا تفریحی‌. تکرار غواصی‌ در یک‌ روز خطر را افزایش‌ می‌دهد.

 • بعضی‌ از انواع‌ هواپیماهای‌ با عملکرد بالا
 • کار کردن‌ در اطاقهای‌ فشار

پیشگیری‌

پیش‌ از انجام‌ غواصی ‌، از افراد حرفه‌ای‌ راهنمایی‌ بگیرید. اگر وضعیت‌ سلامت‌ عمومی‌ شما مناسب‌ نیست‌، غواصی‌ نکنید. اگر چاق‌ هستید یا سابقه‌ یکی‌ از بیماریهای‌ زیر را دارید، خطر غواصی‌ برای‌ شما زیاد است‌: در موقعیتهایی‌ که‌ ذکر شد، باید فشار محیط‌ اطراف‌ به‌ آهستگی‌ و بطور تدریجی‌ به‌ فشار طبیعی‌ تبدیل‌ شود. 

درمان‌

در بیمارانی‌ که‌ سریعاً درمان‌ می‌شوند، نتیجه‌ فوق‌العاده‌ است‌؛ در سایر موارد، نتیجه‌ بستگی‌ به‌ مدت‌ و شدت‌ علایم‌ قبل‌ از شروع‌ درمان‌ دارد. خود درمانی‌ در مورد این‌ وضعیت‌ غیر ممکن‌ است‌. بستری‌ کردن‌ بیمار در یک‌ اتاق‌ مخصوص‌ جهت‌ کاهش‌ تنظیم‌ شده‌ فشار ، برای‌ این‌ که‌ بتوان‌ حباب‌های‌ نیتروژن‌ را وادار به‌ حل‌ شدن‌ در خون‌ کرد. 

درمان‌ زمانی‌ به‌ بهترین‌ نحو انجام‌ می‌پذیرد که‌ زود انجام‌ شود؛ البته‌ بعضی‌ از بیماران‌ ممکن‌ است‌ حتی‌ 9-6 روز پس‌ از این‌ واقعه‌ نیز از درمان‌ سود ببرند. ارجاع‌ بیمار اهمیت‌ حیاتی‌ دارد حتی‌ اگر علایم‌ بهبود یافته‌ باشند، زیرا در 25% بیماران‌ ، علایم‌ دوباره‌ باز می‌گردند. معمولاً دارو برای‌ این‌ بیماری‌ لازم‌ نیست‌. داروی‌ ضددرد نخورید، زیرا ممکن‌ است‌ وضعیت‌ تنفسی‌ را بدتر کند. 


منبع:http://daneshnameh.roshd.ir


برچسب‌ها: بیماری‌ ناشی‌ از کاهش‌ ناگهانی‌ فشار, درد قفسه سینه, فشار خون, درمان تنگی نفس, گرفتگی عروق


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

استئوپروز يا پوكي استخوان چيست؟


استئوپروز يا پوكي استخوان چيست؟

 استخوان يك بافت زنده مي‏باشد كه از دو لايه تشكيل شده است، لايه خارجي ضخميم و لايه داخلي شبكه‏هايي محكم و سفت است كه شبيه لانه زنبور مي‏باشد.
پوكي استخوان چيست؟
 وقتي سوراخ‏هاي ما بين شبكه‏ها (لايه داخلي) بعلت تخريب بافت بزرگ شوند به آن پوكي استخوان مي‏گويند. در اثر چنين تغييري استخوان ضعيف شده و با كوچكترين ضربه دچار شكستگي مي‏شود. از دست‏دادن استخوان‏ها به طور خاموش و بي‏سر و صدا اتفاق مي‏افتد و اغلب هيچ علامتي تا زمان رخ دادن شكستگي وجود ندارد.
چه قسمت‏هايي از بدن دچار شكستگي مي‏شوند؟ستون فقرات 
ران 
لگن 
مچ دست
قسمت فوقاني بازو

عوامل مستعدكننده پوكي استخوان كدامند؟- عوامل قابل كنترل 
- عوامل غيرقابل كنترل

عوامل قابل كنترل در پوكي استخوان 
- ورزش نكردن 
- كمبود كلسيم 
- كمبود ويتامين D
- سيگار كشيدن
- رژيم غذايي

عوامل غيرقابل كنترل در پوكي استخوان 
- سن
- جنس
- يائسگي 
- سابقه فاميلي 
- نژاد
- وزن و اندازه استخوانها
- بيماري هاي مزمن 
- داروهامنبع:http://publicrelations.tums.ac.ir

 


برچسب‌ها: پوکی استخوان و طب فیزیکی وتوانبخشی, بیماری استئوپروز, دکترمتخصص پوکی استخوان و طب فیزیکی, پیشگیری از پوکی استخوان, درمان با طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم دی ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

آناتومی زانو - رگ ها و عصب ها

عصب ها

 اعصاب مهمی از اطراف زانو بخصوص پشت زانو عبور میکنند. رشته هایی از این اعصاب حس مفصل زانو را تامین میکنند ولی قسمت اعظم رشته های عصبی آنها فقط از زانو عبور کرده و حس و حرکت ساق و پا را موجب میشوند.


 1549 1

مهمترین عصب در اطراف زانو عصب پوپلیتئال Popliteal nerve است که در پشت یا خلف زانو قرار دارد. این عصب درست در بالای زانو به دو شاخه تقسیم شده و دو عصب تیبیال Tibial nerve و پرونئال Proneal nerve را میسازند. این دو عصب به ساق و پا رفته و حس و حرکت آن ناحیه را تامین میکنند. عصب تیبیال در پشت ساق به پایین میاید ولی عصب پرونه یا پرونئال در بالای ساق به جلو چرخیده و در جلوی ساق به پایین میاید.

 

رگ ها

مهمترین رگ های اطراف زانو شریان و ورید پوپلیتئال Popliteal artery and vein هستند.در تصویر زیر شاخه های شریانی اطراف زانو دیده میشود. وریدها یا سیاهرگ های زانو هم همنام با شریان ها و در کنار آنها سیر میکنند.


 1549 2


منبع:http://www.iranorthoped.ir


برچسب‌ها: عصب, رگ, مفصل زانو, رشته های عصبی, ورید پوپلیتئال, Popliteal artery and vein, طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کیست بیکر
کیست بیکر Baker cyst یک برآمدگی است که بر اثر برجسته شدن و تجمع مایع مفصلی در پشت زانو ایجاد میشود. به ناحیه پشت زانو ناحیه پوپلیتئال Popliteal area هم میگویند و به همین خاطر نام دیگر این کیست، کیست پوپلیته یا پوپلیتئال است. ویلیام بیکر اولین کسی بود که این بیماری را توضیح داد.

تقریبا هر عاملی که موجب تورم زانو و افزایش مقدار مایع مفصلی زانو شود میتواند ایجاد کیست بیکر کند. استئوآرتریت یا  آرتروز زانو و روماتیسم مفصلی  زانو هر دو میتوانند این کیست را ایجاد کنند. وقتی که به هر علتی مقدار مایع مفصل زانو زیاد میشود فشار داخل مفصل افزایش یافته و میتواند این مایع را به پشت کپسول مفصلی رانده و  کپسول مفصل زانو را در ناحیه پشت برجسته کند.

 1612 4

 

علائم کیست بیکر

             1612 2
     تورم پشت زانو در کیست بیکر با ایستادن
                  بیشتر مشخص میشود

مهمترین علامت کیست بیکر دیدن و یا لمس یک برجستگی در پشت زانو است. این برجستگی وقتی که فرد زانویش را کاملا صاف و مستقیم نگه میدارد بیشتر به چشم میخورد. کیست بیکر در غالب اوقات بدون درد است ولی در مواردی ممکن است با قدری درد همراه باشد. گاهی اوقات این کیست پاره شده و محتویات مایع آن به فواصل بین عضلات پشت ساق میریزد. این واقعه موجب تورم و دردناک شدن عضلات پشت ساق میشود. تشخیص کیست بیکر معمولا با معاینه داده میشود ولی میتوان آنرا با   اولتراسونوگرافی و با ام آر آی  تائید کرد.

 

درمان کیست بیکر

کیست بیکر در غالب قریب به اتفاق اوقات نیاز به درمان ندارد. 
وجود این کیست بیش از اینکه یک بیماری باشد نشانه و علامتی از یک بیماری دیگر است و با درمان بیماری اولیه (مانند استئوآرتریت یا روماتیسم مفصلی) در اکثر اوقات کیست بیکر هم ناپدید میشود. در صورتیکه کیست موجب احساس ناراحتی و درد برای بیمار شود بالا نگه داشتن پا، استفاده از زانوبند، استفاده از سرمای موضعی و مصرف داروهای ضد التهابی میتواند مشکل بیمار را مرتفع کند. در صورت نیاز ممکن است پزشک معالج مبادرت به کشیدن مایع کیست و تزریق کورتیکوستروئید در آن کند.

در موارد بسیار نادری ممکن است کیست نیاز به عمل جراحی و خروج داشته باشد. در صورت پاره شدن کیست بیکر درمان بصورت استراحت و بالا نگه داشتن ساق و تزریق کورتیکوستروئید در درون مفصل زانو است.

کیست بیکر در بچه ها نیاز به درمان ندارد و با رشد بچه خودبخود خوب میشود.

1612 1  منبع: ایران ارتوپد


برچسب‌ها: درمان کیست بیکر, علائم کیست بیکر, متخصص ارتوپد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

انواع مفاصل متحرک


 

محلی که استخوان ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند را مفصل میگویند. از لحاظ کارکردی سه نوع مفصل در بدن انسان وجود دارد. یکی از آنها مفاصل متحرک یا دی آرتروز است. در این نوع مفاصل دو استخوان تشکیل دهنده مفصل کاملا آزادانه در کنار یکدیگر حرکت میکنند.

مفاصل متحرک یا دی آرتروز انواع گوناگون دارند که عبارتند از

 

     

مفصل گوی و کاسه ای Ball and socket joint

در این مفاصل سر یک استخوان به شکل کره و سر استخوان دیگر به شکل یک کاسه است و این دو استخوان در یکدیگر فرو میروند مانند مفاصل ران و شانه. این مفاصل در همه جهات حرکت میکنند

 

مفصل لولایی Hinge joint

مانند لولا فقط در یک جهت اجازه خم و راست شدن را میدهد مانند مفاصل آرنج و زانو و مچ پا


 

    

مفصل محوری Pivot joint

در این مفاصل یک استخوان حول محور مرکزی استخوان دیگر میچرخد مانند مفصل بین استخوان های زند زیرین و زبرین و یا مفصل بین مهره های اول و دوم گردن

 

 

مفصل لقمه ای Condyloid joint

در این مفاصل انتهای یک استخوان که به شکل بیضوی و تخم مرغی است در حفره استخوان دیگر که آنهم بیضوی است میچرخد مانند مفصل مچ دست


      

 

مفصل لغزنده Sliding joint

در این مفاصل دو استخوان مجاور بصورت محدودی در کنار هم کمی میلغزند. این استخوان ها در محل مفصل به توسط رباط های بسیار قوی به هم متصل شده و حرکت کمی دارند مانند مفاصل بین استخوانچه های مچ دست و یا مفصل بین استخوان ساکروم و ایلیوم در لگن

 

 

مفصل زینی شکل Saddle joint

دو استخوان مجاور در این مفاصل مانند زین اسب در هم فرو رفته اند مانند مفصل بین اولین متاکارپ و استخوان تراپزیوم در مچ دستبرچسب‌ها: انواع مفاصل متحرک, جراحی مفاصل, متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی, متخصص ارتوپد, مفاصل متحرک, دی آرتروز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تشخیص بیماری پارکینسون

از آنجا که هیچ روش آزمایشگاهی و رادیولوژیک برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد، تشخیص فقط توسط پزشک و بر اساس علائم بالینی داده می شود. وجود حداقل دو مورد از سه علامت اصلی (لرزش در موقع استراحت، کندی حرکت و سفتی عضله) لازم است، ضمن اینکه علل ثانویه بایستی رد شوند، نظیر مصرف داروهای ضدجنون، یا بروز سکته های متعدد در مناطقی از مغز که مسئول کنترل حرکت هستند. بیماران معمولا بیشتر از لرزش و کندی حرکت خود آگاه هستند و کمتر متوجه سفتی عضلات می باشند. پزشک برای تشخیص ابتدا معاینه استاندارد سیستم اعصاب انجام می دهد از جمله رفلکس ها و حرکات مختلف. 

 

    - برای بررسی کندی حرکت از بیمار خواسته می شود انگشتان شست و سبابه را به سرعت و مکررا بهم بزند. یا پایش را بالا پایین ببرد و کف پایش را به  زمین بزند.

  - برای بررسی لرزش، اندامهای بیمار در حالات مختلف بخصوص در حال استراحت مشاهده می شود. لرزش سر و لرزش صدا در بیماری پارکینسون معمول نیست ولی لرزش در فک و چانه دیده می شود.

   - برای بررسی سفتی عضلات، پزشک اندامها و سر را در حالی که بیمار سعی در شل نگه داشتن آنها دارد حرکت می دهد تا میزان مقاومت غیر ارادی آنها را ارزیابی کند.

   - برای بررسی ناپایداری وضعیتی (ناپایداری در موقع ایستادن)، پزشک از "تست کشیدن"  استفاده می کند. به این صورت که پزشک پشت بیمار می ایستد و از او می خواهد سعی کند تعادل خود را حفظ کند و بیمار را بطور ناگهان به سمت خود می کشد و توانایی بیمار را در برقراری مجدد تعادل خود بررسی می کند.

 

بایستی در مورد مصرف احتمالی داروهایی که می توانند علائم شبیه پارکینسون ایجاد کنند بخصوص داروهایی که عملکرد دوپامین در مغز را مختل می کنند سئوال کرد. نام تعدادی از این داروها که می توانند علائم شبیه پارکینسون ایجاد کنند در زیر آمده است:

آموکساپین، کلرپرومازین، فلوفنازین، هالویریدول، پرفنازین، تری فلوپرازین، پرومتازین، متوکلوپرامید، تیوریدازین، ریسپریدون.

 

چند بیماری دیگر خصوصیات شبیه بیماری پارکینسون دارند و ممکن است با این بیماری اشتباه شوند:

- لرزش اساسی (گاهی ارثی)  که در آن فقط لرزش دیده می شود.

- فلج فوق هسته ای پیشرونده (PSP)  که در آن علاوه بر علائم شبیه بیماری پارکینسون، ناتوانی در نگاه به سمت پایین وجود دارد.

- تحلیل چند سیستمی ( MSA)  که در آن علاوه بر علائم شبیه بیماری پارکینسون، اختلال شدید در سیستم اعصاب خودکار دیده می شود.

- پارکینسونیسم عروقی که ناشی از سکته های متعدد ریز در مغز است.

            - مسمومیت با منوکسید کربن، منگنز، آفت کش ها و بعضی سموم دیگر.


برچسب‌ها: پارکینسون, تشخیص بیماری پارکینسون, درمان پارکینسون, درمان پارکینسون با طب سوزنی, طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دیابتی‌ها از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند و نوک تیز خودداری کننددیابتی‌ها از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند و نوک تیز خودداری کنند

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه در هر 30 ثانیه در دنیا یک پا قطع می‌شود، شایع‌ترین علت قطع پا بعد از تروما و حوادث را زخم پای دیابتی عنوان کرد و گفت: در 80 درصد موارد قطع پا در بیماری دیابت قابل پیشگیری است.

دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی در گفت وگو با ایسنا  ، با اشاره به این که زخم پای دیابتی از مهمترین عوارض دیابت است، اظهار داشت: حدود 15 درصد مبتلایان به دیابت به زخم پای دیابتی مبتلا می‌شوند که از این تعداد 15 درصد دچار قطع عضو می‌شوند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم علت ایجاد زخم پای دیابتی مختل شدن جریان خون رسانی به اندام تحتانی به دلیل تصلب شرائین دانست و ادامه داد: درگیری عصب پا در بیماران دیابتی که نوروپاتی نامیده می‌شود موجب اختلال و کاهش حس در پای دیابتی و فشار زیاد در برخی نقاط پا و بروز زخم در پای دیابتی می‌شود.

دکتر مهاجری از دیگر علل بروز زخم پای دیابتی به خشکی پوست و ایجاد ترک و نفوذ میکروب‌ها از این طریق در پا اشاره کرد و افزود: اختلالات عروقی، عصبی و عفونتها مهمترین عوامل ایجاد زخم پای دیابتی هستند.

وی با تاکید بر لزوم شستشوی مرتب پاها با آب ولرم و صابون به منظور جلوگیری از ورود میکروب در پای افراد مبتلا به دیابت اظهار داشت: این افراد باید برای تنظیم کردن درجه حرارت آب از دست استفاده کنند یا از فرد دیگری در این زمینه کمک بگیرند به دلیل اینکه تماس با آب داغ سبب سوختگی و ایجاد زخم در پوست افراد می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: خشک کردن پاها بعد از شستشو با حوله نرم و تمیز به جهت پیشگیری از عفونت قارچی در پا الزامی است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: به دلیل کاهش حس در پای افراد مبتلا به دیابت، این افراد ورود اجسام خارجی نوک تیز و برنده در پا و ایجاد زخم را حس نمی‌کنند به همین دلیل با مشکل مواجه می‌شوند.

دکتر مهاجری با بیان اینکه پوشیدن کفش و دمپایی راحت حتی در منزل و روی فرش برای افراد مبتلا به دیابت الزامی است، افزود: این افراد باید از کفش‌های جلو و پشت بسته و کفش‌هایی که کمترین دوخت در آنها به کار رفته است استفاده کنند و از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و نوک تیز پرهیز کنند.

وی ادامه داد: پوشیدن کفش نو برای ساعات طولانی می‌تواند موجب فشار در پا و ایجاد زخم کند بنابراین توصیه می‌شود بیماران دیابتی، کفش نو را برای مدت طولانی نپوشند تا به تدریج جا باز کنند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم به بیماران دیابتی توصیه کرد: به هیچ وجه ناخن‌ها از ته گرفته نشود و در زمان گرفتن ناخن‌ها، مراقب پوست اطراف ناخن باشید تا از صدمه دیدن و ورود میکروب به پا جلوگیری کنید.

وی با بیان اینکه استفاده از کرم‌های مرطوب کننده به منظور جلوگیری از ایجاد خشکی و ترک در پای افراد مبتلا به دیابت ضروری است، گفت: در بین انگشتان پا به دلیل ایجاد عفونت قارچی نباید کرم زده شود.

دکتر مهاجری از دیگر اقدامات لازم به منظور پیشگیری از ایجاد زخم پای دیابتی به کنترل قند و فشار و چربی خون اشاره کرد و ادامه داد: استعمال سیگار در افراد دیابتی به دلیل ایجاد تصلب شرائین بسیار خطر آفرین است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: توصیه می‌شود افراد دیابتی بلافاصله پس از مشاهده زخم، میخچه و پینه در پا به پزشک متخصص مراجعه کنند و از دستکاری و درمان‌های خودسرانه پرهیز کنند.

دکتر مهاجری با بیان اینکه در اغلب موارد قطعی پا در بیماران مبتلا به دیابت به دلیل عدم مراجعه به موقع به پزشک اتفاق می‌افتد، ادامه داد: در بسیاری از موارد با مراجعه سریع به پزشک این زخم‌ها به سادگی در مراحل اولیه قابل درمان است.


منبع:سایت سلامت


برچسب‌ها: دیابت, اثر کفش پاشنه بلند در دیابت, کفش طبی, پیشگیری از بیماری دیابت


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دیابت (قندخون) و علایم آن

دیابت (قندخون) و علایم آن

طبق آمار ارائه شده حدود 5-6 درصد افراد 3 تا 69 ساله در شهر تهران مبتلا به دیابت هستند. مطالعات نشان داده است که نصف افراد دیابتی بررسی شده در ایران قبل از انجام مطالعات از بیماری خود آگاهی نداشتند. 
میزان شیوع بیماری دیابت در نواحی مختلف ایران متفاوت است. به عنوان مثال، طبق بررسی های انجام شده بیشترین میزان شیوع بیماری دیابت در شهر یزد وجود داشته است. (3/16 درصد) 
طبق مطالعات اخیر 14 – 23% ایرانیان بالغ بالای 30 سال دیابتی هستند یا دچار عدم تحمل گلوکز (IGT) می باشند. تقریباً 25% موارد IGT در آینده دچار دیابت می شوند. 
60 – 70 در صد افراد دیابتی دچار آسیب عصبی می شوند که ممکن است منجر به قطع نخاع در آنها گردد. در حدود 15 % این افراد زخم پای ناشی از دیابت مشاهده شده است. 
طبق بررسی های به عمل آمده ایران جزو کشورهایی است که به میزان زیاد در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارد و بروز دیابت در ایران رو به افزایش است. 
10 كشوری كه دارای بیشترین تعداد مبتلایان به دیابت هستند به ترتیب عبارت از : هند، چین،‌ایالات متحده امریكا، اندونزی، روسیه، ژاپن، امارات متحده عربی، پاكستان، برزیل و ایتالیا 
دکترمحمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت در رابطه با مسئله دیابت در ایران گفت: دیابت در ایران در حال رشد است و نوع دو آن از رشد بیشتری برخوردار بوده که از مهمترین علل این افزایش تغییر الگوهای زندگی و محیطی است. وی بر ضرورت اجرای برنامه کشوری در پیشگیری و کنترل دیابت در نظام سلامت تاکید کرد. گویا اظهار داشت: در حال حاضر تشخیص و غربالگری دیابت در روستاها به صورت فعال و در شهرها به صورت غیر فعال انجام می شود. وی تصریح کرد : شیوع دیابت در مناطق روستایی کشور در حال افزایش است ولی در شهرها بیشتر از روستاها است. گویا اظهار داشت : دیابت بارداری نیز که مربوط به دوره حاملگی است تعداد زیادی از زنان کشورمان را درگیرکرده و آنان پس از گذشت شش هفته از اتمام بارداری٬ دچار دیابت آشکار می شوند. وی گفت : با توجه به شیوع روز افزون چاقی و دیابت در کشور ضرورت دارد برنامه های مداخله ای برای افزایش آگاهی عمومی درباره دیابت و عوارض آن طراحی و اجرا شود. گویا به ضرورت بهبود استانداردهای مراقبت های پزشکی و توانمندسازی سامانه بهداشتی کشور برای کاهش بار بیماری دیابت تاکید کرد.

عدم کنترل دیابت (قند خون بالا و یا پایین ) در طولانی مدت، می تواند اثرات جبران ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد. این عوارض به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود که شرح هر کدام به قرار زیر است:
» عوارض بلند مدت
» نابینایی: تحت کنترل نبودن قند خون، اثر تخریب کننده ای روی عروق شبکیه چشم داشته و می تواند موجب بروز تاری دید و نابینایی شود.
» آسیب کلیوی: کلیه ها نیز در صورت بالا بودن قند خون، آسیب دیده و دیالیز را به دنبال خواهد داشت.
» پای دیابتی: عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت صحیح از پاها، موجب ایجاد زخم هایی در پا می شود. این زخم ها می تواند به از کار افتادگی و قطع پاها منجر شود. علاوه بر کنترل قند، هر روز پاهای خود را معاینه نمایید و کفش مناسب بپوشید.
» بیماری های قلبی و عروقی: دیابت کنترل نشده، احتمال حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون را افزایش می دهد.
» عوارض عصبی: اعصاب حسی و حرکتی اندامها مخصوصاً پاها در اثر قند خون بالا دچار آسیب می شوند که معمولاً به صورت بی حسی و گزگز کف پا خود را نشان می دهد. از دیگر عوارض عصبی، می توان به ناتوانی جنسی در آقایان اشاره کرد.
» عفونت لثه و دندان: افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر عفونت لثه ها و پوسیدگی و لق شدن دندان ها هستند. لذا توصیه می شود بهداشت دهان و دندان را دقیقاً رعایت کنید.
» عوارض کوتاه مدت
» کُمای دیابتی: اگر قند خون بیش از حد بالا باشد، فرد در معرض خطر اسیدی شدن خون (کتو اسیدوز دیابتی) و حتی رفتن به کُمای دیابتی خواهد بود.
چرا برخی اوقات قند خون بیش از اندازه بالا می رود؟ 
مصرف کردن بیش از حد روغنهای نباتی مایع و جامد و استفاده نکردن از روغنهای طبیعی مانند روغن و کره گاوی، روغن زیتون و ...، پرخوری، کاهش فعالیت فیزیکی، استرس و فشارهای عصبی، عفونت، جراحت یا بیماریهای دیگر از عوامل بالا رفتن قند خون هستند.
» هیپوگلیسمی (قند خون پایین): اگر همواره از مقدار قند خونتان آگاه نباشید و قندتان بیش از حد پایین آید، ممکن است منجر به ضعف یا بیهوشی شود.
» دلایل هیپوگلیسمی: مصرف داروی شیمیایی بیش از حد عادی، فعالیت فیزیکی بیش از حد عادی، حذف یک وعده یا میان وعده غذایی.
به طور کلی پیشگیری از دیابت را مانند هر بیماری دیگر می توان در سه سطح اولیه، ثانویه و ثالثیه انجام داد: 
پیشگیری اولیه شامل اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز دیابت در افراد در معرض خطر می باشد. تحقیقات پزشکی نقش مثبت فعالیت منظم ورزشی و کم کردن وزن را در کاهش ابتلای به دیابت نوع 2 در افراد در معرض خطر به اثبات رسانده اند.
منظور از پیشگیری ثانویه کنترل دقیق قند خون بعد از بروز دیابت جهت جلوگیری از پیدایش عوارض آن است. 2 آزمون بزرگ DCCT (آزمون کنترل دیابت و عوارض آن) و UKPDS (مطالعه آینده نگر دیابت در انگلستان) شکی باقی نگذاشتند که کنترل دقیق قند خون از طریق رعایت اصول صحیح درمان به نحو چشمگیری در کاهش عوارض بلند مدت دیابت مؤثر است.
از آنجاییکه جلوگیری از پیشرفت عوارض دیابت بعد از به وجود آمدن آن ها و یا در واقع پیشگیری ثالثیه، هزینه های زیادی را به بیمار و جامعه تحمیل می کند، تمام سعی و تلاش شما باید بر روی پیشگیری اولیه و ثانویه متمرکز شود.

منبع:http://fa.parsiteb.com


برچسب‌ها: دیابت, قندخون, علایم دیابت, گز گز پا, درمان دیابت با طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تغذیه (Nutrition) در پارکینسون

چرا تغذیه (Nutrition) در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون اهمیت دارد؟ تغذیه نمی تواند منجر به علاج یا کند کردن پیشرفت بیماری شود؛ پس چرا اهمیت دارد؟

پاسخ این است که بیماری پارکینسون بسیاری از جنبه های سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد. حرکات سیستم گوارشی را ممکن است کند نماید، که منجر به یبوست می شود، تخلیه معده را کند می کند، و مشکلاتی را در بلع ایجاد می کند. این بیماری می تواند باعث کاهش حس بویایی و چشایی شود.

داروهایی که در درمان بیماری پارکینسون بکار می روند می توانند منجر به تهوع و کاهش اشتها شوند. لوودوپا، از مهمترین داروهای این بیماری، برای جذب از روده بایستی با پروتئین های غذایی رقابت کند.

افراد دچار بیماری پارکینسون در معرض سوء تغذیه قرار دارند؛ بنابراین با توجه بیشتر به تغذیه می توان احساس سلامت بیشتری کرد و از بیماریهای مرتبط با تغذیه اجتناب کرد و از احتمال بستری در بیمارستان کاست.

 تغذیه ایده آل در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون چیست؟ این سوال یک پاسخ منفرد ندارد. بیماری پارکینسون در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. برخی عوامل که نیازهای تغذیه ای شما را تعیین می کنند عبارتند از سن، جنس، ابتلاء شما به بیماریهای دیگر علاوه بر بیماری پارکینسون (نظیر فشار خون بالا، مرض قند یا دیابت)، آلرژی (حساسیت غذایی)، و غیره. همچنین داروهای مورد استفاده ممکن است طیف وسیعی ازعوارض را منجر شوند که می تواند روی سلامت تغذیه اثر سوء بگذارند. این داروها شامل داروهای پارکینسون، داروهای فشار خون، داروهای قلبی و نیز داروهای بدون نسخه می شود.

در اینجا به چند مورد مهم ناشی از مشکلات تغذیه اشاره بیشتری می شود:

1-      نازک شدن استخوان ها (Bone thinning):  تحقیقات نشان داده که بیماران پارکینسون (چه مردان و چه زنان) در معرض خطر بیشتری برای نازک شدن استخوان قرار دارند. از طرفی سوء تغذیه، کاهش وزن ناخواسته، و زمین خوردن های مکرر خطر شکستگی استخوان و ناتوانی های دیگر را افزایش می دهند. با پیشرفت بیماری پارکینسون احتمال زمین خوردن ها بالاتر می رود. بنابراین در بیماران پارکینسون مهم است تغذیه طوری باشد که مواد مغذی تقویت کننده استخوان را (نظیر کلسیم Calcium، منیزیم Magnesium، ویتامین Dو ویتامین K) تامین کند. همچنین تماس منظم با نور آفتاب (جهت تامین ویتامین D) و انجام ورزشهای تحمل وزن (نظیر پیاده روی) مهم است.

2-      کاهش آب بدن (Dehydration): داروهای پارکینسون می توانند خطر کاهش آب بدن را زیاد کنند. بسیاری از بیماران پارکینسون از اهمیت آب برای سلامت آگاه نیستند. کاهش آب بدن می تواند منجر به اغتشاش ذهنی، ضعف، مشکلات تعادل، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیه، و مرگ شود. در آمریکا کاهش آب بدن بیماران پارکینسون باعث حدود دو میلیون روز بستری در سال می شود (بطور متوسط حدود 10 روز بستری در سال برای هر بیمار پارکینسونی) که هزینه ای معادل یک میلیارد دلار را تحمیل می کند.

3-      یبوست (Constipation): بیماری پارکینسون می تواند حرکات روده بزرگ (Colon) را کم کند که منجر به یبوست (Constipation)می شود. این موضوع اهمیت بسیار دریافت فیبرهای غذایی را درسبد غذایی روزانه بیشتر می کند. اگر برخورد مناسب با یبوست صورت نگیرد باعث ایجاد توده مدفوع خشک و سخت می شود که عبور آن بطور طبیعی غیر ممکن می شود. این حالت ممکن است منجر به بستری و حتی جراحی بیمار شود.

4-      کاهش وزن ناخواسته(Unplanned weight loss) : بعللی زیادی بیماران پارکینسون دچار کاهش وزن می شوند بدون اینکه خودشان بخواهند. تهوع، کاهش اشتها، افسردگی، و کندی حرکات از این علل هستند. این موضوع همراه با سوء تغذیه ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی، تحلیل عضلات، کاهش مواد مغذی حیاتی، و افزایش خطر بیماریهای دیگر می شود. کاهش 10% حداکثر وزن دوران بزرگسالی از عوامل خطر بروز بیماریها و مرگ است.

5-      عوارض دارویی (Medication side effects): داروها نقش مهمی در کمک به درمان علائم بیماری پارکینسون دارند؛ با این حال این داروها در برخی بیماران عوارض ناخواسته ای دارند. دریافت بیش از یک نوع دارو ریسک عوارض را بیشتر می کند. از طرفی بسیاری از بیماران پارکینسون داروهایی جهت درمان بیماریهای دیگر (مثل فشار خون بالا، کلسترول بالا، و غیره) مصرف می کنند. این داروها نیز می توانند منجر به عوارض یا تشدید عوارض داروهای پارکینسون شوند.

برخی عوارض داروهای پارکینسون عبارتند از:

-          تهوع (Nausea)

-          کاهش اشتها و کاهش وزن

-          ورم Edema (تجمع آب در بافتها)

-          خوردن بیمارگونه (Compulsive eating) و افزایش وزن

 

6-      تداخل پروتئین – لوودوپا: یکی از مهمترین داروهای مورد استفاده در بیماری پارکینسون لوودوپا (Levodopa) است (به اسامی مختلف نظیر مادوپار Madopar، سینمت Sinemet، ایزیکام Isicom، پارکین سی Parkin – C، ال- دورام سی L-Doram – C، لوودوپا سیLevodopa – Cو ...). با این حال این دارو برای جذب در روده کوچک بایستی با پروتئین های غذایی رقابت کند، به همین دلیل باید در مورد زمان بندی مصرف این دارو و غذا دقت کرد.

در کل در بیماری پارکینسون یک تغذیه پر فیبر سرشار از غذاهای گیاهی می تواند جذب لوودوپا را تقویت کند، یبوست را بهبود بخشد و مواد مغذی لازم را تامین نماید.

 

نیازهای کلی تغذیه شما

رژیم غذایی روزانه شامل غلات کامل، سبزیجات، میوه جات، غذاهای سرشار از کلسیم و قسمت نسبتا کمتری از غذاهای پر پروتئین بهترین انتخاب در بیماران پارکینسونی است. غلات کامل حاوی فیبر است که دربهبود  یبوست کمک می کند، و در کنترل قند خون، فشار خون، کلسترول و بیماری قلبی مفید است. سبزیجات و میوه جات ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی را تامین می کنند که در تغذیه و تقویت عضلات، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن نقش دارند. کلسیم بخصوص در تقویت استخوان ها و جلوگیری از شکستگی مفید است. پروتئین نیز در سلامت سیستم عضلانی مهم است؛ عضلات قوی در برقراری تعادل لازم است.

آیا بهتر نیست سبزیجات و میوه جات تازه بخوریم؟

نه لزوما. روش های کنسروسازی و انجماد مواد غذایی پیشرفت کرده، بطوری که مواد مغذی بیشتری حفظ می شود. بصورت ایده آل بهتر است کمی فراورده خام و کمی پخته مصرف شود. با این حال اگر اختلال در جویدن یا بلع مانع مصرف خام آنها می شود، می توان فقط از فرم پخته مصرف کرد.

 

چند وعده غذا در روز بخوریم؟

متفاوت است. مثلا یک زن غیر فعال با جثه کوچک حدود 6 وعده نیاز دارد، در حالی که یک مرد یا یک زن با جثه بزرگتر و فعال تر وعده های بیشتری نیاز دارد.

 

اندازه هر وعده چقدر باشد؟

حجم غذای مصرفی در هر وعده بایستی کم باشد.

 

 

منبع:http://www.iranparkinson.com

 

 


برچسب‌ها: پارکینسون, درمان پارکینسون با طب سوزنی, تغذیه درمانی, تغذیه در پارکینسون, درمان پارکینسون


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چی بخوریم تا خوب بخوابیم

قبل از درمان بی‌خوابی باید مسائلی از قبیل مشکلات تیروئید، دیابت، وجود افسردگی، عفونت و همچنین سطح هموگلوبین خون بررسی شود چرا که وجود هر یک از این عوامل می‌تواند منجر به ایجاد بی‌خوابی شود. در این بین زمان مصرف انواع مختلف مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است.

با توجه به ریتم‌های زیستی و فعالیت‌های هورمون‌های مختلف بدن توصیه می‌شود برای جلوگیری از اختلال در روند سوخت چربی‌ها در وهله اول باید شام قبل از ساعت ۹ شب مصرف و از مصرف غذاهای حاوی چربی و کربوهیدرات زیاد خودداری شود و به خوردن سبزی‌های پخته یا خام با مقداری غذاهای پروتئینی در وعده شام قناعت شود.
انواع نان، ماکارونی، سیب زمینی و برنج حاوی مقادیر بالایی کربوهیدرات است که در بدن به آرامی هضم و سوخته می‌شود.
موز، انجیر، خرما و گوشت بوقلمون حاوی مقادیر بالایی اسید آمینه تریپتوفان هستند، تریپتوفان در بدن تبدیل به سروتونین می‌شود که منجر به حالت خواب آلودگی در فرد می‌شود.
شیر نیز مقادیر مناسبی تریپتوفان دارد.
همچنین ماست حاوی سروتونین است به همین علت مصرف هریک از این مواد غذایی، ساعاتی قبل از خواب شبانه توصیه می‌شود.
گوشت و شیر کم چرب نیز حاوی مقادیر کافی ویتامین B۶ هستند و وجود این ویتامین برای سنتز سروتونین در مغز ضروریست.

انواع ماهی‌های چرب مانند سالمون وساردین و همچنین تخمه کدو و کتان نیز به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا ۳ برای پیشگیری از بی‌خوابی بسیار موثر هستند.

تخمه آفتابگردان و کنجد نیز دارای اسیدهای چرب امگا ۶ است که این نوع اسید چرب نقش عمده‌ای در سنتز مواد شیمیایی در مغز دارند.
کمبود آهن در بدن می‌تواند یکی از علل عمده کم خوابی باشد، به همین دلیل مصرف موادغذایی غنی از آهن مانند گوشت قرمز، پسته، بادام و سبزیجات برگ سبزتیره و جگر توصیه می‌شود.
همچین کاهو دارای ماده‌ای به نام لاکتوکاریوم است که محرک خواب بوده و به همین علت توصیه می‌شود قبل از خواب حتماً از سالاد کاهو استفاده شود.


برچسب‌ها: دیابت, درمان افسردگی, کم خوابی, خواب, تاثیر کمبود اهن در بدن, اسیدهای چرب امگا ۶


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

فواید وزنه های مچ پا


وزنه های مچ پا حاوی مواد سنگین مانند شن، ماسه یا میله‌های فلزی هستند. این وزنه ها در اطراف مچ پا بسته می شوند و برای تقویت عضلات پا در حین ورزش کردن مفیدند.


وزنه مچ پا

فواید وزنه های مچ پا

1- افزایش قدرت عضلات پا: این وزنه ها باعث افزایش قدرت عضلات در ورزش می شوند. شما می توانید با وزنه های متصل به مچ پا و بالا و پایین بردن پای خود، عضلات پا را تقویت کنید.

اگر هنگامی که راه می روید و یا می دوید، این وزنه ها را به پای خود وصل کنید، سبب می شود که پاهایتان بسیار زودتر از قلب و ریه شما خسته شوند و با این روش، قدرت پا را زیاد می کنید، اما برای قدرت قلب و ریه مفید نمی باشد.

 

2-- تقویت سایر عضلات: این وزنه ها باعث تقویت دیگر عضلات بدن نیز می شوند. برای مثال اگر شما قبل از ورزش با میله بارفیکس، این وزنه ها را بر روی مچ پایتان وصل کنید، در هر بار بالا کشیدن خود، بازوها و عضلات بالای بدن قوی خواهند شد.

 

3- کاهش وزن: این وزنه ها به سوزاندن کالری و کربوهیدرات کمک می کنند، اما سوخت و ساز چربی های ذخیره صورت نمی گیرد.

 

4- قدرت مچ پا: از آنجا که این وزنه ها در مچ پا قرار می گیرند، هر زمانی که پا را دراز کنید، نیروی زیادی را در پا اعمال می کنند. به این صورت افرادی که دارای مچ پای ضعیفی هستند، با کمک این وزنه ها در ورزش های سخت، قدرت بیشتری خواهند داشت.

 

5- تنوع ورزش : این وزنه ها را در ورزش های مختلف می توان به کار برد؛ برای مثال هنگامی که مچ خود را بالا و پایین می آورید.

موقع راه رفتن یا دویدن هم می توانید از این وزنه ها استفاده کنید، اما برخی پزشکان آنها را توصیه نمی کنند، زیرا در این صورت فشار زیادی بر زانوهای شما وارد می آید و باعث افزایش فشار بر این قسمت می شود

معایب وزنه های مچ پا

- این وزنه ها تاثیر زیادی بر روی مفاصل دارند و می توانند آسیب دیدگی مفاصل را زیاد کنند.

- وزنه مچ پا برای دویدن و یا راه رفتن مناسب نمی باشد.

- استفاده طولانی مدت از این وزنه ها باعث کشش زیاد در مفاصل می شود.

- در افرادی که به طور مکرر از این وزنه ها استفاده می کنند، پیچ خوردگی عضلات همسترینگ و چهار سر ران مشاهده شده است.

- برای افراد دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن، این وزنه ها می تواند باعث وارد آمدن فشار و یا آسیب به مفاصل ران شود.

 

انواع ورزش هایی که می توان با این وزنه ها انجام داد

در مچ هر پایتان یک وزنه 2 کیلوگرمی ببندید و هر ورزش را 15 تا 20 بار انجام دهید. هر حرکت ورزشی را به آرامی انجام دهید.

 

1- یک پا جلو و پای دیگر عقب باشد و پاها در یک راستا قرار داشته باشند و  بین دو پا، فاصله باشد.

پنجه پای عقبی باید بر روی زمین باشد.

هر دو پا را از زانو خم کنید و دستانتان را بالای سرتان ببرید.

پای عقبی خود را با زانوی خمیده به طرف شکم بیاورید و دست های خود را با آرنج خمیده به طرف پایین بیاورید.

بعد به حالت اول خود برگردید و حرکت را تکرار کنید.

وزنه های مچ پا

 

2- پاها را به همان صورت، ورزش قبلی بگذارید.

دستانتان را بر روی پای جلویی قرار دهید.

نفستان را تو دهید (دم) و سپس هر دو زانو را صاف کرده و پای عقبی را به آرامی بالا بیاورید.

بعد پای عقبی را به آرامی پایین بیاورید و بازدم کنید (نفستان را بیرون دهید).

 

 

3- بر روی زمین و از یک طرف دراز بکشید.

زانوهای خود را خم کنید و به هم بچسبانید.

بالاتنه خود را از زمین بلند کنید. تکیه گاه شما بر روی زمین، یک ساعد و یک ران می باشد.

سپس، در همان زمان که بالا تنه خود را از روی زمین بلند می کنید، زانوهای خود را از هم جدا کنید.

بعد بالا تنه خود را آرام پایین بیاورید و در همان زمان، زانوهای خود را دوباره به هم بچسبانید.

 

4- بر روی زمین و از یک طرف دراز بکشید.

زانوهای خود را خم کنید و به هم بچسبانید.

ساق پاهایتان نباید بر روی زمین قرار گرفته باشد.

در این حالت، بازوی یک دست و بالا تنه و ران یک پا بر روی زمین قرار دارد.

کف پاهایتان را به هم بچسبانید و زانوها را از هم دور کنید و سپس پای بالایی را، با زانوی صاف، بالا ببرید.

بعد، زانو را خم کرده و به کف پای پایینی بچسبایند و این حرکت را تکرار کنید.

 

5- کف دست ها، زانوها و انگشتان پای خود را بر روی زمین بگذارید.

یک پای خود را با زانوی خمیده، از پای دیگر دور کرده و به همان صورت خمیده، بالا بیاورید.

بعد پای خمیده را پایین آورده و دوباره این حرکت را انجام دهید.

 

6- بر روی شکم بخوابید.

دست ها کنار بدن قرار گیرد.

یکی از پاهایتان را صاف بر روی زمین باشد و پای دیگر را از زانو خم کنید.

آن پای خمیده را به سمت بالا ببرید و سپس، پایین بیاورید.

 

7- بر روی یک صندلی بنشینید.

کف پاهایتان باید با زمین فاصله داشته باشد.

به آرامی زانوی خود را صاف کنید و کمی مکث کرده و دوباره به همان وضعیت اول برگردید.


منبع:تبیان


برچسب‌ها: فواید وزنه های مچ پا, افزایش قدرت عضلات, کاهش وزن, ورزش درمانی, طب فیزیکی و توانبخشی, متخصص ارتوپد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سندرم فيبروميالژي

 سندرم فيبروميالژي به عنوان يكي از شايع‌ترين علل دردهاي منتشر و مزمن در بدن شناخته شده است كه در بسياري از اوقات همراه با احساس خستگي زودرس و كاهش انرژي است .
با اين حال در بيشتر مبتلايان به اين سندرم، علائم بيماري به موارد فوق محدود نبوده و بيماران علائم گوناگون و متنوع ديگري را هم تجربه مي‌كنند. شكاياتي نظير اضطراب، افسردگي، اختلالات خواب و كمي حافظه، احساس مورمور شدن يا سوزن سوزن شدن در دست و پا، قاعدگي‌‌هاي دردناك، نامنظم بودن اجابت مزاج، سندرم روده تحريك‌پذير (كوليت عصبي)‌، تحريك‌پذيري مثانه و تكرر ادرار و احساس تورم در اندام‌ها و مفاصل در اين سندرم رايج است.
چه كساني به اين سندرم مبتلا مي‌شوند؟
سندرم فيبروميالژي از بيماري‌هاي شايع محسوب مي‌شود. مطابق بررسي‌هاي انجام گرفته در كشورهاي غربي، تقريبا از هر 50 نفر جمعيت ، يك نفر دچار اين سندرم است.اكثر مبتلايان به اين سندرم را خانم‌ها تشكيل مي‌‌دهند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد شيوع اين اختلال در خانم‌ها تا 9 برابر نسبت به آقايان بيشتر است. به‌رغم تحقيقات وسيع در سطح جهان هنوز دلايل واقعي اين بيماري در پرده ابهام است. اكثر محققان مجموعه‌اي از علل را در بروز فيبروميالژي موثر مي‌دانند و اعتقاد دارند نحوه تاثيرگذاري اين عوامل پيچيده بوده و در هر بيمار نسبت تاثير اين عوامل متفاوت است.
به عنوان يك قاعده كلي، آستانه احساس درد در مبتلايان به اين اختلال نسبت به سايرين كمتر بوده و به طور كلي اين بيماران درد را زودتر و بيشتر احساس كرده و به بيان ديگر براي احساس درد مستعدتر مي‌باشند. از ميان مجموع عوامل برشمرده شده كه در ايجاد يا تشديد علائم سندرم فيبروميالژي موثرند به نظر مي‌رسد 3 عامل از ديگر عوامل مهم‌تر هستند: اختلالات خواب، عوامل و بيماري‌هاي عصبي و عدم آمادگي جسماني و فيزيكي.
علائم و نشانه‌ها
احساس درد در عضلات و بافت‌هاي نرم بدن، تپش قلب و احساس سوزش سينه، سردردهاي شبه ميگرني و يا دائمي، دردهاي ناحيه لگن بويژه در زمان قاعدگي، اختلالات دستگاه گوارش نظير نامنظمي اجابت مزاج (بعضا به صورت يبوست و اسهال متناوب)‌، احساس گزگز و مورمور شدن در اندام‌ها، تكرر و سوزش ادرار، اختلالات عصبي نظير افسردگي، اضطراب، كمي حافظه، احساس تورم بويژه در دست‌ها كه البته با حالت تورمي كه در بيماري‌هاي روماتيسمي و التهابي ديده مي‌شود متفاوت است، حساسيت نسبت به تغييرات دما بويژه سرما.
درمان 
اساس درمان، كنترل عوامل اصلي ايجاد سندرم فيبروميالژي است. 4 محور اصلي درمان عبارتند از: بهبود وضعيت خواب ، كاهش تنش‌هاي روحي و جسمي و درمان اختلالات عصبي، كنترل درد، بهبود استقامت و توان فيزيكي بدن.
در هر حال سندرم فيبروميالژي هيچ‌گونه عوارض جسماني مهم نظير پوكي استخوان، تغيير شكل مفاصل و... را به دنبال نداشته و بيماران هرگز نبايد نگران عوارض درازمدت بيماري خود باشند.

دكتر مهرانگيز توتونچي


منبع:http://noorportal.net


برچسب‌ها: سندرم فيبروميالژي, درمان سندرم, علل سندرم فيبروميالژي, علائم و نشانه‌ها سندرم فيبروميالژي, درمان سندرم فيبروميالژي با طب فیزیکی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

طب سوزني براي تسكين كمردرد

يك بررسي وسيع نشان داده است كه طب سوزني براي تسكين كمر درد، موثر و مقرون به صرفه است.
 
به گزارش خبرگزاري رويترز دكتر كلوديا ويت از مركز پزشكي دانشگاه چاريت در برلين و همكارانش كه اين تحقيق را انجام داده اند، در گزارشي مي نويسند:" طب سوزني بايد به عنوان يك گزينه ي موثر در تدابير درماني براي بيماران مبتلا به كمر درد مزمن در نظر گرفته شود."
 
ويت و همكارانش مي نويسند كه بيماران براي درمان كمردرد مداوم به طور چشمگيري به شيوه هاي طب مكمل، به خصوص طب سوزنی دیسک کمر روي آورده اند، اما بررسي ها در مورد تاثير بخش بودن طب سوزني نتايج متناقضي به دست داده است.
 
اين محققان براي بررسي اثربخشي و مقرون به صرفه بودن درمان کمر درد با طب سوزني همراه با مراقبت هاي معمول كمردرد، بيش از يازده هزار فرد مبتلا به كمردرد مداوم را وارد تحقيق خود كردند.
 
در گروه درماني، بيماران در طول يك دوره ي سه ماهه تا 15 جلسه درمان با طب سوزني را دريافت مي كردند و سه ماه پس از آن مورد پيگيري قرار مي گرفتند.
 
پس از اين دوره، در بيماراني كه در گروه درمان قرار داشتند، به طور قابل توجهي نسبت به گروه شاهد(گروهي كه تحت درمان با طب سوزني قرار نگرفته بودند)، عملكرد كمر به حال عادي بازگشته بود و درد تسكين پيدا كرده بود.
 
 
طب سوزني نسبت به مراقبت هاي معمول براي درمان كمردرد هزينه بيشتري در بر داشت، اما با توجه به افزايش ميزان بهبودي در بيماران، شيوه اي مقرون به صرفه به نظر مي رسيد.منبع:دنیای طب

 


برچسب‌ها: طب سوزنی, درمان کمر درد با طب سوزنی, درمان ديسك كمروكمر درد بدون عمل جراحي, متخصص غيرجراحي كمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ای پی اس تراپی شیوه نوین درمان درد


کاربردهای درمانی دستگاه ای پی اس
دردهاي حاد و مزمن مفاصل استخوان و عضلات 
كمردردها و دردهاي سياتيك 
ديسك و آرتروزهاي ستون فقرات گردني و كمر 
دردهاي مچ ، آرنج و شانه 
آسيب هاي تاندوني و ورزشي – ترميم شكستگي 
ساكروايلئيت – نقرس –خارپاشنه 
آرتريت روماتوئيد ، اسپونديليت آنكيلوزان 
بازتواني اندام پس از اعمال جراحي ارتوپدي 
سردرد ، ميگرن ، نورالژي تري ژمينال 
كنترل دردهاي ناشي از زونا 
كنترل اختلات ناشي از آسيب هاي نخاعي 
  زخم بستر – زخم ديابتي – زخم واريس 
  بازتواني اندام در MS (مولتيپل اسكروزيز) و ALS 
  نوروپاتي ها، نوروپاتي ديابتيك وعصب فاسيال 
  كنترل افسردگي ، اضطراب و اختلالات خلقي 
  بازتواني و ترك اعتياد 
  تحريكات عصبي و پريودهاي دردناك بانوان
  تحريكات عصبي و دردهاي دستگاه گوارش در بیماریهای روده تحریک پذیر و کولیت اولسروز 
- اي پي اس تراپي يا درمان به طريقه همانند سازي موج عصب ، يكي از جديدترين و پيشرفته ترين شيوه طب الترناتيو و درمان بدون دارو ، در بيماريهاي مختلف مي باشد . 

- اين پديده به عنوان بهترين ابداع پزشكي سوئيس شناخته شد و مدال طلاي سال را به خود اختصاص داد . نظر به اثرات آن بر روي برخي اختلالات هورموني و بيماريهاي اعصاب – مفاصل ، استخوان و عضلات تاييدهاي بين المللي F.D.A و سازمان استاندارد امريكا ، C.E اروپا، T.G.Aاسترالياوسايرمجامع علمي رااخذ كردو به عنوان جديد ترين شيوه نوين الكتروتراپي در كتب مرجع پزشكي مطرح شد . 
- بدليل اثرات فوق العاده آن در كنترل درد ، اسپاسم عضلات و بهبود ضايعات نخاعي نيز قرار گرفت .
- از اين شيوه نوين درماني پس از تاييد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي بطور رسمی دركلينيك هاي خصوصي استفاده مي شود.

مچ درد ، تاندون، کمر درد، میگرن، درمان درد، زانو درد، قاعدگی، دردهای حاد و مزمن، افسردگی، گردن درد، فشار خون، دیابت، قند خون، بی اشتهایی، لاغر کردن، دردشانه، تاندون، ام اس، همانند سازی موج عصب، نوروپاتی، عصبی، ترک اعتیاد، زخم بستر.
برچسب‌ها: کمر درد, میگرن, درمان درد, زانو درد, قاعدگی, دردهای حاد و مزمن, افسردگی, گردن درد, فشار خون, دیابت, قند خون, آسیب های تاندونی, نورالژی, ارتوپدی سردرد, نوروپاتی, طب فیزیکی در اراك, طب فیزیکی درملاير, ط


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

پارگی ها و آسیب رباط , تاندون و عضله

آسیب ورزشی, تاندون پا, توانبخشی ورزشی

 

حرکت ناشی از انقباض عضلات و انتقال این انقباضات به مفاصل است. هر عضله توسط یک نوار فیبری به نام تاندون به استخوانهای یک سمت مفصل اتصال دارد. کشیدگی های ایجاد شده در عضله یا تاندون آنرا strain می نامیم. پارگی ناشی از کشیدگی چه کامل باشد چه جزئی می تواند در عضله, محلپارگی ها و آسیب رباط , تاندون و عضله اتصال عضله به تاندون یا در داخل تاندون اتفاق بیافتد که همگی اینها را strain می نامیم.پایداری مفاصل مرهون وجود نوارهای فیبری است که استخوانها را به هم اتصال می دهند و حرکات مفصل را در جهتی خاص امکانپذیر و در برخی جهات محدود می کنند این نوارهای فیبری را رباط می نامیم و به کشیدگی یا پارگیرباطها در اثر اعمال فشار یا ضربه هم sprain می گوییم

علل
- این دو صدمه دیدگی هنگامی رخ می دهد که بدن تحت فشار و استرس قرار گیرد. در جریان این فشار عضلات و رباطها در جهتی انقباض یا تحت فشار قرار می گیرند که برای آن جهت خاص یا آن مقدار خاص از نیرو توانایی کافی ندارند و این فشارهای خارج از توان منجر به کشیدگی یا پارگی آنها خواهد شد. فشارهای وارده به بدن می توانند ناگهانی یا بصورت مزمن و در اثر انجام حرکات تکراری و غیر صحیح باشد.

علائم کشیدگی رباط و تاندون , عضله
- درد مهمترین و اولین نشانه این آسیب است که می تواند بروز آسیب را بیان کند. در ورزش و تمرین بروز درد می تواند بدنبال یک حادثه خاص و ناگهانی و یا بتدریج و بدنبال حرکات مکرر و تکراری بصورت تدریجی رخ دهد.
- تورم ناحیه آسیب دیده تقریباً‌ همیشه وجود دارد که ظهور آن می تواند ناگهانی یا بتدریج طی چند ساعت باشد. هرگاه فیبرهای تاندون, رباط یا عضله آسیب ببینند مقداری خونریزی رخ می دهد البته این خونریزی امکان دارد طول بکشد تا بطور واضح زیر پوست مشاهده شود ( کبودی ).
- بخاطر درد و تورم معمولاً عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده دچار انقباض ( اسپاسم ) می شوند
- بدن با ایجاد درد, تورم و اسپاسم سبب می شود که از آن ناحیه کمتر استفاده شود تا روند بهبودی آن زودتر رخ دهد

چه موقع به پزشک مراجعه شود
- معمولاً در کشیدگی های عضله و رباط درد طی 2-1 روز اول کمی تشدید می شود و بعد به سمت بهبودی می رود. چنانچه بعد از استفاده از داروهای ضد درد یا انجام حمایتهای اولیه از محل آسیب ( بالا نگه داشتن محل, یخ درمانی, بانداژ محل و استراحت ) درد بهبود نیافت یا اگر درد شدیدتر شد باید به پزشک مراجعه نمود.
- چنانچه در اطراف مفاصل بزرگ ( زانو, ران, آرنج و مچ دست ) بتدریج تورم ایجاد شود هم لازم است به پزشک مراجعه شود.
- چنانچه مشکوک به شکستگی استخوان یا دررفتگی مفصل هستید.
- چنانچه به دنبال آسیب دچار بی حسی و گزگز شده اید. ( بررسی آسیب عصبی )
- چنانچه ناحیه صدمه دیده سرد یا دچار تغییر رنگ شده است ( بررسی آسیب عروقی )

معاینات و بررسی ها
- در مورد مکانیسم پرسیده شود که در اثر اصابت ضربه بوده یا مقاومت در برابر کشش یا ... .
- معاینه کامل محل آسیب از نظر حس, حساسیت در لمس و کبودی و تورم و ... .
- بررسی مفصل بالا و پائین محل آسیب دیدگی
- شاید برای رد شکستگی همراه انجام رادیوگرافی توصیه شود. رادیوگرافی از بافت نرم ( عضله, تاندون, رباط ) تصویری نمی دهد.

درمان کشیدگی های رباطی , تاندونی و عضلانی
• مراقبت های اولیه در خانه :
- استراحت به ناحیه آسیب دیده
- سرما درمانی با یخ در محل آسیب : کمک به کاهش تورم و اسپاسم می کند
- بانداژ کردن محل آسیب با باندهای نواری و کشی: به کاهش تورم کمک می کند
- بالا نگه داشتن محل آسیب بالاتر از سطح قلب.
- استفاده از داروهای ضد درد ( استامینوفن ) و ضد درد, ضد التهاب ( ایبوبروفن )

• درمان پزشکی :
- گاهی بر حسب تشخیص پزشک برای کشیدگی های شدید و پاره شدگی ها استفاده از آتل لازم است
- چنانچه پاره شدگی کامل در عضله یا رباط داشته باشیم جراحی لازم می شود

پیشگیری
- گرم کردن کافی ( حداقل 15 دقیقه ) قبل از ورزش
- انجام حرکات کششی مناسب ( که حداقل 20 ثانیه هر کشش طول بکشد ) بر روی عضلات درگیر در ورزش یا کار مربوطه
- عدم انجام فعالیتهایی که می توانند سبب آسیب شوند و بدن آمادگی آنها را ندارد مثل بلند کردن اجسام سنگین

پیش آگهی
- هدف از درمان کشیدگی ها و پارگی های عضلانی, رباطی بازگشت به وضعیت قبل از آسیب دیدگی است لذا منظور این است که هدف بهبودی کامل است. زمان لازم برای بهبودی بستگی به شدت آسیب دارد. این زمان می تواند از چند روز در پیچ خوردگی مچ پا تا چند ماه در پارگی رباط زانو که جراحی شده است متفاوت باشد.


منبع:وزرش درمانیبرچسب‌ها: درمان کشیدگی های رباطی, تاندونی و عضلانی, پیچ خوردگی مچ پا, رباط درد, علائم کشیدگی رباط, طب فیزیکی در اراك, طب فیزیکی درملاير, طب فیزیکی در ازنا, طب فیزیکی درخرم آباد, طب فیزیکی در همدان, طب فیزیکی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کمردرد و مشکلات روحی


بسیاری از بیماران اظهار می دارند پس از عصبانی شدن یا شوک عصبی دچار کمردرد یا درد گردن شده اند و از ارتباط این دو با هم سوال می کنند. در چندین تحقیق ثابت شده که افسردگی، اضطراب و نگرانی ارتباط زیادی با شدت درد احساس شده توسط بیمار دارند. یعنی اگر بیمار دچار درد اس ، افسردگی، اضطراب و نگرانی باعث افزایش احساس درد می شوند.این عوامل با مدت درد و ناتوانی ناشی از درد نیز ارتباط دارند.

همچنین ارتباط زیادی بین عصبانیت و خشم با درد وجود دارد. مواد ضد دردی که خود بخود در مغز ترشح می شود و باعث کنترل درد می شود. در کسانی که اضطراب، خشم یا ترس دارند این مواد کمتر ترشح می شوند. عملا در بسیاری از موارد وقتی به بیمار اطمینان می دهیم که دیسک بیمار شدید نیست و امکان درمان غیر جراحی وجود دارد، درد بیمار کاهش می یابد.

بسیاری از بیمارانی که درد مزمن کمر دارند، از افسردگی نیز رنج می برند و درمان این افراد با ید مشکلات روحی و افسردگی بیمار نیز درمان گردد. ارتباط افسردگی و کمردرد دوطرفه است. هم درصد بالاتری از افراد افسرده دچار کمردرد می شوند و هم افرادی که بمدت طولانی درد دارند دچار افسردگی می شوند.

متاسفانه اطلاعات بیماران از کمردرد در بسیاری از موارد ناقص و گمراه کننده است و توضیح درستی از بیماری خود دریافت نمی کنند. بسیاری از بیماران از کمردرد می ترسند. در مراجعات به کلینیک طب فیزیکی درصد بالایی از بیماران از فلج شدن می ترسند. اگرچه درمان ناصحیح کمردرد می تواند منجر به آسیب نخاع و فلج بیمار شود اما این موارد بسیار نادر است و اکثرا به علت سهل انگاری بیمار در درمان است. همچنین بسیاری از بیماران با داشتن کمردرد از اینکه هرگز خوب نخواهند شد بسیار نگران می باشند در حالی که با درمان مناسب بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد کاملا درمان می شوند.

بسیار از بیماران علی رغم اینکه مشاهده می کنند با حرکت بهتر می شوند بازهم از حرکت می ترسند. متاسفانه این ایده قدیمی که برای دیسک کمر استراحت مطلق تجویز می شد هنوز بطور گسترده ای توسط بیماران و پزشکان رواج دارد و باعث ایجاد درد مزمن در بیماران می شود. در اینجا نیز "ترس ناتوان کننده تر از درد است."

نحوه برخورد بیمار با هر مشکلی در امکان حل آن مشکل سهم بالایی دارد. در کمردرد نیز برخورد بیمار با درد در نتیجه درمان بسیار مهم است.برچسب‌ها: کمر درد, درد کمر, مشکلات کمر درد, مشکلات روحی, کمردرد و مشکلات روحی, درد, شوک عصبی, گردن درد, درمان کمر درد با طب فیزیکی, متخصص ارتوپد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

اثر ورزش در بهبود سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

دلیل اصلی سندرم روده تحریک پذیر IBSناشناخته است ، ولی افراد مبتلا به این بیماری معمولا محرکهای معینی دارند، مانند بعضی غذاهای بخصوص، زیاده از حد غذا خوردن و داشتن استرس.درمان رایج این بیماری شامل تغییر رژیم غذایی بیمار، به علاوه تجویز دارویی برای اسهال و یا یبوست می باشد. همچنین مدارکی وجود دارد دال بر این موضوع که رفتار درمانی و تکنیکهای کاهش استرس نیز در برخی افراد کمک کننده بوده است. مطالعات جدید حاکی از آنست که افراد با سندرم روده تحریک پذیر، می توانند با انجام ورزشهای منظم راهی برای رهایی از این بیماری پیدا کنند.

مطالعه ای که اخیرا بر روی 102 فرد بزرگسال مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر انجام شده، نشان داده است افرادی که ورزش را در برنامه خود داشتند، بهبودی بیشتری در یک سری از مشکلات از قبیل دردهای شکمی، نفخ، یبوست و اسهال احساس می کردند. بعد از سه ماه بررسی ، 43 درصد از افرادی که ورزش می کردند، به طور قابل توجهی علائم بالینی بیماری شان بهبود یافته بود، این در حالی بود که یک چهارم بیماران همانند سابق باقی مانده بودند.

نتایج این مطالعه که در مجله گوارش آمریکا چاپ شده نشان می دهد میزان ورزش در گروهی که ورزش می کردند  20 تا 60 دقیقه ورزش متوسط تا شدید مانند راه رفتن تند یا دوچرخه سواری، به مدت 3 تا 5 روز در هفته بوده است. نکته جالب توجه آن که افراد کم تحرک ، حتی با افزایش به میزان متوسط در فعالیت بدنی شان توانستند علایم بیماری را کاهش داده و تحت کنترل درآورند. افرادی که ورزش می کردند تنها 8 درصد علائم IBSدر آنها افزایش پیدا کرده بود، این در حالی است که افرادیکه ورزش نمی کردند 23 درصد علائم بیماریشان افزایش یافته بود.

ورزش کردن به دلایل مختلفی می تواند در این زمینه مفید باشد. مطالعات اخیر نشان می دهند که ورزش میتواند به حرکت مواد غذایی در شکم کمک کند و می تواند برطرف کننده نفخ و یبوست نیز باشد. ورزش منظم همچنین می تواند تاثیر مثبت برروی سیستم عصبی و هورمونی داشته باشد که این امر برروی دستگاه گوارشی نیز تاثیرگذار است.

نکته عملی: اگر شما به بیماری IBSمبتلا هستید، با افزایش میزان فعالیت بدنی می توانید به بهبود علائم بیماری خود کمک کنید ، ولی اگر شما کم تحرک باشید، باید منتظر عواقب بدتر این بیماری باشید.


منبع:رژیم درمانی نوین


برچسب‌ها: سندرم روده, ورزش درمانی, ورزش و سندرم روده, اثر ورزش در اراك, ملاير, ازنا, خرم آباد, همدان, بروجرد, خنداب, قم, نهاوند


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

بیماری راشیتیسم چیست

بیماری راشیتیسم چیست؟

 

راشیتیسم یا نرمی استخوان یا نرم‌استی یک بیماری مربوط به رشد استخوان‌ها است که در نوزادان و کودکان دیده می‌شود.

در این بیماری استخوانهای کودکان به دلایلی نرم باقی می مانند . این بیماری موجب خمیدگی و رشد ناقص استخوان‌ها و افزایش ریسک شکستن آن‌ها می‌شود. علت اصلی بیماری راشیتیسم کمبود ویتامین دی است، ولی کمبود کلیسم نیز در آن نقش دارد.

راشیتیسم بیش‌تر در کودکان دچار سو تغذیه شایع است؛ ولی در بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

ویتامین برای جذب کلسیم درروده ضروری است. در صورت کمبود این ویتامین، کلسیم جذب نمی‌شود و در این صورت استخوان‌ها و دندان‌ها دچار نقص می‌شوند. در صورت وخیم بودن این وضعیت، ماهیچه هانیز دچار ضعف می‌شوند.

 

علایم راشیتیسم عبارت هستند از:

 

 •     نرمی یا درد استخوان
 •     نقص در رشد دندان‌ها و پوسیدگی زودرس
 •     ضعف ماهیچه‌ها
 •     افزایش امکان شکستگی استخوان‌ها
 •     خمیدگی و نقص در شکل‌گیری استخوان‌ها
 •     نقص در رشد
 •     کمبود کلسیم در خون
 •     تتانی ماهیچه‌ها
 •     نرمی غیرعادی جمجمه در نوزادان 

 

خمیدگی استخوان‌ها از علایم «کلاسیک» راشیتیسم است که در استخوان پاها و قفسهٔ سینه به وجود می‌آید. این نقص در جمجمه نیز ممکن است به وجود آید؛ در این صورت جمجمه حالت بیضی‌شکل خود را از دست می‌دهد. در صورت وخیم بودن بیماری، خمیدگی در استخوان‌های بلند و ستون مهره‌ها نیز ظاهر می‌شود. این خمیدگی‌ها با درمان در سنین کوکی معالجه می‌شوند.

 

تشخیص راشیتیسم از راه‌های زیر ممکن است:

 •     آزمایش خون
 •     عکس‌برداری از استخوان‌ها
 •     بافت‌برداری از استخوان‌ها 

 

درمان راشیتیسم عبارت است از استفاده از رژیم غذایی مناسب و سرشار از ویتامین دی و فسفات ها جذب ویتامین دی از طریق خورشید، و مصرف روغن کبد ماهی از راه‌های دیگر درمان و همچنین جلوگیری از ابتلا به راشیتیسم است. 


منبع:http://fa.parsiteb.com


برچسب‌ها: بیماری راشیتیسم چیست, عکس‌برداری از استخوان‌ها, نرمي استخوان, علایم بیماری راشیتیسم, بیماری راشیتیسم, نرمی استخوان, نقص در بافت استخوان


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

NCV چیست-- EMG چیست

NCVنوار عصب و عضله دكتر رئيسي چیست؟

 NCV مخفف بررسی سرعت هدایت عصبی Nerve Conduction Velocity می باشد. عملا بررسی  سرعت هدایت Nerve Conduction Study   (NCS   شامل

1.      تعیین سرعت هدایت عصبی، 2. تعیین "تاخیر زمانی" Latency  از وقتی که عصب را تحریک می کنیم تا زمانی که موج حاصله ثبت می شود و بررسی ارتفاع موج است.

 EMG چیست؟

 الکترومیوگرافی شامل ثبت فعالیت الکتریکی عضله است که معمولا با الکترود سوزنی انجام می گیرد. الکترودهای سطحی نیز  در مواردی که بخواهیم فعالیت کلی عضله را ثبت کنیم بکار می روند.مثلا در بیو فیدبک یا در بررسی قدرت عضلات اما در بررسی بیماریهای عصب و عضله انجام الکترومیوگرافی ضروری است.

 آیا همیشه  EMG و NCV  با هم انجام می شوند؟

 در اکثر موارد ایندو باید با هم انجام شوند. بطور استثنائی مثلا اگر پزشک تنها بخواهد وجود یا عدم وجود سندرم تونل کارپ را   بداند و رد سایر بیماریها مثل درگیری ریشه گردنی را در نظر نگیرد و یا ممنوعیتی برای استفاده از سوزن وجود داشته باشد  با درخواست پزشک معالج این کار انجام می شود.

 EMGروش ثبت موج حسی و حرکتی:

 برای گرفتن موج حسی ،عصب را در یک محل تحریک کرده و پاسخ را از روی پوست ثبت می کنیم.  برای گرفتن موج حرکتی، پاسخ از روی عضله ثبت می گردد.

 برای اندازه گیری سرعت هدایت عصبی، عصب را در دو نقطه تحریک می کنیم و  فاصله بین دو نقطه تقسیم بر زمان طی شده در این حالت سرعت هدایت عصبی است.منبع:http://rehab.blogfa.com


برچسب‌ها: NCV چیست, عصب, نوار عصب و عضله, EMG چیست, الکترومیوگرافی, موج حسی, موج حركتي, سوزن نوار عصب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان با دستکاری مهره ای

    درمان با دستکاری مهره ای

  (spinal manipulation therapy; SMT) که متخصصان کایروپراکتیک آن را تنظیم مهره ای


 (spinal adjustment) (ردیف کردن مهره ها) یا تنظیم کایروپراکتیک (chiropractic


 adjustment) می نامند، شایع ترین درمان مورد استفاده در کایرو پراکتیک است و در ایالات


 متحده، بیش از 90% تمام دست درمانی ها را تشکیل می دهد. دستکاری مهره ای، مانور دستی


 غیر فعال (پاسیو)ی است که طی آن در یک مجموعه سه مفصلی، دامنه طبیعی حرکتی برقرار


 می شود، بدون آنکه تغییر محل یا آسیب مفصلی بروزکند.

 

;

 عامل مشخصه این نوع درمان، استفاده از نوعی حرکت پویا و وارد آوردن نیرویی ناگهانی است که با هدف افزایش دامنه حرکت مفصل صورت می گیرد.

 


برچسب‌ها: کایروپراکتیک, طب فيزيكي و توانبخشي, فيزيوتراپي, كار درماني وتوانبخشي درتهران و اراكدكتر ارتوپد, مفاصل, استخوان, ديسك وكمر, اعصاب دراراك, ساييدگي مفاصل, آرتروز, روماتيسم مفصلي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کایروپراکتیک

    کایروپراکتیک

·     زندگی نوین شهری از طریق آسیب ها یا ضایعات یا حوادث تلخ، وضعیت غلط نشستن،

ایستادن و راه رفتن، عادات و حرکات غیرمعقول و غیرطبیعی و فشارهای اجتماعی و جسمی و روانی به


 تدریج در طول سال ها، مجموعه ای از حالات غیرطبیعی را در عضلات و مفاصل تولید می کنند که

 بازتاب آن ها، دردها و بیماری های گوناگون و کاهش یا اتلاف انرژی های اساسی و حیاتی بدن است.

·     عملکرد بدن انسان همیشه به بهترین نحو ممکن نیست. مغز


به سلول های بدن پیام می فرستد و به آن ها دستور می دهد که 


در نقاط معین بدن چه اعمالی باید صورت گیرد. این پیام ها در 


سیستم پیچیده ای از اعصاب منتقل می شوند. در مسیر انتقال، 


پیام های مزبور می توانند تداخل کنند یا دچار انحراف یا کندی 


سرعت شوند. بیشتر این تداخلات در طول ستون مهره ها روی 


می دهد که در حقیقت، مرکز فرماندهی دستگاه عصبی است.


تمام اعصابی که از مغز خارج می شوند در طول کانال ستون مهره ها عبور می کنند ودر این مسیر، 


شاخه های اعصاب، از سوراخ های واقع در طول ستون مهره ها خارج می شوند تا به مقصد نهایی خود 


برسند.

·   

  گاهی ممکن است یک یا چند مهره از جای خود جابه جا شود که این عارضه را نیمه در رفتگی (در


رفتگی ناکامل یا جزیی) یا subluxation  می نامند. جا به جایی مزبور بر راه عبور عصب اثر می 

گذارد و آن را تنگ می کند و در نتیجه،

جریان عصبی باعث می شود که 

بدن، پیام صحیح را از مغز در 

یافت نکند و کارآیی طبیعی خود را

از دست بدهد، مانند هنگامی که 

جریان آب با قرار دادن پا بر روی

شیلنگ قطع می شود. چنان چه 

اعصاب، تحت فشار قرار بگیرد و

انتقال پیام عصبی دچار اختلال شود و بدن، کارآیی لازم را نداشته باشد، توانایی بدن برای مبارزه با 

بیماری ها تضعیف خواهد شد و اشکال در انتقال عصبی  و درد در ناحیه کمری یا سایر نقاط بدن روی 

می دهد.

جریان عصبی باعث می شود که بدن، پیام صحیح را از

مغز در یافت نکند و کارآیی طبیعی خود را از دست بدهد، 

مانند هنگامی که جریان آب با قرار دادن پا بر روی 

شیلنگ قطع می شود. چنان چه اعصاب، تحت فشار قرار 

بگیرد و انتقال پیام عصبی دچار اختلال شود و بدن، 

کارآییلازم را نداشته باشد، توانایی بدن برای مبارزه با 

بیماری ها تضعیف خواهد شد و اشکال در انتقال عصبی  

و درد در ناحیه کمری یا سایر نقاط بدن روی می دهد.

جریان عصبی باعث می شود که بدن، پیام صحیح را از

مغز در یافت نکند و کارآیی 

طبیعی خود را از دست بدهد، مانند 

هنگامی که جریان آب با قرار دادن 

پا بر روی شیلنگ قطع می شود. 

چنان چه اعصاب، تحت فشار قرار

بگیرد و انتقال پیام عصبی دچار 

اختلال شود و بدن، کارآیی لازم را

نداشته باشد، توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها 

تضعیف خواهد شد و اشکال در انتقال عصبی  و درد در 

ناحیه کمری یا سایر نقاط بدن روی می دهد.

جریان عصبی باعث می شود که بدن، پیام صحیح را از

مغز در یافت نکند و کارآیی طبیعی خود را از دست بدهد، 

مانند هنگامی که جریان آب با قرار دادن پا بر روی 

شیلنگ قطع می شود. چنان چه اعصاب، تحت فشار قرار 

بگیرد و انتقال پیام عصبی دچار اختلال شود و بدن، 

کارآیی لازم را نداشته باشد،

توانایی بدن برای مبارزه با بیماری

ها تضعیف خواهد شد و اشکال در 

انتقال عصبی  و درد در ناحیه

کمری یا سایر نقاط بدن روی می 

دهد.

 

·   

  کایرو پراکتیک (chiropractic) به مجموعه ای از 


تدابیر درمانی گفته می شود که دستگاه عصبی را تعیین 


کننده سلامتی و بیماری می داند و سعی می کند با 


دستکاری ساختار های بدن، به ویژه ساختمان های ستون


مهره ها، عملکرد هنجار را بر قرار نماید. کایرو 


پراکتیک، لغتی یونانی و مرکب از دو لغت « chiro » به


معنی «دست» و «practice» به معنی «انجام کار»است 


و در مجموع به معنی «درمان به


وسیله دست» به کار می رود. 


کایروپراکتیک نوعی تخصص


اولیه پزشکی است که به تشخیص، 


درمان و پیشگیری از اختلالات 


عصبی عضلانی می پردازد و در واقع، علم شناخت 


مفاصل، و به ویژه ستون مهره ها و هنر تنظیم و تطبیق آن 


ها، به منظور پیشگیری و درمان، آن هم بدون استفاده از 


دارو و اعمال جراحی است.

 

 

·     متخصصان کایروپراکتیک (کایرو پراکتورها) از


حرکات آرام دست های خود و یا دستگاه های مخصوص 


تنظیم کننده، برای دستکاری های تخصصی مهره ها 


استفاده می کنند تا از این طریق به هدف کایروپراکتیک، یعنی قراردادن دستگاه اسکلتی به شکل منظم 


(ردیف) دست یابند و در نتیجه ، بدن بتواند مشکلات خود را بهبود بخشد و دستگاه عصبی به طور 


صحیح عمل نماید .

·        
معمولاً اولین ویزیت دکتر کایروپراکتیک، علاوه بر 


مشاوره، به معاینه کامل ستون مهره ها اختصاص می یابد


تا از این طریق بتوان اختلالات بیومکانیک یا جابه جایی ها را تشخیص داد. ممکن است برای تشخیص 


کامل تر، از وسایل و روش های مختلفی استفاده شود که همگی بدون خطر و بدون درد و عوارض ا ند. 


برنامه درمانی کایروپراکتیک، شامل تنظیم ستون مهره ها، ورزش های مخصوص و یا تغییر در


 نحوه ی زندگی، به وسیله متخصص کایروپراکتیک مشخص می شود و به اطلاع بیمار می رسد.

 

·     علایم اختلالات بیومکانیکی، نامیزانی و کجی ستون مهره ها در رادیوگرافی نمایان می شوند ولی


ممکن است ضایعات بافت ها، اعصاب عضلات و دیسک ها مشخص نشوند. برای تشخیص کامل تر، از


MRI، توموگرافی،EMG  (نوار عضلانی) و سی تی اسکن (CT scan) نیز استفاده می شود.


برچسب‌ها: کایروپراکتیک, طب فيزيكي و توانبخشي, فيزيوتراپي, كار درماني وتوانبخشي درتهران و اراكدكتر ارتوپد, مفاصل, استخوان, ديسك وكمر, اعصاب دراراك, ساييدگي مفاصل, آرتروز, روماتيسم مفصلي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

آب درماني چيست؟


آب درماني(هيدروپاتي) يعني درمان امراض به وسيله آب. از زماني که به ياد مي آيد، هم قبايل بدوي و هم ملل متمدن آب را براي درمان به کار مي گرفتند. حتي حيوانات وحشي و اهلي دريافته اند، زماني که بيمار مي شوند، بايد آب بياشامند.

مصرف صحيح آب نه تنها تندرستي ما را حفظ مي کند، بلکه در صورت از دست رفتن تندرستي يا بروز اختلال در آن از طريق پاکسازي مواد زايد از بدن، آن را باز مي گرداند.

* طبقه بندي آب از نظر درجه حرارت:
1) آب خنك تر از دماي بدن (37 درجه)، اثر برانگيزنده، خنک کننده و محرک دارد.

2) آب گرم تر از بدن، تقويت کننده، نيرو بخش و قدرت آفرين است.

3) آبي که داغ است آرامش به وجود مي آورد و دردها را مرتفع مي سازد، ولي ايجاد خستگي مفرط مي نمايد.

4) آبي که اندکي از درجه حرارت بدن پايين تر است، يعني آب ولرم (27 تا 32 درجه) يا آب نه سرد و نه گرم (32 تا 35 درجه) هميشه سودمند است و براي مصارف عمومي مناسب است.

* چار چوب نظري آب درماني
نظريه اساسي و اصول هيدروپاتي را مي توان به قرار زير تشريح کرد:

ناخالصي هاي بدن، علت تمام بيماري هاست.

درد، آواي طبيعت است که به مغز هشدار مي دهد که پناهگاه عضو، مورد تهاجم دشمن قرار گرفته است و براي دفع ميهمان ناخوانده ياري مي طلبد.

داروهاي شيميايي زهرآگين در چنين مواردي صرفا بيماري را کنترل مي کنند، ولي نمي توانند علت را مرتفع سازند. اين داروها متعاقبا صدمات شديد تري عارض مي کنند.

طبيعت درمان دهنده بزرگي است. بنابراين تمهيدات ما در گرو همکاري با طبيعت، در پاکسازي زوايد از طريق مصرف داخلي و خارجي آب است که سالم ترين، مطمئن ترين و بي آزارترين پاک کننده است.

بدن انسان سالم بيش از 60 درصد آب دارد که درجه حرارت آن 37 درجه سانتي گراد است. بدن روزانه مقداري آب از طريق پوست، شش ها، کليه ها و روده ها دفع مي کند و براي اينکه در تندرستي باقي بماند، بايد مقداري آب خالص را از راه غذا و آشاميدني به بدن برسانيم.

براي آنکه تندرستي را حفظ کنيم، هميشه بايد غريزه طبيعي را به منزله راهنما قرار دهيم.

علت اوليه تمام بيماري ها، باقي ماندن مواد مرضي در سيستم بدني است. باکتري ها ازاين مواد زايد تغذيه مي کنند. هيچ گونه باکتري در خون خالص اکسيژن دار و در مکاني که اين مواد زايد يافت نمي شوند، نمي تواند رشد کند.

بيماري هاي مزمن در اثر تجمع اين مواد مرضي در بعضي از مناطق بدن که بنا به دلايلي ضعيف تر از بقيه اعضا در دفع مواد زايد است، مانند ريه، کبد يا کليه به وجود مي آيند که اين مواد زايد سبب تضعيف و تخريب عضو گرفتار مي شوند.

تمهيدات ما در علاج بيماري حاد يا مزمن بايد کمک به طبيعت در خروج اين مواد زايد از بدن باشد که عملکرد اعضا را مختل مي کند و اين کار نبايد با سموم يا تزريق مواد بيگانه در سيستم باشد که حالت بيماري را مشکل تر مي سازد، پس آنگاه طبيعت با ناخالصي ها مي ستيزد و موادي که براي بدن لازم نيست از بدن دفع مي کند.

* ما به وسيله ي آب مي توانيم ...
1) هضم غذا را در بدن خود بهبود بخشيم.

2) اجابت مزاج خود را فعال سازيم.

3) جريان ادرار را منظم کنيم.

4) پوست را پاک کنيم و منافذ را براي تعريق باز نگه داريم.

5) تعريق را کم کنيم، وقتي که بيشتر از حد باشد.

6) خواب طبيعي و سالم داشته باشيم.

7) درجه حرارت را به هنگام تب کم کنيم.

8) درجه حرارت را در شرايط لرز زياد کنيم.

9) جريان خون را تسريع نماييم.

10) التهاب و احتقان را در هر جاي بدن کاهش دهيم.

11) از چرکي شدن هر قسمت ملتهب جلوگيري کنيم.

12) در هنگام بيماري تشنگي را مرتفع سازيم.

13) تمام ضايعات از قبيل زخم، بريدگي، سقوط، شکستگي ها، سوختگي ها و ... را ترميم کنيم.

14) درد را به شيوه اي طبيعي، بدون داشتن اثرات ناگوار شايع داروهاي سمي آرام کنيم.

15) به طبيعت در ريشه کن ساختن ناخالصي ها، سموم و ... از بدن کمک برسانيم.

16) آسيب هاي کبد، يرقان، سنگ صفرا، يبوست، قولنج، کهير، چاقي و بيماري هاي تحليل برنده را شفا بخشيم.

17) اختلال در آشاميدن، تپش قلب، روماتيسم، نقرس، ضعف جنسي و ... را بهبود نماييم.

18) بيماري هايي از قبيل گال، کورک و دمل، کيست سرطان، زخم هاي خورنده، خنازير، لوپوس، سل، جذام و ... را التيام دهيم.

19) از افراد ضعيف و خسته مراقبت کنيم و آنها را با طراوت و سرپا نگه داريم.

* موارد احتياط

آب هاي خنک تر را براي مدت زمان كوتاه تري بايد به کار برد.
وقتي که بدن خشک مي شود، نبايد آب سرد را به مصرف داخلي رساند.
در کم خوني ها، درجه حرارت پايين، سيانوز و در خلال عادات ماهانه در افراد حساس، آب درماني توصيه نمي شود.
آب گرم را نبايد در افراد ناتوان که احساس کوفتگي مي کنند، يا مستعد غش و ضعف هستند، يا آنهايي که مستعد گرمازدگي مي باشند و يا در سکته به مصارف داخلي و خارجي بدن رساند.
آب ولرم، نه سرد و نه گرم، در درمان اغلب بيماري ها موثر است، به شرط آنکه توسط پزشکي مجرب در زمينه ي آب درماني تجويز شده باشد.
آب داراي مواد معدني اوليه و ناخالصي يا آغشته به راديوم و ... را نبايد براي مصارف آشاميدني به کار برد.


برچسب‌ها: هيدروپاتي, اب درمانی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

فتق دیسک کمر


فتق دیسک کمر جز شایعترین فتق دیسک بین مهره ای در ستون فقرات  می باشد و می تواند در هر سنی بوجود آید. سن اکثر بیماران با فتق دیسک کمر بالاتر از 30 سال می باشد.

فتق دیسک کمر می تواند عامل درد کمر, درد پا, ودرد کمر و پا شود. در بعضی موارد بیمار احساس می کند پایش بی حس  یا ضعیف شده است و یا اکثرا به خواب می رود.

اگر بیماری از علایم ذکر شده مینالد باید پزشک معالج یک عکس MRI از مهرهای کمر مریض بگیرد. بوسیله این عکس پزشک میتواند فتق دیسک کمر را تشخیص بدهد. در حال حاضر MRI بهترین حربه برای تشخیص دیسک, غده یا خونریزی در ستون فقرات میباشد.

اگر فتق دیسک کمر عامل کمردرد و یا درد کمر وپا باشد پزشک مربوطه در روزهای اول به مریض داروهای تسکین دهنده و برای 2 تا 3 روز استراحت نسبی تجویز می کند. اکثر بیماران، حدود 80%، چند روز یا چند هفته بعد از بوجود آمدن فتق دیسک احساس بهبودی میکنند. البته در این زمان جّراح ستون فقرات می تواند با تزریق دارو در کانال نخاعی ،Epidural injection، و یا در کانال ریشه عصبی ،PRT، زمان بهبودی را تسریع کند.

اگر بیمار بعد از 6 هفته هنوز از درد پا و یا بی حسی پا شکایت می کند و در طول هفته های گذشته بهبودی چندانی را احساس نکرده باید بیمار را نزد جّراحی فرستاد که بتواند این فتق دیسک را جّراحی کند.

در حال حاضر فتق دیسک در اروپا و آمریکا به کمک میکروسکپ یا آندوسکپ جراحی می شود.

جراحی میکروسکپی فتق دیسک بدین صورت میباشد که جراح یک برش 1 تا 2 سانتیمتری در پوست روی دیسک مربوطه میزند و بعدا با کمک ابزارهای مخصوص و میکروسکپ فتق دیسک را خارج و عصب مربوطه را آزاد می کند. این جرّاحی بر حسب محل فتق دیسک و وزن و قامت بیمار 25 تا60 دقیقه طول می کشد. بیمار جرّاحی شده باید حدود 3 تا 4 ساعت استراحت مطلق بکند و در تخت بیمار بماند. بعد از این زمان بیمار میتواند به کمک پرستار برای مدت کوتاهی به دستشویی برود. مریض باید روز بعد از جرّاحی به مدت 15 دقیقه قدم بزند و بعد از این مدت دوباره به مدت 1 ساعت روی تخت استراحت کند. من بیماران جرّاحی شده ام را در آلمان بسته به سن مریض و نوع جرّای بعد از 24 تا 48 ساعت از بیمارستان مرخص می کنم.

بسته به نوع جرّاحی, بیماران می توانند روز بعد از جرّاحی هنگام غذاخوردن بمدت 10-15  دقیقه روی صندلی بنشینند.

بیماران جرّاحی شده می توانند هر روز 5 دقیقه بیشتر از روز قبل قدم بزنند یا بنشینند.معمولا نخ بخیه یک هفته بعد از جراحی کشیده می شود. بیما ران باید بعد از مرخص شدن از بیمارستان  بمدت 4 تا 6 هفته از کارهای بدنی و بلند کردن اشیائ سنگینتر از 5 کیلوگرم اجتناب کنند. افرادی که شغلشان راننده گی میباشد باید بمدت 2.5 تا 3 ماه از شغلشان صرفنظر کنند.

بیماران جرّاحی شده باید سعی کنند وزن اضافه شان را کم کنند و مرتبا نرمشهای مخصوصی  برای قوی کردن عضلات شکم و کمر انجام بدهند.

حدود 75 درصد بیماران جرّاحی شده بوسیله  میکروسکپ دردشان را از دست میدهند و از نتیجه جرّاحی دیسک خیلی راضی هستند. حدود 15 درصداز این  بیماران جرّاحی شده بعضی موارد هنوز از درد کمر و بندرت از درد پا مینالند. 10 درصد باقیمانده از این بیماران جرّاحی شده میگویند درد آنها بعد از عمل دیسک تغییری نکرده و یا حتی بیشتر شده است.

 

  

فتق دیسک کمر روی یک مدل: روی این مدل میشود نشان داد چگونه یک فتق دیسک ریشه عصبی را تحت فشار قرار می دهد.

منبع:http://dr-fakouri.com

 


برچسب‌ها: فتق دیسک, طب فيزيكي و توانبخشي چيست, بيماري هاي استخوان, مفاصل, عضلات ودردهاي اعصاب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

طب فیزیکی و توانبخشی در ایران

 رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی از اواسط دهه چهل با حضور پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی فارغ التحصیل از کشورهای اروپایی و آمریکایی شمالی به جامعه پزشکی  ایران شناسانده شد.

از اوایل دهه پنجاه نیز دربرخی از مراکز دانشگاهی مثل دانشگاه تهران ُ بیمارستان فیروزگر و شفایحیائیان و مرکز پزشکی شهدای تجریش  دوره های آموزشی جهت دانشجویان پزشکی و دستیاران تخصصی برگزار گردید .

بیمارستان توانبخشی شفا یحیائیان  اولین بیمارستان توانبخشی خاورمیانه بود که با حضور ۵ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دهه ۵۰ با بالاترین استانداردهای جهانی فعالیت میکرد و دارای بخشهای بستری و سرپائی طب فیزیکی و توانبخشی بود. در همین زمان بیمارستان میلاد بعنوان بیمارستان توانبخشی ویژه بیماران آسیب نخاع طراحی  شد.  بیمارستان فیروزگر وابسته به دانشگاه تهران  در سال ۱۳۵۰برای دانشجویان پزشکی برتامه آموزشی ارائه می کرده است.

 با توجه به نیاز مراکز نظامی این رشته دراین مراکز نیز گسترش پیدا کرد. عمده فعالیت متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در آن دوره حول محور راه اندازی و شناساندن شیوه های متنوع تشخیصی و درمانی طب فیزیکی و توانبخشی از قبیل الکترو دیاگنوز ،روشهای فیزیکی  درمان بیماریها، استفاده و تجویز ورزش  درمانی ،درمانهای دستی (مانیپولاسیون) ،راه اندازی مراکز آموزشی کارشناسان توانبخشی ،آموزش به گروه های دانشجویی و دستیاران تخصصی بوده است .

با شروع جنگ تحمیلی و نیاز شدید جامعه به خدمات تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی اولین دوره دستیاری تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در سال ۱۳۶۱ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی گردید و تدریجاً با فارغ التحصیل شدن متخصصان این رشته از دانشگاه شیراز و با توجه به سوابق  موجود در مراکزدرمانی  ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۱ دومین دوره دستیاری در دانشگاه علوم پزشکی ارتش راه اندازی گردید. در نهایت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۷۳و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال ۱۳۷۵ نیز شروع به پذیرش دستیار تخصصی نمودند . در حال حاضر نیز جهت دانشگاه علوم پزشکی تهرانُ اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… دستیار پذیرش می کنند. حیطه های عملکرد این رشته در ایران در حال حاضر در سه موضوع شناخته شده است .

- حیطه درمانی شامل انواع اقدامات مرتبط با پیشگیری و درمان ضایعات و بیماریهای اسکلتی و عضلانی اعم از دارو درمانی ، اداره کلینیکهای درد ،تجویز ورزشهای درمانی  ارتز، پروتز ، ….. می باشد

- حیطه توانبخشی شامل هدایت و رهبری و تجویز انواع اقدامات طب توانبخشی جهت برگشت عملکرد نقصان یافته یا از دست رفته بیماران مبتلا به ضایعات و بیماریهای مختلف ناتوان کننده شامل بیماریهای عصبی ، اسکلتی،عضلانی،و بیماریهای قلبی و عروقی و ریوی  می باشد.

- حیطه تشخیصی شامل انواع روشهای الکتودیاگنوز محیطی و مرکزی شامل EMG  ، NCS  و انواع EVOKED POTENTIONALAS می باشد.

 فعالیتهای  صنفی این رشته از قبل از انقلاب اسلامی بصورت تشکیل انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در سال ۱۳۵۲ شروع گردیده است و مجداداً دوره جدید  انجمن از سال ۱۳۷۲ شروع و در حال حاضر با بیش از دویست فارغ التحصیل و متجاوز از چهل دستیار به فعالیت خود ادامه میدهد.

  بورد تخصصی این رشته از سال ۱۳۶۱ در شورای آموزشی پزشکی و تخصصی تشکیل گردید .

کمیته برنامه ریزی راهبردی رشته نیز از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت نمود و برنامه راهبردی رشته جهت تصویب نهایی نیز ارائه گردید.

در حال حاضر دانشگاه تهران با داشتن ۶ عضو هیئت علمی و ۳ استاد مدعو طب فیزیکی و توانبخشی و همچنین ۴  بخش آموزشی دارای  یکی از فعالترین گروههای طب فیزیکی و توانبخشی است.

گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران: طب فیزیکی و توان بخشیPhysical Medicine and Rehabilitation یکی از رشته های پزشکی تخصصی بالینی می باشد که به ارزیابی، تشخیص، درمان، پیشگیری و ارائه روشهای توان بخشی جهت افراد دارای ناتوانی و معلولیت فیزیکی و شناختی در تمام سنین می­پردازد. این تخصص با استفاده از روشهای طب الکترودیاگنوز، تزریق های تشخیصی و درمانی، روشهای دارویی و فیزیکی (ورزشهای درمانی، استفاده از مدالیته ها، طب مانیپولاسیون) به تشخیص، درمان و تجویز روشهای توانبخشی در بیماران دچار وضعیت های دردناک و شرایط محدود کننده عملکرد وناتوان کننده پرداخته و بر جلوگیری از عوارض ناشی از معلولیت ها تأکید دارد. متخصص این رشته قادر به تشخیص، درمان و ارائه روشهای توان بخشی برای بیماریها و ناتوانی­های عصبی، اسکلتی - عضلانی ( از جمله موارد ورزشی و شغلی ) و ناتوانی سایر سیستم ها و اداره طولانی مدت بیماران معلول است . همچنین رهبری و هدایت تیم های توان بخشی چندرشته ای را برای ایجاد حداکثر بهبود عملکرد فیزیکی، روانی، اجتماعی و شغلی در افرادی که توانایی آنها در اثر بیماری، تروما، نقص های مادرزادی یا درد محدود شده را بر عهده می گیرد.

دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای قدیمی ترین مراکز طب فیزیکی و توانبخشی کشور در بیمارستانهای فیروزگر و شفا یحیائیان بوده است.طب فیزیکی در سالهای ۱۳۴۰ با اعزام بورسیه های مختلفی از نیروهای نظامی(شش نفر ارتش شاهنشاهی)و امنیتی(سازمان اطلاعات و امنیت کشور و همچنین رکن دوم ارتش شاهنشاهی )(چهار نفر) و بعضی از مدیران وزارت بهداری ساابق (چهار نفر)در ایران راه اندازی شد این گروه پس از انقلاب غیر فعال شد و از سال ۱۳۷۳ مجددا مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیاییان شروع به فعالیت نمود و در سال ۱۳۷۶ ردیف آموزشی اختصاصی به این گروه تخصیص داده شد.گروه طب فیزیکی و توانبخشی این دانشگاه از سال ۱۳۸۳ بطور رسمی تشکیل شد و دارای شش عضو هیئت علمی می باشد. در حال حاضر بخشهای آموزشی طب فیزیکی و توانبخشی در بیمارستانهای فیروزگر و شفا یحیائیان و حضرت فاطمه(س) فعال میباشند.
از ۷ آذرماه۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران با هم ادغام شده و با نام دانشگاه علوم پزشکی تهران در غالب جدید شروع به فعالیت نمودند لذا از این تاریخ دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای گروه طب فیزیکی و توانبخشی گردید.

اعضائ هیئت علمی این گروه از افراد توانمند و نفرات برتر بورد تخصصی می باشند .اعضائ هیئت علمی شامل دکتر سید پژمان مدنی، دکتر کوروش منصوری، دکتر غلامرضا رییسی، دکتر طناز احدی، دکتر سیمین سجادی و دکتر بیژن فروغ می باشند.

بنیانگذاران این رشته در ایران اساتید:دکتر بهروز کاظمی، دکتر محمد رضا علویان قوانینی بوده اند. دانشکده توانبخشی توسط دکتر افتخاری در ایران پایه گذاری شد.


منبع:

http://blog.tums.ac.ir/pmr/category/uncategorized/


برچسب‌ها: طب فیزیکی و توانبخشی در ایران, دکتر دقاق زاده


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه یکم مهر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

مطالب قدیمی‌تر